Ukrajina a lidská práva: kdo odsoudí zločiny Kyjeva

Avatar
Původní autoři

2. 9. 2014 ruvr.ru
Četné oběti v řadách civilního obyvatelstva jihovýchodu Ukrajiny má na svědomí ukrajinská armáda. K tomuto závěru dospěli autoři zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch.
Je to div ne první zpráva nějaké mezinárodní organizace odpovídající reálné situaci na Ukrajině. Až dosud všechny mlčely – i přes četná fakta svědčící o porušování lidských práv Kyjevem, která shromáždili ruští experti.Rusko hodlá zahájit trestní řízení v souvislosti s válečnými zločiny spáchanými na Ukrajině. Důkazy už začal shromažďovat ruský Červený kříž. Všechna fakta budou zpracována a předána Mezinárodnímu trestnímu soudu a Radě bezpečnosti OSN.

Mezinárodní organizace, které měly podle charakteru své činnosti nějak na ukrajinské události reagovat, do poslední doby raději tuto věc přecházely mlčením. Krize ale dosáhla takového stádia a zločiny jsou tak rozsáhlé, že už prostě dál mlčet nešlo, odrazilo by se to na image organizací. OSN byla například nucena přiznat: jen za letní měsíce přesáhl počet obětí v řadách civilních obyvatel Ukrajiny tisíc, raněných jsou už skoro 4 tisíce. Dokonce i ukrajinský ministr zdravotnictví přiznal, že ztráty mezi civilními obyvateli jsou větší, než mezi vojáky. A tady se zapojila i Human Rights Watch a obvinila Kyjev, že používá proti civilistům zakázané zbraně. Jsou to ale bohužel jen ojedinělé případy, zdůrazňuje člen Rady pro lidská práva při ruském prezidentovi Igor Borisov:

-Procesy porušující základní právní normy se staly reálností za naprosté nečinnosti mezinárodních organizací. Dnes vlastně pouze jediný stát – Rusko – skutečně vyvíjí na Ukrajině lidskoprávní činnost. Neefektivnost mezinárodních organizací pociťujeme neustále.

Expert připomněl, že v OSN nebyl za celou dobu trvání konfliktu přijat ani jediný dokument na ochranu práv a svobod ukrajinských občanů. A v OBSE projednali za půl roku pouze dvě rezoluce: o rozmístění monitorovací mise na Ukrajině a o úplném vyšetření případu malajsijského boeingu. Na druhý případ ale ostatně brzy s radostí zapomněli. Ve druhé mezinárodní organizaci – Radě Evropy – za tuto dobu rovněž schválili pouze dva dokumenty: dokument odsuzující referendum na Krymu a rozmísťování ruských vojsk podél hranice s Ukrajinou. K čemu vlastně jsou tyhle organizace, když neplní své funkce? ptají se experti.

Existuje naděje, že mezinárodní organizace přece jen překonají svůj letargický spánek a začnou se zabývat zločiny kyjevských úřadů. Jak řekli na vysvětlenou v ruském Červeném kříži, jsou možné dvě varianty zahájení trestního řízení: z iniciativy prokurátora Mezinárodního trestního soudu, nebo na základě žádosti Rady bezpečnosti OSN. Kromě toho může Rusko uplatnit tak zvanou univerzální jurisdikci a podat trestní oznámení samostatně. Ruské trestní právo obsahuje paragrafy genocida a použití zakázaných prostředků a metod vedení války.