Je to dnes velká móda: kdo neplivá po Putinovi, není “in”. Tento jeho projekt ale způsobí kolaps ekonomik USA i EU

Avatar
Původní autoři

Břetislav Olšer
16. 6. 2014 Euportál
Propaganda Kremlu, aneb Čárymáry fuk a je tady 16bilionový dluh…?
Je to dnes velká móda; kdo neplivá po Putinovi, není “in”. Proto nikdo nevěří, že by svátost jménem americký dolar mohl být vytlačen z trhu rublem či jüanem? Nesmysl, přestože se Saúdská Arábie a řada jiných zemí začaly připravovat na změnu smluv, aby mohly zahraničním obchodním partnerům platit místo v amerických dolarech čínskými jüany nebo měnami jiných asijských zemí?

Generální ředitel ruské státní banky VTB Andrej Kostin nyní uvedl, že rozšířit používání jiných měn než dolaru v zahraničním obchodě je jedním z „hlavních úkolů” banky. Vzhledem k objemu ruského bilaterálního obchodu s Čínou je teď prioritou umožnit platby v rublech a jüanech, což je už realita těchto dnů. Otevírání účtů pro obchodování v jüanech, v hongkongských nebo v singapurských dolarech, poukazuje na snahu Ruska obrátit se v době napjatých vztahů s Evropou více k Asii. Americké a evropské banky po ruském “záboru ukrajinského Krymu” už letos v březnu dramaticky zpomalily poskytování úvěrů v Rusku. Centrální banka proto pracuje na národním platebním systému, aby Rusko nebylo závislé na západních společnostech jako Visa nebo MasterCard. O změně kontraktů na jinou měnu než dolar se svými asijskými zákazníky jednaly ropná divize ruského plynárenského podniku Gazprom a těžařská firma Norilsk Nickel.

Bylo to na spadnutí; Vladimír Putin má řadu let v Číně spolehlivého partnera, od Rady bezpečnosti OSN, až po nové sdružení, jehož tvoří nejsilnější a nejbohatší státy Východu. Spojily se v bezkonkurenční společenství BRICS, proti němuž je EU jen vzdálená chudá příbuzná. Putin navíc podepsal v Číně rekordní počet smluv a dohod, byť ho čeští závistivci považovali za ženicha, co neví, jestli mu nevěsta před oltářem řekne své ano. Západní politici se svými zlostnými sankcemi tak „ostrouhají mrkvičku“. Podpisem květnové dohody o masivních dodávkách ruského plynu Číně se totiž jejich časté pohrůžky energetickým bojkotem Ruska, který by měl být citelným obchodním trestem za politiku Kremlu v ukrajinské krizi, změní jen v další prázdná slova. Putin podepsal v Šanghaji na třicet dohod, když další tucet se ještě projednává. Rekord. Navíc se bude budovat dopravní koridor mezi Ruskem a Čínou přes Kerčský průliv až na Krym. Čína chce na poloostrově vybudovat i přístav a ekonomickou zónu, čímž vznikne nová Hedvábná stezka. Cena za tisíc kubíků plynu pro Čínu je evropská – 350 dolarů. A přes 50 procent ruského exportu tvoří ropa.

Když jsem na newyorské Wall Street slyšel, jaký je tato burza a finanční čtvrť globální mozkový trust, záviděl jsem Americe. Dnes mám dojem, že nejvíc si zde brali asi ponaučení čeští veksláci a “kmotři”. Co to vlastně je finanční mechanismus zvaný dolar? Je silný nebo slabý, má šanci se udržet, je strašení z jeho vymazání z globálního obchodu jen propaganda Moskvy? Takže stručně; každý dolar vydaný do oběhu Centrální bankou FED je od ní půjčen (pronajmut) státu za nějaký úrok, resp. každý dolar je tak okamžitě zhodnocen; dolar plus patřičné procento dluhu. Odkud se ale vezmou peníze na splácení tohoto dluhu, který roste? Může je opět vydat jen centrální banka. To znamená, že centrální banka musí neustále zvyšovat množství peněz, aby dočasně pokryla nesplacený dluh, který sama vytvořila. A když jsou nové peníze dané do oběhu opět za úrok, vytváří se ještě větší dluh. Málem geometrická řada a smyčka se pozvolna stahuje. “Domnívám se, že bankovní instituce jsou nebezpečnější než armády. Jestliže americký lid dovolí soukromým bankám vydávat jejich měnu, pak banky a korporace, které okolo nich vyrůstají, připraví lid o všechen jejich majetek, dokud se jejich děti neprobudí bez domova na kontinentě, který dobyli jejich otcové.” – Thomas Jefferson, 1743-1826…

Kdyby ten dloužek činil jen pár centíků, na jednom milionu by to činilo cca desítky tisíc USD bez mrknutí oka. A nikdo jiný než centrální banka nemá v USA monopol na tvorbu peněz pro celou zemi. Kdysi, blahé paměti, vlády neměly dovoleno tisknout bankovky, aby peníze byly stabilní a kryté zlatem. Ale protože bylo třeba stále více peněz, než na ně stačilo zlata, Federal Reserve System FED tiskl a tiskl nové, virtuálně tím řešil jednu krizi za druhou. Výsledek? Kromě deflace a inflace? Čárymáry fuk a je tady… 16bilionový dluh… Mnoho služeb a zboží, k tomu absence peněz, nebo naopak. Spokojení klienti, vzteklí výrobci a služby… Nedávno se vyšplhala trojská unce zlata na 1590 USD, kdysi byla 25 USD. Trojská unce se rovná cca 31,1 gramů 24karátového zlata.

Něco jsem si zapamatoval z fárání do zlatého dolu v Johannesburgu. Penězokazci by se mohli učit. A USA hrozí částečný bankrot, pokud nezavedou vyrovnaný rozpočet. Jinak může dojít k neproplácení důchodů i k jiným pochmurným scénářům. Pomůžou další inflační snahy FED ve výši 600 miliard USD…? Nebo konec schopnosti splácet své dluhy, konec důvěryhodnosti americké ekonomiky; na tom se shodují dvě světové ratingové agentury. Standard & Poor’s a Weiss Ratings horší známku zdůvodňují nejen obrovským asi 16bilionovým dluhem USA, ale i malým objemem zahraničních rezerv a kolísáním amerického hospodářství. Absolutně nejvyšší poměr vládního dluhu vůči vládním příjmům, to není už legrace, pane prezidente Obamo. Nepomůže ani, že zrada “dalajlámismu” dokonána jest…

Nebylo by lepší vrátit tzv. zlatý standard, který byl v USA zrušen za úřadu prezidenta Franklina D. Roosevelta ke konci roku 1933. Každému obyvateli bylo nařízeno odevzdat veškeré zlato pod pokutou až 10 000 dolarů, 10 let vězení, nebo obojí. Okamžitým efektem ukončení zlatého standardu bylo, aby FED dosáhl, že papírový dolar už nebyl závislý na právoplatném dolaru Spojených států, který tvořilo 371,25 grains stříbra nebo 24,75 grains zlata – dnes se jeden grain rovná přesně 64,79891 miligramům. Čím víc dolarů je vytištěno „ze vzduchu“, tedy nekrytých zlatem či stříbrem, tím menší cenu každý z nich má. I navzdory zvyšující se produktivitě práce. John F. Kennedy chtěl ve svém Vládním příkazu č. 11110 zrušit pravomoc FEDu vydávat peníze a zcela v souladu s Ústavou vracel “na papíře” tuto pravomoc do rukou Kongresu. Projekt padl, když byl zastřelen v Dalasu a FED tiskne vesele dál…

Zcela opačně se chová Putin; Rusko totiž již zahájilo přechod na měnu podloženou zlatem a prezident Putin nařídil okamžité zahájení projektu “Dvouhlavý orel”, který, až bude plně zaveden, způsobí, že veškeré dodávky energie se budou hradit ve zlatě, a tím zruší americký dolar jako globální reverzní měnu, což způsobí kolaps ekonomik USA i EU. Projekt “Dvouhlavý orel” požaduje od Centrální banky Ruské federace, aby zahájila produkci 5rublových zlatých mincí obsahujících 0,1244 trojské unce čistého zlata, o průměru 18mm, s ražbou dvouhlavého orla se štítem a korunou, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie.

Rusko by tak mělo prodávat domácí produkty – od zbraní až k plynu a ropě – do zahraničí za rubly a nakupovat zahraniční zboží také za rubly nebo za zlato. Je totiž jasné, že Rusko má druhé největší zásoby zlata na světě – 12 500 tun (více než 400 milionů uncí). Projekt Natalka v Magadanské oblasti je pokládán za jedno z největších ložisek zlata na světě, má 32 milionů uncí prokázaných a pravděpodobné zásoby a celkové zdroje 60 milionů uncí, a zahájil výrobu minulý měsíc.

