Medvedčuk: Nelze omezovat práva Ukrajinců na příkaz Západu

Avatar
Původní autoři

11. 9. 2014    zdroj
“Na vládním úmyslu zakázat Ukrajině na legislativní úrovni vstup do celní unie nebo Euroasijského hospodářského svazu je vidět ruka Západu, který vede v naší zemi svou geopolitickou hru”, – řekl tisku 9. září ukrajinský politik, vůdce “Ukrajinské volby” Viktor Medvedčuk, informuje korespondent IA REGNUM .


“Ukrajina zrušila pracovní skupinu pro rozvoj spolupráce s celní unií, radu expertů na ukrajinsko-ruské vztahy, organizační výbor na přípravu a provedení VI. fóra tvůrčí a vědecké inteligence členských zemí SNS a řadu dalších poradních orgánů. Všechny projekty (politické, ekonomické, vzdělávací, sociální a humanitární), které tak či onak předpokládaly rozvoj spolupráce se zeměmi Společenství (nezávislých států), jsou nyní v nemilosti. Vláda hodlá dokonce na legislativní úrovni zakázat Ukrajině vstoupit do celní unie nebo do Euroasijského hospodářského svazu “, – zdůrazňuje Medvedčuk.

Politik je přesvědčen, že, kdyby se před rokem představitelé starého režimu snažili dát tlustou čáru za styky mezi Ukrajinou a Evropskou unií nebo dokonce zákonodárně zakázat Ukrajině integraci do EU, je pravděpodobné, že by vypukl skandál ve světovém měřítku. “Nezávislá média, zástupci diplomatických sborů v Evropě a ve Spojených státech by deklarovali porušení práv občanů, diktaturu, uchvácení moci úředníky … A měli by pravdu. Koneckonců, určit vektor integrace země musí nikoliv politici, ale občané Ukrajiny – ve všeukrajinském referendu z podnětu občanů. Proč tedy, když jde o zákaz východního vektoru hospodářské spolupráce, demokratický Západ mlčí? ” – zadal si dotaz Medvedčuk.

V tomto případě nezávislá média neuvádějí, že na Ukrajině jsou porušovány evropské hodnoty, představitelé demokratických států nevolají po ochraně práv občanů, řekl vůdce “UV”. “A práva a svobody části Ukrajinců jsou skutečně porušovány, protože, jak je známo, obyvatelé na jihovýchodě Ukrajiny vždy vystupovali a vystupují za rozvoj spolupráce s Ruskem” – připomněl Medvedčuk. Ta laskavost, s níž Západ přijal prohlášení premiéra Jaceňuka o zákazu vstupu Ukrajiny do celní a euroasijské unie, odráží nejen dvojí standardy volební demokracie, říká Medvedčuk. “Ne, jen banální geopolitické hry,” – zdůraznil.

Pro potvrzení vlivu ministerstva zahraničí USA citoval vůdce “Ukrajinské volby” výrok ministryně zahraničí Hillary Clintonové v prosinci 2012: “Existují pokusy o opětovnou sovětizaci regionu. Bude se to jmenovat celní unie nebo euroasijský svaz nebo tak nějak. Ale nebuďme na omylu. Víme, co je pravým cílem, snažíme se najít účinné způsoby, jak zpomalit tento proces, nebo mu zabránit.

Medvedčuk je přesvědčen, že míň jak za dva roky “usilovné a důkladné práce” ministerstvo dosáhlo vytčeného cíle. “A všimněme si, udělalo to rukama nezávislé a demokratické vlády svrchované Ukrajiny. Pravdou je, že v tomto případě se o nezávislosti a demokracii, jak určitě souhlasíte, nemůže hovořit”- shrnul politik.