Z Ukrajiny už uprchl téměř milion lidí.

Avatar
Původní autoři

31. 7. 2014 ruvr.ru
Počet Ukrajinců, kteří dorazili na ruské území od začátku konfliktu, přesáhl 730 tisíc. Takové rozdíly v číslech se dají vysvětlit tím, že ještě všichni nedostali dokument, který de jure potvrzuje jejich status uprchlíka.Rusko jedná v naprostém souladu s mezinárodní konvencí o uprchlících.-Rusko nikdy neodmítalo pomoc lidem, kteří mají za to, že jsou vystaveni nebezpečí. A tím spíš nevznikají žádné problémy, když se děje něco podobného, jako nyní na Ukrajině.


Počet uprchlíků z Ukrajiny přesáhl 200 tisíc. Takové jsou oficiální údaje zveřejněné OSN. Čísla, která uvádějí v Moskvě, jsou ale mnohem vyšší.

Přes hranici s Ruskem přejde každý den 500 až 2 000 obyvatel jihovýchodu Ukrajiny ve snaze zachránit se před bombardováním a ostřelováním. Ruské úřady jim pomáhají zařídit se na novém místě, najít práci.

Provizorní ubytovací prostory pro uprchlíky nacházející se nedaleko rusko-ukrajinské hranice, se neustále rozrůstají. Podle nejnovějších údajů už v nich našlo útočiště asi 35 tisíc obyvatel ukrajinského jihovýchodu. Většina uprchlíků se nachází na Krymu a v Rostovské oblasti. Každý den dopravuje stovky lidí letectvo ruského ministerstva pro mimořádné situace a automobily do jiných ruských regionů – převážně do Centrálního, Severokavkazského, Jižního a Povolžského.

Rusko jedná v naprostém souladu s mezinárodní konvencí o uprchlících. I když formálně – opět v souladu se zmíněnou konvencí – může v některých případech poskytnutí azylu odepřít. Nic takového se ale prozatím nestalo a jen sotva k něčemu podobnému dojde v budoucnu, zdůraznil expert na mezinárodní právo Vladislav Oršev:

-Rusko nikdy neodmítalo pomoc lidem, kteří mají za to, že jsou vystaveni nebezpečí. A tím spíš nevznikají žádné problémy, když se děje něco podobného, jako nyní na Ukrajině.

Na jihu Ruska, v Krasnodarském kraji, našlo útočiště přes 20 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, každý třetí z nich je dítě. Většinu z nich přijali příbuzní nebo známí. Někteří ale projevili přání odjet dál – na Sibiř a Dálný východ. Tak třeba Ťjumenská oblast už přijala přes dva a půl tisíce uprchlíků z Doněcku a Luhansku. Ve všech regionech jim maximálně rychle vybavují všechny nezbytné dokumenty, pomáhají jim najít práci. Přes dva tisíce mladých lidí podalo žádost o přijetí na ruské vysoké školy, mnozí z nich už byli přijati.Západ nechtěl dlouho přiznat samotný fakt existence uprchlíků z oblasti kárné operace na jihovýchodě Ukrajiny, kterou tam zahájily kyjevské úřady. OSN ale přece jen musela čísla zveřejnit. Podle jejích údajů opustilo Ukrajinu asi 100 tisíc lidí, zhruba stejný je i počet „vnitřních uprchlíků“, těch, kteří se přestěhovali z rodných míst do jiných ukrajinských regionů. Ruské migrační úřady ale uvádějí jiná čísla: počet Ukrajinců, kteří dorazili na ruské území od začátku konfliktu, přesáhl 730 tisíc. Takové rozdíly v číslech se dají vysvětlit tím, že ještě všichni nedostali dokument, který de jure potvrzuje jejich status uprchlíka.