V USA se reportéři mohou ptát vládních představitelů a proto zjistit, že jejich „důkazy“ k MH17 se zakládají na youtube klipech a příspěvcích na sociálních médiích

Avatar
Původní autoři

24. 7. 2014  AC24
Ve výživném střetu mezi reportérem AP Mattem Lee a náměstkyní mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marií Harf, Matt Lee doslova zahnal Harf do kouta až k přiznání, že ty „důkazy“ prezentované USA k obvinění Ruskem podporovaných rebelů ze sestřelení Letu 17 Malaysia Airlines neobnáší nic více

než YouTube videa a příspěvky na sociálních médiích. 

Lee začal tím, že se ptal Harf, jak plánují USA vytvořit „forenzní důkazy“ dokazující, že to Ruskem podporovaní rebelové byli za útokem, načež Harf reagovala vykrucováním se z tématu, než nakonec konstatovala: „Víme to, viděli jsme to potom na sociálních médiích …, kde se pro-ruští separatisté vychloubají sestřelením letadla.“

„Jak přesně víte, že to bylo vypáleno z území drženého separatisty?“ ptal se Lee, načež Harf odpověděla, že důkaz je založen na „komunikacích vystavených na YouTube ukrajinskou vládou.“

„Existuje ještě něco jiného … než sociální média?“ ptal se Lee. Harf narážela na schopnost „úsudku“, než se zase vytáčela z tématu (na základě sociálních médií a videí na YouTube), která obviňují rebely separatistů.

„To je všechno, co jste ochotni veřejně publikovat, co podporuje vaši verzi tohoto příběhu, což klidně může být i správná verze příběhu,“ konstatoval Lee, než ho přerušila Harf, která sarkasticky odsekla: „To tedy může.“

„Neviděl jsem váš důkaz, který ukazuje, že ta raketa byla vypálena z území drženého rebely,“ pokračoval Lee. „Jedinou věcí, kterou jste ochotni veřejně předložit, jsou tvrzení ze sociálních médií,“ dodal, než začal citovat tvrzení jiných sociálních médií, která zpochybnila verzi událostí ministerstva zahraničí.

Harf zdůvodňovala, že jakákoliv verze událostí, která zpochybňuje verzi ministerstva zahraničí (založená na příspěvcích na sociálních médiích) je „nelogická“. Lee konstatoval, že důkazy ministerstva zahraničí by neobstály před mezinárodním vyšetřováním.

„Rusové řekli, my jsme alespoň předložili své radarové obrázky, které ukazují tohle ukrajinské letadlo v blízkosti, …, proč jste nepředložili vy svoje?“ konstatoval Lee, než ho Harf zase přerušila.

Mattu Leemu patří uznání za to, že dělal svou práci a zpochybňoval Harf, když uvážíme, že kladení jakýchkoliv otázek ohledně oficiální povídačky za sestřelením MH17, která je založeno na těch nejchatrnějších „důkazech“, bylo až dosud démonizováno jako „ruská propaganda,“ stejně jako bývala jako „Assadova propaganda“ zavrhována skepse k loňské verzi chemického útoku v Sýrii, o němž později studie MIT dospěla k závěru, že jej vládní síly nejspíš neprovedly.

Ač ministerstvo zahraničí trvá na tom, že YouTube klipy a příspěvky na sociálních médiích lze považovat za tvrdé důkazy, tak i samotná věrohodnost původu takovýchto materiálů vzbudila značnou skepsi.

Zmínky Harf o příspěvcích na sociálních médiích, které ukazují rebely „chlubící se“ sestřelením linkového letadla jsou nejspíš odkazy na příspěvky vystavené na ruské verzi Facebooku krátce po sestřelení MH17 velitelem rebelů Igorem Strelkovem. Avšak, jak zadokumentoval Max Fisher: „Existují vážné důvody k pochybnostem, že tato zpráva byla autentická.“

V první řadě to, že Strelkovova stránka, „je podvrh udělaný fanoušky,“ jak tvrdí rebelové, kteří mluvili s Maxem Seddonem z Buzzfedu, takže ta slova nelze ani tomuto veliteli přisuzovat. Navíc se příspěvek neodkazuje na sestřelení civilního letounu, nýbrž vojenského dopravního letounu Antonov AN-26.

„Tohle vrhá trochu dalších pochybností na myšlenku, že by ti lidé stříleli na letadlo a pak o tom vystavili VK; kdyby někdo střílel na letadlo, tak by si nejspíš všiml, že to byl velký tryskáč a ne nějaké menší podpůrné letadélko,“ píše Fisher.

I video s raketometem Buk, který jasně překračuje hranici při návratu do Ruska po sestřelení letadla, které citoval Kyjev a Washington, bylo také mezi tím vyvráceno. Tento klip byl ve skutečnosti natočen v ukrajinském městě Krasnoarmějsk, které od května kontroluje Kyjev.
Klíčové video s „důkazy” o ruské odpovědnosti za sestřelení malajského letadla vyvráceno

Podle expertů na audionahrávky, kteří provedli forenzní analýzu YouTube videa konverzace mezi separatistickým vůdcem a ruským vojenským velitelem, která měla údajně ukazovat, že rebelové přijímají odpovědnost za sestřelení toho linkového letadla, byla ve skutečnosti fabrikací.

Zatímco Rusko prezentovalo skutečné důkazy z radarů a satelitů, které podporují jejich tvrzení, že nešťastné linkové letadlo těsně před incidentem sledoval ukrajinský tryskový bitevník, tak všechny důkazy Kyjeva a Washingtonu k obvinění ze sestřelení, neobnáší o moc víc než velice pochybná videa na YouTube a příspěvky ze sociálních médií.
Rusko říká, že má fotky ukrajinského nasazení raket BUK na východě a radarový důkaz o bojových letounech v blízkosti MH-17

Kyjev rovněž uhýbá před zveřejněním záznamů z řízení letového provozu, které hned poté zabraly ukrajinské bezpečnostní síly, a ty by mohly poskytnout objasňující vhled do toho, co se na obloze dělo těsně před tím, než byl letoun sestřelen.
Ukrajinská bezpečnostní služba zkonfiskovala záznamy řízení letového provozu o malajském letadle

Ač média establishmentu jakékoliv zpochybňování povídačky o tomto incidentu zavrhují jako „ruskou propagandu“, tak Rusko je jedinou stranou, která opravdu něco prezentovala, co by mohlo být považována za reálný důkaz, zatímco Washington a Kyjev pořád ještě spoléhají na takové druhy důkazů, které by snad mohly uspokojit jen ty nezaujatější internetové konspirační teoretiky.

Vážení a milí čtenáři, podpořte nás zakoupením předplatného nezávislého magazínu AC24 Vědomí

Překlad: Miroslav Pavlíček