Hizballáh: Koalice pro boj proti Islámskému státu je záminkou k okupaci regionu

Avatar
Původní autoři

Viktor Horký
24. 9. 2014 Informace bez hranic
Představitel libanonské organizace Hizballáh, Sayyed Hassan Nasrallah, řekl, že Spojené státy nejsou morálně způsobilé vést koalici proti teroristům z Islámského státu. USA jsou totiž podle něj tvůrcem světového terorismu. „Spojené státy se podílely na vzniku teroristických organizací v Sýrii, Iráku i dalších zemích. Jsou matkou terorismu“, řekl Nasrallah. Dodal, že koalice proti Islámskému státu poslouží jen jako záminka k okupaci oblasti Blízkého východu. Libanon by se potom neměl nijak účastnit operací spolu s koalicí, protože to je prý proti jeho zájmům.

Hizballáh bojuje proti desítkám teroristických organizací na území Sýrie prakticky od začátku války. S podporou Íránu sehrál důležitou roli při znovuzískání iniciativy na stranu Damašku. Operací v sousední Sýrie se účastní tisíce jeho bojovníků.

Při nedávném konfliktu mezi Izraelem a Hamásem Hizballáh vyhrožoval židovskému státu raketovými útoky. Írán, který podporuje obě organizace, mluví o Izraeli jako o sionistickém režimu, který je zodpovědný za současnou situaci na Středním východě. Naráží například na logistickou podporu některým ozbrojeným skupinám v Sýrii, stejně jako na útoky na syrské území proti tamní regulérní armádě.

Libanonské hnutí je Spojenými Státy, Francií, Austrálií, Kanadou a dalšími zeměmi považováno za teroristickou organizaci, kdežto Rusko a Čína tento pohled nesdílejí.

Zdroj: Sana, Informace bez hranic