Makat jako papoušek

Avatar
Původní autoři

Jan Keller
25. 11. 2014 První zprávy

Andrej Babiš není politik, je to člověk, který tvrdě maká. Existuje řada zvířat, která jsou symbolem tvrdé práce, lopoty a usilovné dřiny. Do jejich úctyhodných řad bude nutno nově zařadit i pestrobarevné papoušky.
Andrej Babiš totiž konečně prozradil, jak si ono pravicové makání představuje. Spočívá v papouškování nesmyslů, které se u nás šířily za předchozích vlád a podle kterých se státy zadlužují primárně kvůli své přílišné sociální velkorysosti.

„Nejsme levicová vláda, já jsem pravičák. Neshodneme se s ČSSD v tom, že rozhodně nechceme sociální stát typu Francie, kde se zadlužení blíží 100 procent HDP,“ řekl nedávno.

Kdyby místo tvrdého makání ministr financí aspoň trochu zapřemýšlel, anebo dokonce zalovil v číslech, našel by příklady evropských zemí, které mají velkorysejší sociální systém než Francie, a přitom nižší míru zadlužení. Stačilo by zapátrat na severu Evropy.

Na druhé straně by našel země v Evropě i mimo ni, které jsou sociálně neobyčejně úsporné a na chudé lidi přísné, přesto je jejich míra zadlužení výrazně vyšší než v případě Francie.

Babišovo papouškování není nijak nevinné. Opakování nepravd o tom, že státy se zadlužují především, či dokonce výhradně svými sociálními výdaji, slouží především dvěma účelům.

Tím prvým je vytváření viníků z bezbranných obětí. Chudší část společnosti a to, co nás stojí její přežívání, jsou vydávány za hlavní zdroj našich potíží. Každý tunelář a podvodník, který připravil stát o velké peníze, slyší takové řeči rád. Aspoň všichni vidí, že peníze mizí v kapsách chudáků, nikoliv v jeho bezedných sejfech.

A tady je druhý důvod, proč pravice šíří nesmysly o sociálním státu. Umožňuje to vytvářet hustou mlhu kolem skutečných viníků. Stovky velkých a prosperujících firem, které se uchýlily do Lucemburska a dalších daňových rájů, aby neplatily náklady na fungování společnosti, díky které bohatnou, jsou v pořádku.

Dobře, že tito velcí parazité neplatí. Stejně by to šlo do kapes nuzáků, kterým stačí rozdat před volbami koblihy a budou štěstím bez sebe.

Andrej Babiš má jistě na víc než na papouška. Neměl by si na něho hrát. Vždyť opelichaných ptáků už viděla naše politika dost.