Kdo by ještě věřil ukrajinské tajné službě ?

Avatar
Původní autoři

Ladislav Kašuka
20. 7. 25014 Czech Free Press
Ukrajinská tajná služba přišla s příběhem, že zaznamenala (jak jinak, než před sestřelením malajského Boeingu 777) přísně tajný hovor mezi proruskou domobranou a ruskými agenty, ve kterém jasně a zřetelně, mezi sebou mluvili o tom, že z Ruska dorazil na Ukrajinu protiletadlový raketový systém BUK.
Podle SBU byl neznámý proruský separatista doslova bez sebe nadšením, a pronesl větu o tom, jak se nyní budou krásně sestřelovat všechna letadla. Nevím, jestli ukrajinské SBU tuto story, která přišla, jak se říká v pravý čas, někdo věří, ale já osobně o ní silně pochybuji.

Žádné důkazy, že domobrana takový systém opravdu vlastní neexistují, jen jakýsi pochybný videozáznam, na kterém je vidět nezakrytý, nijak nemaskovaný systém BUK převážený na tahači a chybí na něm jedna raketa.

Tento raketový systém však může klidně patřit ukrajinské armádě a video, na kterém je natočený, je nejspíše pokus jak hodit vinu na domobranu. Proč by totiž domobranci převáželi tento systém tak, aby ho mohl každý vidět, a nehodili přes něj aspoň plachtu?

Navíc ukrajinská tajná služba není právě důvěryhodným zdrojem informací. Možná si vzpomenete, jak v období těsně po krymském referendu, přišla se zaručeným aktuálním odposlechem několika ruských diplomatů údajně hovořících o tom, co a komu zabere Rusko příště, a vůbec jim přitom nevadilo, že jeden z diplomatů, kteří měli údajně tento rozhovor vést, byl již několik měsíců mrtvý.

Všechno to mlžení a neprůkazné důkazy o tom, že boeing 777 sestřelila domobrana, nasvědčuje spíše tomu, že byl sestřelen ukrajinskou armádou. Svědčí o tom i fakt, že v pátek bylo ukrajinskými úřady prohlášeno, že se našli černé skříňky a vezou se do Kyjeva, a v sobotu najednou, že žádné černé skříňky nemají, a pravděpodobně se jich zmocnila proruská domobrana.

Nebylo by to ostatně poprvé, co diletantská ukrajinská armáda sestřelila civilní dopravní letadlo. V roce 2001 sestřelila omylem u Soči ruský Tupolev raketou ze systému S 200 vystřelenou z tehdy ještě ukrajinského Krymu.

Nechci předem pronášet žádné soudy, ale po tom, co nám ukrajinská vláda, armáda a prezident předvádějí posledních pár měsíců, bych jim nevěřil ani nos mezi očima a jediné, čemu opravdu věřím je, že jsou schopní každého zločinu a podvodu, jen aby dosáhli svého.