Sankce nás tvrdě zasahují, poděkujme vládě

Avatar
Původní autoři


19. 8. 2014 /  zdroj 
Nezaměstnanost se stále drží na úrovni kolem sedmi procent, nicméně v brzké době můžeme očekávat její zvýšení v důsledku masívního propouštění zaměstnanců, kteří můžou poděkovat naší vládě, jež pustila ruský trh k vodě. V minulých několika letech byla v Unii nezaměstnanost vysoká. 

První ránu už dostala Madeta, jejíž kamiony byly z ruských hranic vráceny, tím pádem budou propuštěni další zaměstnanci. Firma za povolení vývozu do Ruska zaplatila řádově miliony korun a snažila se dostat ve vyšších objemech na ruský trh už asi pět let. Sankcemi úspěch definitivně skončil. TPK Hodonín, Pribina a Povltavské mlékárny jsou na řadě jako další, vzhledem k nižšímu exportu je to ale poškodí méně. Sankce dopadnou i na zemědělce, nebude už potřeba tolik mléka.

Dále budou poškozeni čeští ovocnáři, protože nebudou mít zboží kde udat, a v EU vznikne přetlak, který stlačí ceny. Firma Hamé bude chtít kompenzaci potenciálních škod, které jí vzniknou snížením dodávek do Ruska. Očekává ztráty přesahující 100 milionů korun. První brněnská strojírna vypočítává ztráty také na stovky milionů a začíná propouštět.

Odvetné sankce jako zákaz vývozu zbraní by potopil státní opravy vrtulníků LOM Praha. České firmy by ani nemohly v Rusku soutěžit o veřejné zakázky, přitom Metrostav chce získat zakázku na prodloužení moskevského metra o 73 stanic. Vývoz obráběcích strojů do Ruska se v posledním roce zvýšil asi o třicet procent. Dvacet procent našeho strojírenského vývozu jde do Ruska. Konsorcium českých železničních firem se chtělo presentovat na ruských státních železnicích. Hlavně, že jsme potrestali Rusko, spíše sami sebe, nevratně.

Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda