Skutečné ztráty ukrajinské armády? Asi 10 000

Avatar
Původní autoři

Michail Michailov 
25. 7. 2014   zdroj
V jedné z průmyslových nádrží v Záporoží byly nalezeny masové hroby ukrajinských vojáků. Kyjevská junta záměrně nepřiznává všechny ztráty. Skutečné ztráty jsou asi 10 tisíc lidí. Kromě Záporoží byly masové hroby nalezeny v nádržích na vodu blízko Slovjansku, když se tam bojovalo. 

Jevgenij Kotěnko: Potvrdilo se, že Kyjev skrývá skutečný rozsah svých vojenských porážek v Donbasu? 

Vedoucí Informačního centra “Jihovýchodního frontu” Konstantin Knyrik: O skutečných ztrátách ukrajinské armády svědčí, že i těm, kteří profitují z provokace “Boeing”, je známo, že v jedné z průmyslových nádrží v Záporoží byly nalezeny masové hroby ukrajinských vojáků.

Jevgenij Kotěnko: Jsou takové masové hroby i jinde? Nakolik kyjevská junta uvádí nižší počet obětí? 

Konstantin Knyrik: Kyjevská junta záměrně nepřiznává všechny ztráty. Skutečné ztráty jsou asi 10 tisíc lidí. Kromě Záporoží byly masové hroby nalezeny v nádržích na vodu blízko Slovjansku, když se tam bojovalo. Kromě toho máme informace o masových odběrech orgánů na prodej do zahraničí. Proto jsou těla “dárců” také skrývána.

Jevgenij Kotěnko: Mohou v proudu uprchlíků proniknout do Ruska diverzní skupiny? 

Konstantin Knyrik: Ano, je to možné. Mimo jiné, je to kvůli tomu, že ruská strana nemá žádný jasný předpis pro status uprchlíka. Zvláště podivné je, že velký počet zdravých, silných mužů odchází jako uprchlíci do Ruska. Společně s nimi je skutečně možné pronikání těchto podvratných skupin.

Jevgenij Kotěnko: Nebyla havárie “Boeingu” taktickým manévrem?  Domobranci byli nuceni vázat značnou sílu na ochranu místa havárie? 

Konstantin Knyrik: To stěží, ale je dobře známo, že to je provokace. Bez ohledu na to, kdo je jejím vykonavatelem de facto, objednavatelem této provokace jsou ti lidé, o kterých víme, že vytvářejí celosvětový chaos a pak ho řídí, jak se říká ve Spojených státech. A přirozeně můžeme předpokládat, že to byla tato země, kdo se podílel na zničení Boeingu a získal tím určité výhody. Tato provokace byla realizována právě v době, kdy se situace začala stabilizovat a kdy byla Evropa připravena jednat s domobrnou ve formátu telekonference, kdy Evropa nepodporovala sankce USA. V tomto případě byl použit typický scénář – byla provedena provokace, která bude velmi dlouhou dobu zaměstnávat specialisty zúčastněných stran.

Jevgenij Kotěnko: K jaké verzi se kloní domobrana podle jim dostupných informací? Kdo sestřelil “Boeing”? Byl sestřelen systémem protivzdušné obrany “Buk” ukrajinské armády nebo jejich letadlem.? 

Konstantin Knyrik: V současné době existují pouze dvě verze, a diskutovat o nich, dokud vyšetřování probíhají je obtížné. Domobrana vytváří podmínky pro co nejobjektivnější vyšetřování. Přes překážky, které kladl Kyjev, malajsijští odborníci se dostali na místo havárie a domobrana jim předala “černé skříňky”. Byly vytvořeny všechny potřebné podmínky pro objektivní vyšetřování. Před ukončením tohoto šetření bude obhajoba jakékoli verze pouhou spekulací.

Jevgenij Kotěnko: Proč domobranci ustoupili z několika měst Donbasu? Existují pro domobranu objektivní podmínky aby udržela Doněck a Lugansk? 

Konstantin Knyrik:  Vojenská situace je těžká. Vnímáme s bolestí v srdci smutné zprávy, ale často chybí informace o vojenských úspěších domobrany. Ta má nedostatek těžkých zbraní. Ukrajinská armáda pěchotu prakticky nepoužívá. “Tresné oddíly” používají hlavně tanky a dělostřelectvo. Jestliže tanky, “Grady” a minomety masivně pobíjejí civilisty, pak musí domobrana volit taktiku, aby neohrožovala civilní obyvatelstvo. Kromě toho bojovat s pěchotou proti tankům při současném napadení několika obcí je prakticky nemožné. Zejména proto domobrana ustoupila. Další vývoj bude záviset na taktice, kterou zvolí ukrajinské trestné oddíly a schopnost domobrany se jí přizpůsobit. Pokud se i nadále budou střelbou bourat města a ničit infrastrukturu, stane se celá oblast Donbasu oblastí humanitární katastrofy. Je příznačné, že mezinárodní společenství věnuje malou pozornost chaosu, který trestné oddíly způsobují. V každém případě, bude domobrana bránit města, pokud jí budou stačit síly.

přeložil Ivan David