Země NATO začaly s dodávkami zbraní na Ukrajinu

Avatar
Původní autoři

14. 9. 2014 zdroj
Ministr obrany Ukrajiny Valerij Geletej oznámil, že proces předání zbraní členských zemí NATO Kyjevu již probíhá. Připomněl, že začátkem září byl společně s prezidentem na samitu NATO a požádal alianci o pomoc. “Mluvil jsem také (na sumitu – pozn.) v uzavřeném formátu s ministry předních zemí světa, s těmi, které nám mohou pomoci; byli jsme vyslyšeni a nyní proces převodu zbraní probíhá,” – řekl Geletej v rozhovoru pro ukrajinský Pátý kanál v sobotu večer…


… “Tento proces začal a mám pocit, že právě touto cestou musíme jít,” – řekl ministr obrany. (Kyjev, 14. září – RIA Novosti.)

Již dříve prezident Ukrajiny Porošenko prohlásil, že se mu podařilo domluvit se s řadou členských zemí NATO na přímých dodávkách moderních zbraní na Ukrajinu. Podle údajů poradce prezidenta Ukrajiny Jurije Lucenka byly na samitu NATO ve Walesu dohodnuty dodávky zbraní z USA, Francie, Polska, Norska a Itálie. Všechny tyto země následně popřely toto tvrzení, ale prezident Ukrajiny trval na tom, že s řadou zemí NATO se na přímých dodávkách moderních zbraní přesto podařilo dohodnout.

NATO opakovaně opakovalo, že samotná aliance nemůže dodat zbraně a jiné vojenské vybavení na Ukrajinu, protože je nemá. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen však novinářům řekl, že NATO “nebude zasahovat” do rozhodnutí jednotlivých členských států v souvislosti s dodávkami zbraní na Ukrajinu.

pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová