Obama jako ,,chromá kachna”

Avatar
Původní autoři

6. 11. 2014 ruvr.ru
Volby do Kongresu USA
Ve volbách 4. listopadu ovládli Kongres republikáni, Obamovi demokraté zkrachovali. Většinu mají teď i v Senátu. Prezident Obama má teď dožívat svoje období v Bílém domě jako „chromá kachna“. Tento „velký demokratický krach“ předpovídali všichni analytici. A svoji stranu k němu přivedl samotný prezident Obama. Volby 4. listopadu nebyly volbami do Kongresu, ale spíš referendem o kursu prezidenta Obamy. V některých amerických státech klesla jeho popularita pod 35-39%.

 Tohle se nestalo ani Georgi Buchovi junioru. Politická nepřízeň vůči Obamovi byla tak velká, že uchazeči nechtěli, aby je podpořil v jejich rodných státech. Celková hanba se prohloubila ještě tím, že v jeho rodném státě Illinois porazil republikánský kandidát demokratického guvernéra.

Je to jedno velké „odmítnutí Obamy“, prohlásil po vítězství republikán Mitch McConnel:

– Nebyla to volební kampaň na moji podporu nebo podporu mého oponenta. To vše bylo o vztahu k vládě, které lidé již nemohou svěřit splnění těch nejprostších závazků: zajištění bezpečnosti, uhájení hranic, poskytnutí práce, důstojná péče o veterány. Jak se dá důvěřovat vládě, která neplní své hlavní povinnosti?

Obama měl štěstí, že na výsledky těchto voleb nemá vliv zahraniční politika. Nepočítaje, samozřejmě, války v Afghánistánu a Iráku, což je pro Američany téměř domácí záležitost. Kdyby se ohlíželo také na geopolitiku, měl by to Obama ještě horší. Slíbil přiblížit mír na blízkém Východě – a nepřiblížil, slíbil tak zvaný restart s Ruskem, ale s jeho přispěním došlo ke krizi na Ukrajině a k recidivě studené války s Moskvou. Na Nobelovu cenu za mír, kterou dostal jako zálohu v roce 2009, již ani nevzpomínají, poněvadž to zní jako výsměšek po té, co Obamova politika způsobila zrození a posílení radikálů z Islámského státu, rozpad Libye a občanskou válku v Sýrii.

Ukrajina je v dnešních rusko-amerických vztazích zvláštním dráždičem. Nesmíme bohužel očekávat žádné změny k lepšímu. Vždyť Obama bude za republikánů muset ukázat vlastní odhodlanost, ale jinou příležitost než zahraniční politika k tomu nemá.

Nátlak na Moskvu a prezidenta Putina bude pouze sílit, je přesvědčen politolog Andrej Manojlo. Jenže sotva dojde k nové studené válce, poněvadž to není styl 21. století:

– Bude to pokračovat do řádných prezidentských voleb. Až přijdou k moci republikáni, a novým prezidentem bude zřejmě právě republikán, vzniknou nové podmínky pro navázání nových vztahů mezi USA a Ruskem.

V Evropě již začali přemýšlet o tom, kdo se může ve volbách roku 2016 stát prezidentem po Obamovi. Nálada v Starém světě po amerických volbách 4. listopadu se dá shrnout několika slovy, napsal londýnský list The Guardian: Prezidentství Obamy skončilo, máme plánovat nové vztahy.
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_11_05/Volby-do-Kongresu-USA-odmitnuti-Obamy-5502/