Protiruské sankce jsou pro Evropu špatným žertem.

Avatar
Původní autoři

19.5.2014 ruvr.ru
Čtvrtletní zprávy společností zemí EU ukazují, že jejich byznys na ruském trhu začaly poškozovat sankce Západu proti Rusku. Píšou o tom německá masmédia. Třeba zisk Adidas v Rusku se snížil v prvním čtvrtletí v přepočtu na eura o 13 procent. Novináři se dotázali také jiných západních podnikatelů. Většina z nich je přesvědčena, že sankce zavedené proti Rusku škodí zatím jen samotné Evropě.
Experti se shodli v názoru, že západní země trpí sankcemi, které zavedly proti Moskvě. Vždyť Rusko a EU jsou velkými obchodními partnery. A jakákoliv omezení mají za následek snížení nákupů ze strany ruských společností. Jak podotýká německá Deutsche Welle, výrobci zemědělské techniky z Německa si už stěžují na značné snížení prodejů traktorů a jiné zemědělské techniky v Rusku. V prvním čtvrtletí se snížil objem jejich dodávek na ruský trh o 40% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Sankce se tedy obrátily proti samotné EU. Vychází, že jedná v zájmu USA, a nikoli ve svém vlastním, říká analytik investiční skupiny Nord Kapital Roman Tkačuk:

– Z pozicí USA je všechno naprosto jasné, protože nemají v Rusku vážné ekonomické zájmy. Proto vyvíjí Washington nátlak na Rusko. Vedení EU se s ním solidarizovalo, a v důsledku toho začínají evropské společnosti mít ztráty.

V těchto dnech bylo oznámeno, že nové sankce se budou týkat přístupu Ruska k technologiím pro těžbu uhlovodíkových surovin na šelfu. Vratný jev tu také určitě bude, pokračuje Roman Tkačuk. To je přímá rána zasazená zájmům třeba americké Exxon Mobil nebo evropské BP, které spolupracují s ruskými společnostmi, mj. s Gazpromem a Rosněftí:

– Nyní se aktivně rozvíjí těžba ropy a plynu na šelfu v ruských projektech spolu se západními společnostmi. Možná, že budou tyto projekty přešetřeny. Poškodí to samozřejmě obě strany. Podíváme-li se na výrobu automobilů, tam jsou také už vidět ztráty u amerických a evropských výrobců. A ruský trh je přece největší ve světě. A je nesporně zajímavý. Podobná situace je také v mnoha jiných sektorech, třeba konzumním atd.

Své ztráty počítají také západní banky. Jestliže dříve mohly volně poskytovat úvěry ruským společnostem, anebo dodávat do Ruska kapitál, pak nyní je v tom západní politici značně omezují. Prý když nebudou investice do ruské ekonomiky, nebude se také rozvíjet. Pravidlo bumerangu však zapůsobilo také v tom. Za snížení peněžních proudů do Ruska platí banky prudkým snížením zisků.