Petr Schnur: OBSE v podivném světle: za koho „kope“ Ischinger?

Petr Schnur
22. 5. 2014  První zprávy
Ve zprávách veřejnoprávní televizní stanice ARD odpověděl zvláštní vyslanec a zprostředkovatel OBSE pro Ukrajinu Wolfgang Ischinger v  přestávce druhého kola tzv. kulatého stolu na dotaz reportéra, zda má smysl jednat o řešení krize bez zástupců separatistů těmito slovy: on prý chápe, že zvolení (sic!) političtí zástupci nejsou ochotni jednat s  těmi, kdo s sebou nosí kalašnikov.

Škoda jen, že již nevysvětlil, kdo současnou “provizorní” vládu v Kyjevě zvolil a tedy legitimoval. A jak podivný právně-politický posun u muže, který od července do prosince roku 2007 zastupoval EU při jednání tehdejší „trojky“ o budoucnosti Kosova a Metochije!

Nicméně nejen tato obdivuhodná schopnost rozlišovat „zlé“ od „dobrých“ ozbrojenců, tedy nejen ty, co za jednací stůl patří, ba kterým se dokonce bombami otevře cesta k moci a následně „diplomaticky“ k secesi („proevropští“ separatisté z UČK), od těch, kteří mají držet hubu a krok a nechat se politicky i fyzicky zlikvidovat („proruští“ separatisté z Doněcka a Luganska). Již jen jmenování tohoto „zkušeného politika“ (úvodní zpráva zmíněného televizního zpravodajství) s nesčetnými funkcemi vypovídá o úloze Německa, roli OBSE a podstatě celé ukrajinské krize víc, než všechna mainstreamová „zpravodajství“ dohromady.

Stručná rekapitulace: Německý co-patronát nad Kyjevem

Nejprve slovo k výrazu ‚co-patronát‘. Podobně jako role Francie, Turecka nebo třeba Saudské Arábie v syrské krizi, jejich logistická, vojenská a finanční podpora džihádu, je jen těžko představitelná bez vedoucí role USA, tak i Německo a Polsko jsou očividně ty evropské země, na které Washington delegoval hlavní starost o další euro-integraci Kyjeva. Již předehra k nynější diplomatické ofenzívě Berlína hovořila za vše. Německá prezence na Majdanu, úzké osobní kontakty s Kličkem, Tymošenkovou a nejnověji s čokoládovým oligarchou Porošenkem, „nadějným“ kandidátem na úřad prezidenta z Kličkovy stáje jsou více než výmluvné. A to ponecháme stranou skutečnost, že spolková vláda do dnešního dne nekomentovala oficiální vztahy mezi neonacistickou NPD a Tjahnibogovou stranou Svoboda. Jasná a světu srozumitelná byla Obamova výzva kancléřce Merklové během její washingtonské návštěvy, aby v Ukrajině převzala „evropskou“ taktovku.

Nedávná „vojenská mise OBSE“, na které se – zřejmě jako součást alibistického křoví budícího zdání mezinárodnosti – podílel i český voják a čilé diplomatické aktivity ministra zahraničních věcí Steinmeiera v Kyjevě i jinde dávají tušit, že transatlantická kooperace funguje. Zda plně podle představy Washingtonu ukáží příští týdny, což ale bude záviset na mnoha faktorech, Bohu díky nejen na německém. S pravděpodobností hraničící s jistotou zatím můžeme říci jedno: nynější souběžné aktivity i personální propojení mezi SRN a OBSE nejsou produktem náhody – začněme legendárním dvojím Kličkovým odskočením z bouřlivého Kyjeva do Mnichova a Berlína. Zejména jeho „time out“ během horké fáze euro-mejdanu na Mnichovské bezpečnostní konferenci, ze které se stal mezinárodní podnik ve faktické režii trojlístku NATO-USA-EU (1), může být i z hlediska budoucího vývoje na Ukrajině a rozjíždějících se aktivit OBSE důležitý.

Petr Schnur: Konečným cílem je Rusko!

Vrchním organizátorem mnichovského podniku je totiž právě Wolfgang Ischinger, německý diplomat, jehož nejnovějším úkolem je, jak již bylo úvodem naznačeno, v rámci mise OBSE zprostředkovat mezi znepřátelenými stranami ukrajinského konfliktu. Vzhledem k tomu, že zprostředkovatelem může být pouze neutrální osoba / organizace / stát, nikoliv spojenec jedné strany konfliktu – v opačném případě se jedná o způsob politického nátlaku – je zapotřebí připomenout jak dosavadní Ischingerovu diplomatickou kariéru, tak vlivné organizace, které se mohou honosit jeho členstvím.

Multifunkční diplomat

Profesionální vita Wolfganga Ischingera (2), který může bez nadsázky platit za muže vždy na pravém místě, je opravdu přepestrá. Bývalý i nynější jednatel zastával funkci velvyslance SRN v různých zemích, kromě jiného v USA (2001-2006) a Velké Británii (2006-2008). Účastnil se jednání o Bosně a Hercegovině v Daytonu a, jak již bylo řečeno, v roce 2007 za EU v Kosovu. Jak tato „mise“ skončila je všeobecně známé: o necelé dva měsíce později vyhlásila kosovsko-albánská „vláda“ samostatnost této srbské provincie. O kosovské roli OBSE resp. tehdejšího Ischingerova „předchůdce“, Američana Williama Walkera, v létech 1998 /99 jsme se již zmiňovali na jiném místě.

