USA si už formuje vedení Ukrajiny po volbách

Avatar
Původní autoři


10. 10. 2014      zdroj
“Přítomnost asistentky ministra zahraničí Victorie Nuland bývá nedobrým znamením. Když Nuland přijíždí do Kyjeva, očekávejte zostření situace a dej bože, aby se tentokrát tato zákonitost nenaplnila,” řekl korespondentovi tiskové agentury Regnum 8. října v Kyjevě ředitel centra “Třetí sektor”, politolog Andrej Zolotarev .


Návštěva Victorie Nuland v Kyjevě je podle Zolotareva skutečným vměšováním se do vnitřních záležitostí Ukrajiny, jelikož skutečným účelem návštěvy je podle experta dohodnutí se na kandidatuře budoucího předsedy vlády Ukrajiny a formování politického uspořádání v příštím parlamentu se zachováním geopolitického vlivu USA.

“Jak je uvedeno v oficiální tiskové zprávě, Nuland měla projednat s vedením Ukrajiny situaci na východě země a další poskytování americké pomoci. A dále následuje to zajímavé. Bylo řečeno, že Nuland se setká se zástupci občanské společnosti, s regionálními orgány a se skupinami studentů. Přeloženo z jazyka diplomatů do jazyka lidí – Nuland jednala se všemi klíčovými postavami v ukrajinské politice. V tomto spočívá skutečná podstata její návštěvy na Ukrajině,” řekl expert. “Politici této úrovně nepřijíždějí jen tak. Podle mého názoru přijela asistentka státního tajemníka USA k řadě politických konzultací o utváření proprezidentské koalice, která zahrnuje “Blok Petra Porošenka” a “Lidovou frontu” Jaceňuka. Co je příčinou? USA dobře chápou současnou situaci v EU, kde vzniká pro ně nepříznivá konjunktura. Poslední politický vývoj v Polsku a Lotyšsku je toho důkazem.

V této situaci se zvyšuje význam Ukrajiny pro USA. Pro Washington je velmi důležité uchovat Ukrajinu ve své geopolitické sféře. Pro USA je proto důležité, aby se v ukrajinském parlamentu vytvořila nejen proprezidentská koalice, ale aby byla také loajální k jejich zájmům. Pro Američany není rovněž nepodstatné, kdo povede vládu Ukrajiny po volbách 26. října,” řekl Zolotarev. Vyjádřil názor, že Washingtonu bude vyhovovat, když bude Arsenij Jaceňuk nadále ukrajinským premiérem, i když to nebude vhod prezidentovi Ukrajiny Porošenkovi. “Pokud Porošenko změní premiéra, Washington chce určitě vědět, kdo to bude a co bude možné očekávat od tohoto člověka. Ale tyto detaily ukrajinská média pečlivě zamlčují a obcházejí, protože jinak vzniká nepěkný obrázek, kdy otázky vnitřní politiky Ukrajiny ve skutečnosti řeší Washington. Čím hlouběji země vázne v konfliktu, tím méně subjektnosti – a to nejen v zahraniční, ale i ve vnitřní politice,” rekapituloval ředitel centra “Třetí sektor.”

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová