Ti hlupáci z Washingtonu a Ukrajina

Avatar
Původní autoři

Paul Craig Roberts
17. 3. 2014   zdroj
Washington se snažil ekonomicky podporovat Ukrajinu, protože má úzké vztahy s Ruskem a chtěl ji nejdříve zatáhnout do Evropské unie a nakonec do NATO. 

Pokud by se mu podařilo na Ukrajině založit protiraketové základny, schopnost Ruska uplatňovat strategické protiúdery by byla ohrožena. Rusko by pak v této situaci nemohlo odolat americké hegemonii.

Washington toho téměř dosáhl v roce 2004, kdy financoval „oranžovou“ revoluci. Prostřednictvím tzv. nevládních organizací bylo do země posláno obrovské množství peněz. Ukrývali za různými hesly: „lidská práva“, „základy demokracie“, „vzdělávání“ a tak dále. Jenže všechno to ve skutečnosti financoval National Endowment for Democracy („Národní fond pro podporu demokracie“), což je americká vládní instituce; to vše se dělalo s cílem zajistit, aby se ozývaly protesty, došlo k povstání… aby bylo možné zavést na Ukrajině vládu, která by poslouchala Washington. Úkolu však nebylo dosaženo.

Tentokrát se o to pokusili znovu. Existuje nahrávka telefonického rozhovoru, v níž náměstkyně amerického ministra pro východní Evropu Victoria Nulandová, a americký velvyslanec v Kyjevě, hovoří o současném převratu a muži, kterého se chystají dostat do čela vlády, jakmile bude ten současný svržen. Víme tedy, a to bez jakýchkoliv pochyb, že tento převrat organizoval Washington. Victoria Nulandová také v prosinci loňského roku řekla, že Washington na Ukrajině „investoval“ 5 miliard dolarů, aby tam byl ustaven režim, který bude hájit zájmy Spojených států. Takže šlo rozhodně o státní převrat.

Poté se však odehrály další zajímavé věci. Nevíme, zda Obamův režim prostě přehlédl ultrapravicové křídlo ukrajinských nacionalistů. Jejich historie sahá až do druhé světové války, kdy se část Ukrajinců připojila k nacistům a bojovala proti Sovětskému svazu. Na západní Ukrajině stále existují radikální nacionalistické skupiny, které mají nacistické kořeny. Možná, že Obamův režim s těmito lidmi počítal a spolupracoval s nimi, stejně jako s „centristy“. A tak se stalo, že, ultranacionalistická skupina převzala kontrolu nad tím, co se děje.

Obama zaplatil „centristům“, kteří pracují pro Washington, aby Ukrajinu dostali do Evropské unie. Jenže ti nebyli schopni stát se vůdci národa s jistou autoritou. Podle nedávných zpráv z Ukrajiny se ukazuje, že ultrapravicové síly vlastně tvoří jedinou organizovanou ozbrojenou skupina v zemi. To oni vnesli do protestního hnutí násilí. Šli do vojenských skladů a ukradli pušky, kulomety, granáty. Nyní vyhrožují „centristům“, na něž Washington spoléhal. Na videu můžete vidět, jak jeden z ultrapravicových vůdců, jistý Muzyčko, přišel v plné zbroji se do vládního kabinetu a požadoval, aby byla vydělená řada domů předána do rukou demonstrantů. Řekl jim: „Jen se opovažte vzít mi zbraň!“

Existují také případy násilí proti členům vládnoucí strany prezidenta Viktora Janukovyče: někoho zastřelili, někoho zbili, vyhrožují jejich rodinám. A oni teď ve velkém opouštějí „vládnoucí“ stranu jen proto, aby si zachránili životy.

Je zcela jasné, že v zemi neexistuje žádná demokracie ani právní stát. Zákony jsou přijímány pod hlavněmi pušek radikálních skupin. Jedna z nich se nazývá „Pravý sektor“. Tyto skupiny dnes kontrolují ulice měst a dodržování zákona.

A tak se stalo, že umírnění, ale kdo vlastně ví, nakolik „umírnění“, spíše lokajové placení Washingtonem, kteří se podíleli na americkém plánu, se teď kvůli vlastní záchraně podílejí na plánech ultraradikálů. Prošel například zákon, který zakazuje ruštinu jako jeden z oficiálních jazyků na Ukrajině. Ale to je absurdní, protože jak jih země, tak Krym a další oblasti jsou bývalá ruská území. V těchto oblastech žije většina Rusů a ruština je jejich rodným jazykem. Lze to tedy považovat za očividnou provokaci proti Rusku: přisluhovači Washington plní plány ultranacionalistů, kteří jsou v podstatě neonacisté (používají mimochodem nacistické symboly a výroky). Muzyčko řekl, že zbytek svého života bude zabíjet Rusy a Židy. Chlubil se také, že když bojoval v Čečensku, zabíjel ruské vojáky.

Nikdo neví, čím to skončí. Myslím, že Putin nyní čeká, dostane-li Evropská unie rozum, nebo bude i nadále pod vlivem Washingtonu. Pokud nepřijdou k rozumu, a neuvědomí si, že se Ukrajina vymkla kontrole, a že americký scénář selhal, protože moc přešla do rukou nebezpečných skupin, občanské válka se nelze vyhnout. Lze rovněž očekávat ruský zásah. Rusko již prohlásilo, že bude chránit své bývalé oblasti, pokud o takovou ochranu požádá. A také řeklo, že poskytne ochranu prezidentu Janukovyčovi, který je oficiálním a legálním prezidentem Ukrajiny. Odstranit prezidenta hlasování v parlamentu prostě nelze. Takže situace je velmi nebezpečná.

Místní parlament na Krymu oznámil referendum, které má určit budoucnost autonomie. Lidé jsou vyzýváni, aby hlasovali, zda chtějí být součástí Ukrajiny, nebo zda se chtějí vrátit do Ruska.

Očekávám, že pokud nedojde ke zklidnění situace, tak se jižní a východní oblasti Ukrajiny vrátí Rusku.

Zároveň je zřejmé, že současná nebezpečná situace je výsledkem mnohokrát potvrzené arogance a hlouposti Washingtonu. Jedná se o typický přístup. Neúspěchy lze pozorovat všude: podívejte se na Libyi, kde vládne úplný chaos, podívejte se na Irák, tam je to stejné. To oni zavinili boje v Sýrii. V Afghánistánu se bojuje již 12 let.

Pokaždé, když ti blázni z Washingtonu zasahují do záležitostí jiných zemí, je výsledkem strašlivý chaos. Teď se to děje na Ukrajině. Jenže na rozdíl od předchozích případů je to, co se právě odehrává na Ukrajině, přímou strategickou hrozbu pro Rusko. Ruská námořní základny na Na pobřeží Černého moře na Krymu jsou dislokovány ruské námořní základny.

Obamova administrativa sestává z naprosto tupých hlupáků a je zcela nekompetentní. Nemají absolutně žádnou představu, co páchají. A teď se dostali do situace, v níž se musí snažit zachovat si tvář v konfrontaci s Ruskem u jeho bran. A oni jsou tak hloupí, aby se do takové konfrontace zapojili.

Myslím, že je situace velmi napjatá… Byla zničena stabilita a vytvořena strategická hrozba pro Rusko. Tím se pravděpodobně položily základy rozpadu Ukrajiny. A teď budou lhát a nikdy neuznají, že je to jejich vina. Budou vše vykládat tak, že je to Putinův neúspěch. „Podívejte se na ty agresivní Rusy! Rusové se snaží zlikvidovat mladou demokracii!“ O tom teď uslyšíme, protože si chtějí zachovat tvář. A to vše přirozeně skončí konfrontací…