Benátčané uspořádají proces s Obamou a Porošenkem za zločiny na Donbasu

Avatar
Původní autoři

6. 8. 2014    zdroj
V Benátkách chtějí mnozí aktivisté uspořádat demonstrační proces – “Russellův tribunál” – s prezidentem Barackem Obamou, s prezidentem Ukrajiny Petro Porošenkem a s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Stoupenci nezávislosti oblasti Veneto považují tyto politické vůdce za válečné zločince a obviňují je z vyhlazování civilního obyvatelstva Donbasu, píše “Rossijskaja Gazeta”.


“Naše iniciativa samozřejmě nevyřeší všechny problémy, ale jsme přesvědčeni, že to pomůže prolomit mlčení vnucené represivními silami, které provádějí etnickou čistku na Donbasu. Když se jim nepodaří přimět ke kapitulaci politické instituce Doněcka a Luhanska, doufají, že osvobodí toto území od jeho vlastního obyvatelstva a nahradí jej novým, loajálním ke Kyjevu a Evropské unii, “- řekl vůdce hnutí “Vláda Benátek” Albert Gardin.

Politik se domnívá, že je třeba “zachraňovat Evropu od diktatury bank a vlády byrokracie, než bude příliš pozdě “.

Přelíčení je oficiálně naplánováno na 23. srpna. Bude se konat přímo v Benátkách, kde se již nejednou v nedávné době konaly veřejné akce na podporu proruských sil. V současné době se provádí aktivní výběr 50 nezávislých porotců.

S cílem přilákat pozornost k danému problému vyhlásil Gardin hladovku. “Musíme protestovat proti této skryté války, proti tomuto masakru a každodennímu pustošení. Dost bylo fašistických podvodů Evropské unie. Ochráníme právo národů na suverenitu,”- je řečeno na stránce Gardina na Facebooku.

“Russellův tribunál” založili v roce 1967 anglický filozof, sociální aktivista a pacifista Bertrand Russell a francouzský spisovatel Jean-Paul Sartre. Zabývá se projednáváním válečných zločinů, spáchaných v různých částech světa. Nemá právní platnost, ale získal si reputaci renomované mezinárodní instituce, jejíž názor se bere v úvahu.

přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová