Dezinformační válka eskaluje: Ukrajina a rebelové se vzájemně obviňují z útoku na konvoj uprchlíků


20. 8. 2014 /  zdroj
Svět už úplně zapomněl na poslední kolo dezinformací šířených ukrajinskou vládou takových, které vyslaly „trh“ k ponoru, jmenovitě, že byl proveden útok na ruský vojenský konvoj, a ten byl ve čtvrtek v noci téměř úplně „zničen“, což bylo prohlášení, které rovněž „nepotvrdil“ nikdo menší než ukrajinský president, ač zveřejněn nebyl jediný kousíček důkazů ukazujících, že by vůbec byl nějaký konvoj zničen. Takže je čas na zase další kolo (dez)informačních války, jehož jsme se dočkali dnes ráno, když Ukrajina v pondělí obvinila pro-ruské rebely z úderu na konvoj autobusů s uprchlíky raketovou palbou poblíž města Lugansk, který pobil lidi uvízlé v hořících vozidlech.
Ukrajinský vojenský mluvčí bažící po úniku z pátečního dezinformačního fiaska řekl, že konvoj autobusů byl v oblasti zuřivých bojů mezi vládními silami a separatisty. Jak hlásí Reuters, tvrdí, že se dostal pod palbu z Gradů a minometů rebelů, v důsledku čehož došlo k dosud nezjištěnému počtu obětí.

„Mocný dělostřelecký přepad zasáhl konvoj uprchlíků v oblasti u Chrjaščevaťje a Novosvitlivka. Úderná síla na konvoj byla taková, že lidé byli ve vozidlech upáleni zaživa – nestihli se z nich dostat,“ řekl ukrajinskému zpravodajskému kanálu 112.ua vojenský mluvčí Anatolij Prošin.
Další vojenský mluvčí Andrij Lysenko popisující tento útok jako „krvavý zločin“ řekl: „Zabita byla spousta lidí včetně žen a dětí. Počet mrtvých se zjišťuje.“
A když zůstaneme u toho nekonečného přívalu nehorázných keců, které se valí z východní Ukrajiny, kde jsou civilisté pouhou vedlejší škodou v informační válce epických proporcí, aby prostě zmátli všechny, i když ne algoritmy řízení trhu, které dnes byly v přísně „de-eskalačním“ módu, tak separatisté promptně z útoku obvinili Ukrajinu, když vůdce rebelů popřel, že jeho síly by měly vojenskou schopnost tam takový útok provést, a obvinil kyjevské síly z toho, že ty přeci pravidelně tuto oblast napadají rovněž i za použití v Rusku vyrobených raket Grad.
„Ukrajinci sami tuto silnici zatím neustále bombardovali letadly a Grady. Takže teď to vypadá, že zabili více civilistů, než kolik jich zabíjeli v předchozích měsících. My vůbec nemáme na toto území schopnost poslat Grady,“ řekl Andrej Purgin, místopředseda vlády samozvané Doněcké lidové republiky.
Další z mluvčích rebelů popřel, že by vůbec nějaký konvoj byl zasažen, vyjádřil pochybnosti, dokud o tom kyjevské úřady nepředloží nějaké důkazy.
Čili něco nám říká, že tohle je propagandistická válka, a „důkazy“ jsou tou poslední věcí, kterou by kdokoliv mohl předložit, uvážíme-li události z pátku, a uvážíme-li, že je měsíc po katastrofě MH-17, k níž bude Ukrajina ještě muset zveřejnit zkonfiskované záznamy z řízení letového provozu, které dosud ještě nebyla ani CIA schopna pořádně vyfabrikovat.
A teď zpátky k dnešnímu vzepětí trhu, jehož katalyzátorem se stalo několik obchodníků s uhlíkem, a který pomíjí to, co by šlo popsat jako opětovné porušování míru všude po světě.

(Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček)

– – –

Poznámka službukonajícího redaktora Nové republiky:

Vážení čtenáři, všimněte si prosím jevu, který je charakteristický pro “Českou” televizi – ochotně odvysílá a navíc dramatizuje všechny kecy vypuštěné ukrajinskými činiteli, aniž by se zajímali o důkazy. Z opačné strany konfliktu nepřevezmou žádnou zprávu a jsou naprosto nevšímaví k masovému napadání civilního obyvatelstva východní Ukrajiny vlastní zfašizovanou armádou, jsou neteční k civilním ztrátám a k nekončícímu proudu utečenců. Doufáme, že i s vaší pomocí dopadne na ulhané goeblsy a goeblsky z ČT spravedlivý tvrdý trest.