Pro ty, kteří nedrželi Rusku palce, špatná zpráva; Gazprom chtěl za surovinu zhruba o pětinu více, než za kolik ji Čína dostává z Turkmenistánu. Moskva požadovala, aby jí Čína zaplatila 25 miliard dolarů (zhruba půl bilionu Kč) předem. Rusko totiž musí kvůli vyššímu vývozu vybudovat obří plynovod ze Sibiře, který bude stát v přepočtu bilion korun. Obojí však bude realizováno s možnými, leč ne zásadními korekcemi. Přání nezdaru “zlatého grálu” bylo jen otcem myšlenky českých psychopatů. Čínský president Si Ťin-pching předvedl, jak moc si cení vztahů s Putinem tím, že čínský vůdce svou první zahraniční návštěvou loni poctil Rusko.

Naopak, když Putin a Sio spolu 4. března telefonovali o Ukrajině, tak Kreml řekl, že postoje byly „blízké.“ Silná aliance bude vyhovovat oběma zemím jako protiváha ke Spojeným státům. Čína už letos předběhla Německo jako největší nákupčí ruské ropy díky zajištění dohod Rosněftem, který navýší dodávky ropy na východ přes Východní sibiřsko-pacifický ropovod a další procházející Kazachstánem. Rusko-čínský obchodní obrat v roce 2013 vzrostl na $8,1 miliardy, Rusko bylo ale v roce 2013 zatím jen čínským sedmým největším exportním partnerem a nebylo mezi vrcholnými 10 zeměmi v dovozu zboží. Největším obchodním partnerem je pro Rusko EU, na kterou připadá téměř polovina celého jeho obchodního obratu.

Obchodování v jüanech, jejichž oficiální název je žen-min pi, se přitom za poslední tři roky více než ztrojnásobilo. Letos obrat obchodů v čínské měně dosáhl průměrně 120 miliard dolarů (asi 2,4 bilionu Kč) denně. V roce 2010, kdy banka uskutečnila předešlý průzkum, to bylo asi 34 miliard dolarů. Tehdy jüan figuroval na sedmnácté příčce. Čínská měna se nyní poprvé dostala mezi deset nejobchodovanějších měn světa. Ukazuje to zpráva Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb, podle které jüan překonal švédskou korunu a novozélandský dolar a vyhoupl se na deváté místo.

A vzkaz pro Obamu z Pekingu; dohoda mezi Saúdskou Arábií a Čínou o stavbě společné rafinérie v Rudém moři je v jüanech. Ze strany Saúdů jde o signál směrem ke Spojeným států, že nehodlají spolupracovat pouze s nimi. Pokud vypořádání dodávek z této oblasti půjde mimo dolary, bude to jen další hřebíček do rakve petrodolaru. V Íránu už Čína obchází dolar, stejně jako ve Spojených arabských emirátech. Vzájemný tříletý měnový obchod mezi těmito zeměmi v rozsahu 35 miliard jüanů, resp. lidová měna remnimbi, mluví za vše. Jeden čínský remnimbi = 3,1389627 Kč. Vladimír Putin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem rovněž podepsali kontrakt na 38 miliard kubických metrů plynu na 30 let. K dalším smlouvám patří kontrakt na rozšíření moskevského metra, tedy jde o projekt největší dostavby podzemní dráhy v Evropě – 150 kilometrů podzemí dráhy se 70 stanicemi.

Na českém velvyslanectví v Pekingu jsem odhalit charakter Číny, který je signifikantní pro každého, kdo s ní chce obchodovat. Velvyslanec ing. Libor Sečka mi k tomu řekl: “Čína je nesmírně zajímavá, ale rovněž složitá země. Rozhodně však není zemí našeho typu a nemůžeme očekávat, že po tisícileté císařské tradici by se v ní mohla budovat demokracie západního typu. Má zcela jinou filosofii. Podstatný pro Číňany je jejich vztah s přírodou, cítí se její součástí; dokonalost lidská je zde kopírována dokonalostí přírodní. Je třeba Čínu vnímat jako příležitost, doslova jako nabíječku pro všechny kolem, tedy i pro Českou republiku. Proč toho nevyužít? Je jako dítě, co ze dne na den vyspěla a ani sami Číňané nevědí, jak a jestli tento překotný přechod zvládnou. Mladí lidé v Číně dnes často nemají ponětí, kde se ČR nachází. Znají Ameriku, Afriku, v Evropě Německo a Francii a to je asi tak všecko…”

Inu, pokud se bude toto “podvodné globální účetnictví” Spojených států zakrývat hrubým násilím ve jménu přinášení lidu této planety mír, demokracii a svobodu, může se stát, že se takto vzniklé Monstrum brzy opět obrátí proti svému stvořiteli Frankensteinovi a smyčka se sevře definitivně… Bowe Bergdahl: „US Army je armáda…“