Právo volby – zítra bude v Doněcku premiéra nového filmu

Avatar
Původní autoři
Alena Berezovskaja

14. 11. 2014, zdroj: ukraina.ru, Petr Ďoubalík, videoupoutávka 0:37, film 24:14, procvičení ruštiny

Šéfredaktorka webu Ukraina.ru Alena Berezovskaja (1988) dokončila dokumentární film o nedávno proběhlých volbách na východě Ukrajiny.

 

V kratičké upoutávce zazní:
-přišel fašismus, který nenávidíme (transparent s nápisem “Roman Šuchevič – ukrajinský hrdina!”)
-jak možno žít po takovém vraždění (tramvaj z ČSSR), jaký mír?
-nás rozdělili, nás rozbombardovali, zabili nás – ukrajince
-ukrajinská vláda se vydala jinou cestou…, …cestou zkázy, politický projekt, je to konflikt politických projektů a ne etnických
-jen ruiny a nad hlavou vše vybuchovalo, ale my jsme vydrželi, i teď vydržíme…

Mladičká sympaťačka Alena, ukrajinská novinářka, už má za sebou kupu práce. Její poslední film má premiéru až zítra, tak je možno se ještě předtím podívat třeba na dokument Ukrajina.ru (zatím bez titulků):
film ukraina.ru

autorka provází diváky svými filmy, asi tomu tak bude i v Právu volby

A. Berezovskaja je šéfredaktorkou webu Ukraina.ru, který vznikl jako reakce na Euromajdan a jako protiváha prokyjevským médiím

informace o posledním snímku:

Právo volby – volby vybojované krví
15. listopadu bude prezentován film o volbách v DLR a LLR, natočený šéfredaktorkou webu “Ukraina.Ru” Alenou Berezovskou.
“Ve filmu se jako červená niť prolíná myšlenka, že spolu nebojují dva národy – ukrajinský a ruský, jak si myslí mnozí. Ve skutečnosti jsou na jedné i druhé straně lidé s různou národní identitou – považující se za ruské i ukrajinské” – řekla Alena Berezovskaja.
Podle autorky je cílem snímku poznat názor obyčejných lidí na probíhající události v Donbassu, dát jim příležitost promluvit.
“Film ukazuje, jak obyvatelé DLR a LLR volili pod ukrajinskou dělostřeleckou palbou. Svědectví normálních obyvatel dvou nových republik plně vysvětluje podstatu toho, co se děje na Ukrajině a v Novoroosii” říká Berezovskaja.
“Nynější volby v DLR a LLR – to je snaha zajistit, aby i v těžkých podmínkách války byl obnoven pořádek, řízení a stabilita Donbassu, aby lidé vůbec věřili v zítřejší den” – řekla novinářka.
Prezentace filmu “Právo volby” za účasti autorky Aleny Berezovské a novináře Maxima Ševčenka se uskuteční 15. listopadu ve 12 hodin v kině Tarase Ševčenka v Doněcku.