Bezmocní ruští oligarchové

Avatar
Původní autoři

Eric Best
11. 12. 2014 Fleet sheet’s final word

Máme věřit slovům Vladimira Putina o tom, že s oligarchy v Rusku z velké části skoncovali? Nikoliv, ale je užitečné jeho vyjádření analyzovat a vztáhnout na české podmínky. Podle Putina v Rusku neexistují žádné oligarchické struktury ovlivňující vládní rozhodnutí ve svůj prospěch. 

Oligarchové, kteří vzešli v 90. letech z neprůhledné privatizace navržené americkými poradci, nemají žádnou moc, řekl nedávno Putin, a „Putinovi přátelé“, kteří přišli později (Rotenberg, Kovalčuk, Timčenko), si peníze vydělali legálně, aniž by něco privatizovali.

O Krymu se jako všichni ostatní dozvěděli z médií, uvedl ruský prezident. Prý nemá smysl je sankcionovat, protože on v jejich firmách nemá žádné vlastnické podíly a rozhoduje vždy v zájmu své země.

Čeští oligarchové, kteří zbohatli na neprůhledné privatizaci v 90. letech, vládní rozhodnutí bezpochyby stále ovlivňují. Na rozdíl od svých ruských protějšků z 90. let mají pevné místo v zdejší mocenské struktuře. V tom je „výhoda“ demokracie nad autokracií.