Německo je proti vstupu Ukrajiny do NATO a EU

Avatar
Původní autoři


23. 11. 2014    zdroj
Možný vstup Ukrajiny do NATO a Evropské unie není podporován německou mocí. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier řekl v rozhovoru pro vlivný časopis Spiegel, ​​že Ukrajinu mohou spojovat s NATO partnerské vztahy, ale ne členství v alianci.


Šéf německého ministerstva zahraničí považuje vstup Ukrajiny do Evropské unie v dlouhodobém horizontu za nereálný, protože podle jeho názoru je ekonomická a politická modernizace Ukrajiny “projektem na několik generací.” “Takže dnes nemá smysl hovořit o členství Ukrajiny v EU v daleké budoucnosti,” dodal Steinmeier.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Jeff Rathke v pátek prohlásil, že Spojené státy podporují úsilí Ukrajiny připojit se k NATO, ale konečné rozhodnutí musí učinit Kyjev.

Postoj Ruska v otázce vstupu Ukrajiny do NATO byl zveřejněn tiskovým mluvčím prezidenta Ruska Dmitrijem Peskovem: Rusko “potřebuje mít absolutní jistotu, že žádná země nemyslí na vstup Ukrajiny do NATO.” Podle Peskova vyvolává postupné rozmísťování sil aliance blíže k hranici s Ruskou federací v Moskvě obavy.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová