Evropou se šíří podivná xenofobní kampaň.

Zdeněk Zbořil
21. 5. 2014 První zprávy
Politické strany předložily voličům nekonkrétní programy z nichž vyplývá, že mají pouze za cíl dostat svoje lidi do Evropského parlamentu a získat pro sebe část výhod.
Podivné partajní programy
Prohlásil to známý politolog Zdeněk Zbořil. Podle jeho slov mnoho lidí zatím vůbec neví, které straně dají svůj hlas a rozhodovat se možná budou až přímo ve volební místnosti.
„Programy jednotlivých politických stran jsou takové bez vůně a bez zápachu, jako kdyby z nich až příliš bylo zřejmé, že je to jen zakrývání toho, že jde jen o to dostat jedenadvacet kandidátů za každou cenu do Evropského parlamentu, kde ale nemohou mezi těmi nově už jen 751 poslanci něčeho dosáhnout, a že jim jde jen o z toho plynoucí prebendy,“ uvedl politolog .

Půjdou volit?
Do eurovoleb zbývají už pouhé tři dny, ale přesto prý není vyloučeno, že stejně jako vylétla nahoru popularita TOP 09, tak může stejně rychle klesnout. „Už jen proto, že lidé se budou především rozhodovat ani ne mezi kandidáty, ale nejdříve, zda vůbec půjdou volit.

A to rozhodnutí o jednotlivých stranických kandidátech budou podřizovat jakési obecné nebo veřejné známosti těch osob, které na těch kandidátkách budou. A rozhodovat se o nich budou možná ještě cestou do volebních místností, nebo dokonce i v té volební místnosti,“ připomíná Zbořil ošidnost eurovolebních předpovědí.

Xenofobie na vzestupu
Třeba i proto, že politické strany od sebe hodně opisují, což se týká především těch, které inklinují k nějaké socialistické nebo sociálnědemokratické orientaci. „Strany, které mluví o sociální politice nebo socializaci Evropy, mluví jakoby jedním hlasem.

Ale zajímavý bude efekt, o kterém zatím mluvili jenom kandidáti Úsvitu, ale zato velmi razantně. Tedy efekt populismu a řekněme té až xenofobní kampaně, která se šíří celou Evropou. Víme, jak to vypadá ve Francii, kde Marine Le Pen je na prvním místě popularity. A i v jiných zemích popularita stran, které zaujímají krajní postoje k politickým a sociálním problémům, vzrůstá,“ připomíná politolog.