Válka se blíží- USA chybí investiční příležitosti

Avatar
Původní autoři

23. 9. 2014 Aeronet
K válce zbývají jen týdny. Šesté výročí pádu Lehman Brothers. Dvoudenní jednání FEDu nic nepřineslo, úrokové sazby bank se zvedat nebudou. USA v rekordním zadlužení, bublina je před splasknutím. Další fiskální útes je za dveřmi.K válce zbývají jen týdny. Šesté výročí pádu Lehman Brothers. Dvoudenní jednání FEDu nic nepřineslo, úrokové sazby bank se zvedat nebudou. USA v rekordním zadlužení, bublina je před splasknutím. Další fiskální útes je za dveřmi. USA potřebují válku.


Pořad Hyde park čt24 byl v úterý na téma pádu Lehman Brothers. Hostem byl investiční bankéř Ondřej Jonáš, dříve zaměstnanec Goldman Sachs a amerického FEDU. Připomněl, že největší bankrot v historii USA se stal symbolem celosvětové krize a že během října 2008 zmizelo 10 bilionů dolarů. Jedna z otázek diváků byla, komu vlastně FED patří. Odpověď – je v rukou několika největších bank, přičemž se musí zodpovídat americkému Kongresu… Ještě veselejší bylo konstatování, jak viníci pádu Lehman Brothers byli potrestáni…. Nejvíce mě ale zaujala část, kde host upozorňuje na důležitost právě probíhajícího zasedání FEDu, na kterém se má projednávat zvýšení úrokových sazeb bank a jehož výsledek se svět dozví následující den. Celý Hyde park je ke shlédnutí zde: [1]

Úrokové sazby bank se už dlouho pohybují v nulových až negativních hodnotách a to je stav, který je na hraně udržitelnosti celého systému. Důvod nízkých úrokových sazeb: nejsou investiční příležitosti ( o jejich nedostatku hovořil i host Hyde Parku) . A způsob, jak nové investiční příležitosti získat, je: expanze na nová území. Nemohu nevzpomenout větu z jednoho článku z roku 1891: „V roce 1891 považovali ekonomové už 3 % úrok za tak katastrofální, že navrhovali INVESTICE do koloniálních výbojů v Africe, které skončily První světovou válkou. Aby výnos z úroků dále neklesal a zabránilo se dalšímu poklesu tehdejší 3% úrokové sazby“, říká se dále v článku z roku 1891, „je potřeba ovládnout evropským kapitálem nové země, například Afriku“. – více: [2]

O 3% úrokových sazbách si dnes banky mohou nechat jenom zdát, stav je asi takový: Eurozóna má od května 2013 sazbu 0,5 %, USA už od roku 2008 0-0,25 %, Japonsko od roku 2010 0- 0,10 %, Velká Británie od roku 2009 0,50 %. ČNB je na hodnotě 0,25% (a aby nebylo málo, intervenuje stejným způsobem, jako to činí FED-tiskne peníze). Pád Lehman Brothers předvedl, co může se světem udělat krach jedné velké banky, resp. co s ním udělají „bublinové“ investice (co taky dělat, když trh je přesycený a reálné investice nejsou). Krize nekončila, proto v září 2012 přišel FED s velikým prohlášením o masivní podpoře ekonomiky kvantitativním uvolňováním a USA v zoufalé snaze vyhnout se bankrotu na způsob roku 1929 od té doby rozjely masivní tisk dolaru. Svět na to reagoval komentáři ve stylu „Tištění peněz je cestou do pekel“ [3]

Že tomu tak je, si USA osahaly při posledním oddálení svého fiskálního útesu, který horečně projednávaly ze Silvestra na Nový rok 2014. Tehdy se podařilo jeho oddálení do 12. února 2014. Od té doby se odpočítává čas. A zatímco FED dokola oznamuje ukončení tisku peněz, USA intenzivně pracují na nalézání nových „investičních příležitostí“. Tou nejsnadnější a téměř jistou se jevila Ukrajina (plán byl stejný, jako když před krachem v roce 1987 USA a celý Západ zachránily investice do postkomunistických zemí). Ale plány se zhatily a hned v únoru přišel Majdan.

S napětím svět 17. září očekával výsledky dvoudenního jednání FEDu, ale závěr nepřekvapil – tisknout se bude dál. Jen dojde ke snížení z objemu 25 miliard na 15 miliard. Pokud jde o úrokové sazby, ty se měnit nebudou (jen sledujte ty naše hypoteční, jak jsou nižší a nižší) . Když v lednu 2014 vystřídala Bernankeho ve funkci Janet Yellenová (mimochodem v pořadí už třetí osobnost židovského původu v této funkci) hned v jednom ze svých prvních projevů prohlásila, že politika levných peněz brzy skončí a úrokové sazby bank budou navýšeny [4]. Svět snad věřil, že FED nyní takovou zprávu vydá, ale nestalo se, protože se stát nemohlo, protože pořád nejsou ty „investiční příležitosti“. Konkrétní termín, kdy k takovému kroku FED přistoupí, zůstává nejistý – stane se tak až poté, co uplyne tzv. „considerable time“ (dostatečná doba) od chvíle ukončení QE. A kdy přijde chvíle ukončení QE? FED potvrdil záměr učinit tak příští měsíc. Zdůrazňuji: záměr! Oficiálním důvodem vyčkávání je, že FED si stále není jistý stabilitou amerického hospodářství, respektive jeho udržením [5] A ve stejný den vyšla ještě jedna zpráva:
Americký státní dluh se zvýšil o více než bilion dolarů v průběhu 12-ti měsíců.

Představa, že Obamova administrativa má rozpočtový deficit pod kontrolou je kompletní a totální lež. Podle amerického ministerstva financí, federální vláda oficiálně vytvořila za prvních 11 měsíců fiskálního roku 2014 schodek ve výši 589 miliard dolarů. Toto číslo je ale jen pro veřejné hodnocení a spoléhá na účetní triky, které masivně podceňují, kolik dluhu je vlastně nahromaděno. Chcete-li vědět, jaký je skutečný schodek rozpočtu, je potřeba jít na webové stránky ministerstva financí USA, který počítá státní zadlužení USA do penny. K 30. září 2013 státní dluh USA činil 16,738,183,526,697.32 dolarů. Teď, když tohle dopíšu, státní dluh USA bude 17,742,108,970,073.37 dolarů. To znamená, že státní dluh USA ve skutečnosti vzrostl o více než bilion dolarů v době kratší než 12 měsíců. S takovým růstem dluhu co nevidět zničíme budoucnost tohoto národa.

FED a americká vláda nám tvrdí, že mají dluh pod kontrolou. Ale jedná se o největší vládní dluhovou bublinu v historii světa a jen velmi málo lidí si to uvědomuje a většina jich tuto bublinu ještě podporuje. Doslova se cpou na dluh a většina Američanů si myslí, že tak je to v pohodě a skvělé. Možná je to proto, že jsme ještě nikdy nezažili tak vážné důsledky dluhů. Ale když jde o život na dluh, den zúčtování nakonec vždy přijde. Naprosto šílená americká politika a rozhodnutí Kongresu urychlují příchod dne, kdy náš den zúčtování přijde.

Zvažte následující fakta …

-Státní dluh USA se zvýšil o více než 7 bilionů dolarů za působení Baracka Obamy. V čase, kdy druhé funkční období Obamy skončí, budeme mít tolik dluhů, kolik jich nashromáždili všichni američtí prezidenti v celé historii dohromady.

-Státní dluh USA je nyní více než 5000 krát větší, než byl v době vzniku FEDu v roce 1913.

– Spojené státy mají nyní na jednoho obyvatele vyšší státní dluh, než jaký připadá na jednoho obyvatele Řecka, Portugalska, Itálie, Irska a Španělska.

– Americká vláda nashromáždila nekryté závazky za více než 200 bilionů dolarů, které budou muset být zaplaceny v budoucích letech

Thomas Jefferson kdysi řekl , že „princip utrácení peněz, které mají být zaplaceny příštími generacemi, je obrovským podvodem na budoucnosti.“ Co děláme pro budoucí generace, je naprosto nehorázné. Krademe biliony dolarů od našich dětí a našich vnoučat a posíláme je do života v dluhovém otroctví.

Velkou otázkou je, jak dlouho takhle naše ekonomika může pokračovat, než se zcela zhroutí. Dnes i některé z největších bank na světě přiznávají, že situace je naprosto neudržitelná.

Je smutné, že většina Američanů netuší, že žijeme v obří dluhové bublině, která má omezenou životnost. Většina Američanů předpokládá, že když politici tvrdí, že všechno bude v pořádku, nemusí mít žádné obavy. Ale každý den naše dluhy narůstají a finanční problémy se horší. Jednoho dne bublina praskne a pak se celé to peklo otevře. Je to jen otázka času. [6]

Na závěr opakuji větu, kterou jsem výše už použila: „V roce 1891 považovali ekonomové už 3 % úrok za tak katastrofální, že navrhovali investice do koloniálních výbojů v Africe, které skončily První světovou válkou. „Aby výnos z úroků dále neklesal a zabránilo se dalšímu poklesu tehdejší 3% úrokové sazby“, říká se v článku z roku 1891, „je potřeba ovládnout evropským kapitálem nové země, například Afriku“.

A o to jde dnes víc než jindy: ovládnout kapitálem nové země. Nedivme se zájmům USA na Ukrajině, v Africe, nedivme se vyhlášení války, se kterým Obama přišel v den výročí 11. září. USA jsou před naprostým kolapsem a na výběr mají jen dvě možnosti – padnout nečinně anebo vsadit na „buď anebo“ s rizikem, že padnou i tak. Očividně si vybraly druhou možnost. Čas Černé labutě se blíží a k tolik potřebné válce za udržení dolaru už zbývají jen týdny.

Související článek

http://aeronet.cz/forum/showthread.php?t=7520