Toto ale nejsou jediné funkce a úřady, které německý diplomat zastává a které provokují pochybnosti o jeho nestrannosti. Kromě mnoha dalších německých i zahraničních, především amerických a britských, organizací je Wolfgang Ischinger členem kuratoria vlivné myšlenkové fabriky Stiftung Wissenschaft und Politik (Nadace pro vědu a politiku / SWP), která podle amerických vzorů fakticky formuje německou zahraniční politiku (3). Jak tato instituce pracuje, vyšlo najevo minulý rok během konfliktu v Sýrii. Ve spolupráci se sesterskou americkou „fabrikou“ USIP (United States Institut of Peace) provedla SWP školení ca. padesáti syrských opozičníků, které v rámci tehdy tajné akce ‚Day After‘ připravovala na převzetí moci po předpokládaném svrhnutí vlády prezidenta Assada (4).

Další vlivnou organizací, ve které Ischinger působí, je Spolková akademie pro bezpečnostní politiku (BAKS), která je bezprostředně napojená na četná federální ministerstva (5). Budiž tučně podrženo, že obě instituce nejsou „neutrální“, ale pracují v těsné kooperaci s vládami SRN na zahraničně-politické strategii za účelem prosazování německých zájmů.

A na dokreslení rozsahu rodinné participace na vysokých funkcích mezinárodních organizací majících na starost globální business jistě neuškodí zmínit jeho bývalou ženu Barbaru, která je ředitelkou vzdělávací sekce Organizace pro ekonomickou kooperaci a rozvoj OECD / Organisation for Economic Co-operation and Development (6).

Politickou vitu nynějšího zvláštního jednatele OSBE na Ukrajině Ischingera lze – v rámci tohoto komentáře – neúplně uzavřít jeho členstvím v Trilaterální komisi (7) a účastí na setkání elitní skupiny Bilderberg v roce 2012 (8).

A vzhledem k tomu, že multifunkční osobnosti jeho typu většinou jednou nohou kotví v politice, druhou v hospodářství, lze zmínit ještě jeho angažmá v jednom z největších evropských finančních koncernů Allianz SZ / Allianz Societas Europaea (9).

Do jaké míry Ischingerovo mnohostranné angažmá ve zmíněných vládních a „nevládních“ organizacích pozitivně nebo negativně koresponduje s jeho nynější funkcí v OBSE, organizaci, která má být nadstranická (10), nechť čtenář posoudí sám. Ve státě, který by byl skutečně, nejen na papíře právním, se podobné propletence funkcí nazývají ‚konflikt zájmů‘

Zajímavé je to, že ruská strana doposud jeho jmenování oficiálně nezpochybnila. Možná proto, že si je vědoma reálného stavu OBSE a jiných mezinárodních institucí podobného druhu. Dosavadní zkušenosti ukázaly, že o výsledku „misí“ nerozhodují právo a morálka, ale faktická schopnost efektivně se bránit nátlaku. Třeba ale vyčkávací postoj Moskvy souvisí s nadějí na určitý realistický přístup k věci a závazný druh komunikace právě vzhledem – na první pohled paradoxně – k Ischingerovým úzkým vazbám na „druhou stranu“ konfliktu. Svého času byl totiž členem komise Německo-ruské strategické pracovní skupiny založené na popud Schrödera a Putina, která se měla zabývat bilaterálními vztahy mezi Německem a Ruskem (11).

Jisté je jedno: příští dny a týdny prozradí víc nejen o roli Wolfganga Ischingera, ale i o celkovém charakteru OBSE.

(1) K Mnichovské bezpečnostní konferenci viz:
http://www.historisches-lexikon-bayerns.de/artikel/artikel_46205
http://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchner_Sicherheitskonferenz
http://www.ask.com/wiki/Munich_Security_Conference

(2) Stručný přehled Ischingerových funkcí a členství v různých organizacích:
http://de.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Ischinger

(3) SWP viz mimo jiné zde:
http://de.wikipedia.org/wiki/Stiftung_Wissenschaft_und_Politik

(4) SWP a akce ‘Day After’:
http://www.zeit.de/2012/31/Syrien-Bundesregierung

(5) BAKS:
https://www.baks.bund.de/
http://de.wikipedia.org/wiki/Bundesakademie_f%C3%BCr_Sicherheitspolitik

(6) Analýzy OECD vychází z neoliberálního „známkovacího“ schématu:
http://www.oecd.org/
http://de.wikipedia.org/wiki/Organisation_f%C3%BCr_wirtschaftliche_Zusammenarbeit_und_Entwicklung
http://www.jungewelt.de/2014/05-17/015.php

(7) Trilaterální komise:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Trilater%C3%A1ln%C3%AD_komise
http://www.ask.com/wiki/Trilateral_Commission
http://www.trilateral.org/

(8) Bilderberg 2012:
http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_bilderberg_46.htm
http://www.huffingtonpost.com/2012/05/31/bilderberg-2012-global-le_n_1558788.html

(9) Allianz SZ:
http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/anleihefonds-pimco-und-die-allianz-wenn-die-tochter-milliarden-euro-verliert-1.1962682
http://www.sueddeutsche.de/sport/neuer-gesellschafter-beim-fc-bayern-unheilige-allianz-1.1887284
https://www.allianz.com/de/
http://de.wikipedia.org/wiki/Allianz_SE

(10) Úkoly a poslání OBSE:
http://www.osce.org/

(11) Ischinger a Německo-ruská strategická pracovní skupina:
http://www.econ-referenten.de/redner/wolfgang-ischinger-leiter-der-muenchner-sicherheitskonferenz