Obama ze strachu z Ruska prohlásil zájmy USA v Evropě za posvátné?

Břetislav Olšer
4. 6. 2014 blog i dnes
Barack Obama včera přiletěl do své nejoblíbenější země, co mu submisivně leze do prodloužených zad. Proto v Polsku ohlásil, že „v důsledku ruského postupu na Ukrajině přehodnotí americkou vojenskou přítomnost v Evropě“. Hrdě s americkým cirkusovým patosem řekl, že přijel, aby ujistil, že “Američané neopustí své závazky ohledně bezpečnosti Evropy…” Přeloženo do američtiny: ohledně bezpečnosti zájmů Spojených států.
Přehodnocuje tak svoji vojenskou přítomnost v Evropě, aniž by tyto snahy šly na úkor znovunastolení rovnováhy v asijsko-tichomořské oblasti. Český prezident se snažil v Polsku obrušovat hrany, když prohlásil, že jde jen o symbolický počet několika stovek amerických výsadkářů. Přestože Obama od Kongresu žádá, aby pro novou strategii schválil podporu ve výši jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč). Kdo by řekl, že jsou výsadkáři tak drazí, nejen svým matkám.
Nepůjde však o trvalou přítomnost, ale jen dočasnou, což Čechům nemusí nikdo vysvětlovat. Už jednou dočasný počet vojska zažili. Jen jsem docela nepochopil slova premiéra Sobotky, tradičního obrtlíka, který během návštěvy Rakouska srdnatě pronesl: „ČR nebude mezi zeměmi, které volají po posílení americké přítomnosti v Evropě. Není to na pořadu dne..” Řekl a já jen v šoku tápu, kde se v něm vzalo tolik odvahy nebo snahy být jiný než Miloš Zeman? Že bych si ho měl přece jen začít považovat? Raději ještě počkám. Že by smlouvy s Čínou, hlavním věřitelem USA, byly až tolik lukrativní…?
Obama možná proto pro jistotu rozplakal alespoň polského prezidenta Komorowského, když řekl, že začíná svou návštěvu v Polsku, protože bezpečnost Polska a našich spojenců ve střední Evropě a východní Evropě je základním kamenem americké bezpečnosti a je posvátná. To též proto, že tisíce polských lékařů při svém vnitřním návratu do středověku považují v úžasné deklaraci Boží právo nad lidské. A devět z deseti znásilněných Polek ze strachu před fanatiky raději mlčí. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/338214-zpet-do-stredoveku-deklaraci-buh-nad-pacienty-podepsalo-uz-3-5-tisice-polskych-doktoru.html

Pak se Obama ještě objal i s americkými a polskými vojáky a piloty, kteří slouží na základně amerických letounů F-16; na žádost Varšavy vyslaly USA do Polska dvanáct letounů F-16 a 300 vojáků. Paradoxy; byl to stejný Obama, co před čtyřmi lety na Pražském hradě prorocky ohlásil dohodu o odzbrojení… “Snižování jaderného arzenálu u USA a Ruska, které společně vlastní 90 procent jeho světové kapacity, poukazuje na náš důležitý vůdcovský aspekt. Změnili jsme také formální politiku: země, které plní usnesení o nešíření jaderných zbraní, budou bezpečnější a budou mít více příležitostí, a ty, které je neplní, budou izolovány,” prohlásil po podpisu smlouvy New Start.
A ejhle, svět se tragicky změnil; studená válka je zpátky. Proč? Protože NATO chce zdůvodnit svoji důležitost a nepostradatelnost, to NATO na co, které přestávalo být v Evropě potřebné. Tak bylo třeba zrušit Varšavskou smlouvu a rozpoutat nový Bělehrad. Nová studená válka asi začala od chvíle, kdy počátkem roku byl shodou okolností opět v Praze končící šéf NATO Rasmussen, jenž až napodruhé natočil s panoramatem Pražského hradu propagandistické video, které předloží v Bruselu jako doklad o tom, že je třeba dávat do kasy Aliance víc dolarů. Krize nekrize. Smutný příběh; v Praze málem studená válka skončila, v Praze ale před měsícem zase začala. Víte kolik to stálo, rozpoutat revoluci v Libyi, Egyptě, Sýrii či na Majdanu, s rizikem, že obživnou nacistické symboly, střelba sniperů, lynčování a vyprovokovaní mrtví? NATO prostě odstartovalo krizi na Ukrajině a nyní ji zneužívá pro své cíle; získat od Evropy větší podporu a Alianci na hranici s Ruskem.
Spojeným státům se dnes zkrátka začalo stýskat po Evropě a koumají, jak to udělat, aby se vrátili zpět. Během studené války bylo totiž v Evropě 400 000 amerických vojáků, nyní je jich “jen” 67 tisíc. Čtyřicet tisíc z nich mj. v SRN, Velké Británii a v Itálii. A také jim ubylo výzbroje, která nyní zbytečně rezaví ve skladech zbrojních gigantů. Zatímco kdysi v Evropě měli na 800 vojenských letadel, nyní jen 130, z toho 12 tankovacích a 30 transportních.