Balada pro blázny: Sankce proti Rusku zaplatí český daňový poplatník, vláda chystá novou daň za ropnou bezpečnost.

Avatar
Původní autoři

1. 8. 2014 aeronet
Není normální, aby si průměrný občan nechal od jiného občana dobrovolně a nepřetržitě kálet na hlavu. To je fakt. Z empirického hlediska je však zarážející, že ze strany státu a potažmo vlády je tomu úplně jinak a občan snese lecos. Zdaleka nejde jenom o lhaní a neplnění slibů ze strany vlády, to je maličkost. Jde totiž hlavně o podivnou a nevysvětlitelnou ochotu českého obyvatelstva nechat se naprosto bezuzdně oškubávat. Posledním výkřikem ze Strakovy akademie, který má pomoci občanům odlehčit od jejich prkenic, údajně po okraj narvaných prachama, je nápad pana ministra Mládka na zavedení nové daně za ropnou bezpečnost Pro začátek to prý bude bratru za nějakých 25 až 30 haléřů za litr paliva u pumpy.

Pomineme-li fakt, že tato vláda se zaklínala, že žádné daně zvyšovat nebude, jaksi z jistého pohledu udělala na voliče podraz, protože sice slíbila, že daně zvyšovány nebudou, ale neslíbila, že nebudou vymýšleny daně úplně nové. Ecce homo! No jo, sociální dávky něco vykrojí z rozpočtu a vykrýt se to nějak musí. Tento pohled se přímo nabízí a občan se tak domnívá, že jde zkrátka o to, jak dostat do státní kasy více peněz.

 Ono to ale může být nakonec úplně jinak.

Ve světle stále nových a dalších sankcí proti Ruské Federaci se tady pomalu schyluje k ropné krizi. Nákupy rezerv ropy začaly provádět všechny evropské státy už s předstihem na jaře tohoto roku a přestože klidný a vyrovnaný Putin nehne zatím brvou a tváří se, že sankce proti Rusku jeho zemi nijak neubližují, tak dříve či později prostě přijde chvíle, kdy Rusko kohouty s ropou a také s plynem uzavře. Nemůžeme předpokládat, že pan ministr Mládek, který před nějakým časem nazval živnostníky parazity, by byl nějaký politicko-finanční génius a analytik, je ale i laikovi naprosto jasné, že nemůžete z jedné strany se nechat krmit a z druhé strany kousat tu ruku, která vás krmí. Tento schizofrenní stav vůči Rusku nebude trvat věčně a jednoho dne se zkrátka všechno změní.

Ropná krize, kterou zaplatíme my všichni? 

Otočíte knoflíkem na sporáku a nic. Plyn nebude. Hrozivá představa, která ale bude spíš mít jinou podobu. Otočíte knoflíkem a plyn bude, ohřejete si gáblík, ovšem až vám přijde účet za plyn, zjistíte, že drasticky podražil. No jo, zemní plyn z Norska není nijak levný. A tak sednete do auta a jedete k pumpě a tam fronta jako blázen. Ne, ta fronta tam není kvůli nízké ceně, ale kvůli přídělovému systému. Vláda totiž uvalila na strategické zásoby ropy speciální režim, kdy produkty vyrobené z ropy, tedy i benzín, budou podléhat přídělovému systému. Bingo! Naši západní spojenci nám poradí, nebojte, oni už jednou ropnou krizi zažili, a to v 70. letech, když si západ znepřátelil své ropné arabské kamarádíčky v OPECu. Socialistického bloku se to nijak významně nedotklo, protože ropu jsme získávali od Sovětského svazu. Ovšem zažili jsme uhelnou krizi, ale to bylo z jiných důvodů. Avšak ropná krize dnes může znamenat paradoxně i výhru. Pro někoho. S velkou radosti zatleskají pěstitelé řepky, kterým v důsledku ropné krize vlády jednotlivých zemí povolí vyšší povolené procento ethanolu v palivech. Babišův Agrofert tak bude mít žně, obrazně i doslova!

V Lukoilu si ťukají na čelo, Babiš se napakuje na řepce do paliv, občan je za idiota!

Na ekonomických fórech a v blogovací sféře se v posledních dnech a týdnech objevují informace, že je dobré vybrat úspory z českých bank a raději je převést do investičního zlata, neboť vláda chystá plošné zdanění vkladů v blízké době. Zdanění nebude ani ne tak z vlastního uvážení, ale na pokyn Bruselu, protože jednotná evropská daň z vkladů je živě diskutovaná v Evropské komisi jako jeden z nástrojů získání prostředků pro pakt celoevropské finanční stability. Už zdaleka nejde jenom o tzv. Euroval, který se týká jen Eurozóny, situace pokročila už mnohem dál. Ukazuje se, že záporný úrok ECB na Euru nebude stačit [2].
Obama ve škodovce jezdit nebude, Rusové ano!

Z hlediska politické zodpovědnosti naší vlády by měla být uplatňována tzv. „ekonomická politika“, tzn. politika, která nejde proti ekonomickým zájmům naší země. Jaký význam mají pro naší zemi sankce proti Rusku? Povězme si nejprve, co lze sankcemi proti Ruské Federaci získat. Ten seznam je velice krátký. Za naše sankce dostaneme od Rusů jenom jednu věc, jejich protisankce. A ty budou namířené ne proti vládě ČR, ale proti našim podnikům, firmám a potažmo proti zaměstnancům ve firmách. Když tyto firmy přijdou o ruské trhy, a to platí především o strojírenských firmách, které zaměstnávají desítky tisíc lidí, včetně mladoboleslavské Škody nebo Škody Plzeň, tak kam budou potom tyto firmy vyvážet svoji produkci? Panu Obamovi do jeho krachujícího zadluženého království? Budeme mu prodávat autobusy, když v Americe jezdí všichni autama? Nebo mu budeme prodávat naše úsporná auta, když v Americe všichni jezdí v multi-litrážních těžkých krávách? Budeme mu prodávat lokomotivy, když americké dráhy jsou v útlumovém úsporném režimu? Nebo mu prodáme česká letadla L-159 z firmy Aero Vodochody, kterou jeho američtí soukmenovci pomohli v 90. letech vytunelovat? Budeme potom na oplátku dovážet k nám americký břidlicový plyn v plechovkách? Dostaneme od USA nějakou slevu za ten kamaráčoft, že jsme se vykašlali na Rusa a šli do party raději s velkým Mažňákem za mořem?

Já myslím, že toto jsou zásadní otázky, které by si každý politik, který chce razit ekonomickou politiku, měl zodpovědět a teprve poté by se měl vyjadřovat k různým sankcím a hlasitému hýkání podpory pro ten či onen nápad z Bruselu nebo z Bílého domu. Ono přísloví o košili, která je bližší než kabát, má univerzální platnost. Můžeme nadávat na politiky, ale můžeme také něco udělat. Můžeme dát našim politikům vědět, že s jejich kroky nesouhlasíme. Že nechceme sankce proti Rusku, které poškozují hlavně naše firmy, naše podniky a naše občany. Sankcemi nelze Rusko k ničemu donutit. Rusko nevrátí Ukrajině Krym, ani kdyby západní země zavedly proti Rusku plošné embargo na úplně všechno. Rusko nepřestane podporovat své etnické obyvatelstvo na Ukrajině, to je prostě realita.

Důležitý fakt na celé věci je ale ten, že izolace Ruska obrovsky upevní Putinovu moc a oblibu v Rusku. To potvrzují i poslední zprávy [3]. Rusko bylo a je zvyklé na izolaci. Rusko umí a dokáže žít v izolaci, protože Rusku vyhovuje izolace. Je to ruská mentalita. Pravda je taková, že kdo z Rusů nemá rád izolaci, ten už dávno z Ruska odešel. To je fakt. Žádné sankce ze západu na tom nic nemění a Putin, ten je moc rád. Protože každá další sankce mu zvyšuje popularitu. Obyčejný Rus nechápe sankce západu proti Rusku jako sankce proti vládě Vladimíra Putina, obyčejný Rus je chápe jako útok na jeho vlast, na jeho zemi, na jeho rodinu. Rusové takto uvažují, je to pro ně typické a zcela pochopitelné. Je to jiný národ a jiná mentalita.

Ale nejdůležitější fakt je, že pokud uvalíme na Rusko sankce a přestaneme na jeho trh dovážet naše zboží, produkty a služby, tak se stane hrozná věc. A toto si prosím uvědomte: V tom samém okamžiku, kdy jakákoliv naše nebo obecně západní firma uvolní tržní prostor v Rusku, v tom okamžiku toto místo obsadí firmy z Číny! Kde se vyrábí spotřební produkce? V Číně, nikoliv v Evropě. Kde se vyrábějí počítače a laptopy a pokročilé technologie, o kterých hovořil Obama, že jsou zahrnuty v sankcích? V Číně! Kde se vyrábí spotřební zboží pro uspokojení potřeb ruských občanů, aby neměli prázdné regály v ruských obchodech? V Číně! Proboha, přestaňme si v Evropě hrát na něco, co nejsme! Rusko nás nepotřebuje ke svému životu a prosperitě! Když my neodebereme plyn nebo ropu od Ruska, odebere ho některá ze zemí skupiny BRICS, s Čínou na prvním místě. Celé je to naprosto úchylné, sankce totiž nic neřeší a řešit nebudou!

Daňová dieta

Žádné další daně! Žádné další sankce proti Rusku! Ale obávám se, že politici poslouchat nebudou. Existuje jediná cesta, daňová revolta. Přestat státu odvádět daně… legální cestou, nutno dodat (protože stát má exekutory na to, aby se dostal k výběru daní násilím). Založení firmy mimo území EU a USA není nijak složité, dá se to udělat z domova. Pokud jde o firmu, která funguje hlavně na internetu a ve světě internetových služeb, není co řešit. Pokud jde o firmu se zaměstnanci a fyzickou výrobou na území ČR, udělá se z firmy dceřinka s interním propojením na offshore matku. Tady je třeba zajistit, že země, ve které bude sídlit matka, je signatářem dohody s ČR o zabránění dvojího zdanění. S tímto vám poradí specialista na offshore společnosti a struktury firem.

Každý musí začít sám u sebe, vážení občané i čtenáři tohoto článku. Změna může nastat jedině tak, že politikům utáhnete kohouty a zdroje z vašich kapes. Jedině tak vás začnou poslouchat. Není možné tolerovat, že vláda naší země dělá politiku, která jde proti zájmům našeho průmyslu a našich občanů a jde naopak ve prospěch cizí země v zámoří. To je kvalifikovatelné i jako vlastizrada. Protože sankce proti Rusku přinesou zisk jenom jediné zemi, USA. Když nebudeme mít plyn od Ruska, Amerika nám ho chce prodávat.  Když nebudeme mít ropu od Ruska, Amerika nám chce prodávat svoji ropu, už s tím začala koneckonců . Toto jsou fakta, nenechme proto naše politiky dělat politiku proti zájmům našeho lidu!