Vysoká laťka nasazená ukrajinskou televizí: Naši “moderátoři” mají ještě co dohánět

31. 7. 2014    outsidermedia
V duchu nejlepších tradic objektivní a nezávislé žurnalistiky moderátor ukrajinské televize nejprve vychrlí dlouhou řadu lží a pak položí otázku neumožňující se vyjádřiát k řečenému, nedočká-li se přesně té odpovědi, kterou potřebuje, rozhovor přeruší a nedosáhne-li “nápravy” rozhovor ukončí. 
Za takové “zpravodajství” je přiměřenou odměnou ….
Překlad je zde.

Taťána Lokšina nebo Lókšina. To není důležité. Promiňte, nevím, kde přečíst správně přízvuk.

Táňa Lokšiná.

Děkuji, promiňte ještě jednou. Velice děkuji, že jste se s námi spojila. Řekněte prosím, jak Human Rights Watch, nebo vy osobně vyhodnocujete zvěrstva ruských vojáků a jejich přisluhovačů z místního obyvatelstva, kteří se celé měsíce vysmívají, zabíjejí, a okrádají lidi, sestřelují letadla zahraničních leteckých společností, kdy neexistují vojenské zločiny, kterých by se zde nedopouštěli. Prosím.
Vy asi víte, že před několika týdny naše mezinárodní organizace na ochranu práv Human Rights Watch vydalo dokument, kde kvalifikuje události, ke kterým dochází na východě Ukrajiny, jako vnitrostátní mezinárodní…. , jako vnitrostátní ozbrojený konflikt. Co to znamená…

Promiňte, že si dovolím vás přerušit. To není vnitrostátní ozbrojený konflikt. Tento konflikt je sponzorován a podporován vládou Ruské federace, ministrem obrany Šojgu a prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. O tom existuje absolutně nedvojsmyslné prohlášení Červeného kříže. To, co vy říkáte, NENÍ PRAVDA.

Jak jsem již řekla, před několika týdny naše organizace prohlásila události, ke kterým dochází na východě Ukrajiny ozbrojeným konfliktem, který nemá mezinárodní charakter. Pokud se nemýlím, tak podobné prohlášení včera vydala organizace Mezinárodního červeného kříže. Co to v praxi znamená? To znamená, že teď v rámci konfliktu platí normy mezinárodního humanitárního práva. Zákony války. A v rámci zákonů války je zakázáno specifikované jednání, které je zakázáno všem stranám konfliktu. Takže naše organizace v této situaci sbírá informaci o tom, nakolik strany konfliktu dodržují či nedodržují zákony války. Zda dodržují či nedodržují normy mezinárodního humanitárního práva. Jaká konkrétní porušení jsme zaznamenaly. Chci zdůraznit, že na východě Ukrajiny pracujeme velice aktivně přibližně od měsíce května tohoto roku a konkrétně na východě státu. Naše organizace v podstatě na Ukrajině pracuje velice aktivně již dlouho. Takže co jsme zaznamenali s ohledem na porušování norem mezinárodního práva…

Promiňte, Taťáno, že si vás dovoluji opět přerušit. Pracuje vaše organizace v příhraničních oblastech Ruské federace? A jak vyhodnocuje ostřelování příhraničního území sousedního státu raketami a těžkým dělostřelectvem. Je to podle vás vojenský zločin, a kdo je za to právně a politicky odpovědný? Děkuji za přímou odpověď.

Co se týče politické odpovědnosti, tu Human Rights Watch vůbec neposuzuje a pokud si chcete vyslechnout, co konkrétně jsme…

Já chci slyšet, jak hodnotíte ostřelování ukrajinského území ruskou stranou, okupaci části Ukrajiny, pokračující zabíjení ukrajinských občanů a vojáků, kteří brání svoji vlast. TO MĚ ZAJÍMÁ.

Vaši kolegové mě pozvali proto, abych…

Děkuji, rozhovor je ukončen. Děkuji. Taťána Lokšína, Human Rights Watch, nemá co říci.

No krucinál, to je tedy srandista!!!

Námět: Stan

Překlad: Irena