Putin: Na Ukrajině došlo k ozbrojenému uchvácení moci

4. 3. 2014  zdroj zde

Moskva neposuzuje možnost připojení Krymu k Rusku a nedávné události v Kyjevě nepokládá za nic jiného než za protiústavní převrat, který způsobil na Ukrajině chaos.

Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin na setkání s novináři v úterý (4. března).

Když Vladimir Putin komentoval únorové události na Ukrajině, označil je za ozbrojené uchvácení moci. Nanejvýš konkrétně se ruský prezident vyslovil i o volbách hlavy státu a parlamentu, které jsou na Ukrajině stanoveny na 25.května. Vladimir Putin prohlásil, že jejich výsledky Moskva neuzná, jestliže se budou konat v podmínkách teroru. Kromě toho teď není Kyjev oprávněn rozhodovat o budoucnosti Ukrajiny jménem celé země. A o kvalitě nových úřadů svědčí i jmenování nových vedoucích činitelů regionů, mimo jiné i oligarchů s dost pochybnou pověstí.

Vladimir Putin prohlásil, že revoluční situace na Ukrajině se utvářela po mnoho let kvůli nespokojenosti jejích občanů s úřady, rozvrstvením společnosti a neuvěřitelnou korupcí. Zdůraznil, že má porozumění pro lid na Majdanu, který dosud požaduje nikoli jen kosmetické úpravy úřadů, ale radikální změny. Avšak touha po změnách vůbec neznamená, že je třeba o to usilovat nezákonnými, protiústavními metodami.

Pokud jde o vstup ruských vojsk na Ukrajinu, v této souvislosti Vladimir Putin zdůraznil, že teď to vůbec není nutné, taková možnost ale existuje. Je jasné, že v první řadě v zájmu ochrany ruskojazyčného obyvatelstva této země, tím spíš, že v Kyjevě a dalších regionech se dosud, jak se vyjádřil Putin, potulují ozbrojenci, dál tu řádí neonacisté a antisemité.

Vladimir Putin rovněž prohlásil, že síly sebeobrany poloostrova, o nichž v posledních dnech píše světový tisk, který je označuje za ruský zásahový oddíl, nemají nic společného s ruskými ozbrojenými silami.

Ruský prezident komentoval i informaci o možných sankcích Západu vůči Rusku v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Podle slov Putina budou škody jimi způsobené vzájemné. Prezident rovněž zdůraznil, že Rusko je i nadále připraveno uspořádat summit G8 letos v létě v Soči. Když ale jeho partneři účast v summitu odmítnou, nic hrozného se nestane. Takto prezident zhodnotil záměr některých blokovat nebo přinejmenším ignorovat paralympiádu, která se má konat v Soči:

-Je vrcholem cynismu vystavovat nebezpečí paralympijské hry v Soči. Když se je někdo pokusí zmařit, pak to bude znamenat jen jedno – pro lidi, kteří podniknou takové pokusy, není nic svatého. Vladimir Putin také prohlásil, že situace na Ukrajině se postupně vyrovnává, avšak obyvatelé jihovýchodu země se musí cítit v bezpečí. Zdůraznil, že Moskva je připravena posoudit možnost věnování dalších tranší finanční pomoci Ukrajině, západní partneři ji ale žádají, aby to zatím nedělala.