Slovenský expremiér Čarnogurský zcela otevřeně: Havla, Walesu i další si Američané prostě koupili

Avatar
Původní autoři

11.12.2014  Europortál
Američané si v polovině 90. let koupili některé politiky ve východní Evropě, aby ve svých zemích prosazovali jejich vstup do Severoatlantické aliance. V diskuzním pořadu internetové televize Extra plus to uvedl bývalý slovenský premiér, křesťanský demokrat Ján Čarnogurský. Kritizoval NATO kvůli tomu, že v době členství Slovenska v této Alianci ztratila slovenská armáda schopnost ubránit hranice.

Nejprve se moderátor Pavel Kapusta Čarnogurského zeptal, proč se svého času vyjádřil v tom smyslu, že bezpečnost Slovenska by lépe zajistila EU než NATO. „Jak to máme chápat, vždyť EU není vojenská organizace?“ zeptal se moderátor. Expremiér vysvětlil, že EU mezi svými členy zabezpečuje mír velmi účinně už šedesát let. „To znamená, že v tomto smyslu zabezpečuje mír i pro Slovensko,“ vysvětlil Čarnogurský. Podle jeho názoru Slovensko nyní neohrožují žádní sousedé.

NATO způsobilo, že slovenská armáda není schopná bránit hranice

Naopak poměrně ostře kritizoval Severoatlantickou alianci, jejímž členem SR také je. „Co vlastně udělalo NATO? NATO způsobilo, že slovenská armáda byla reformována tak, že už není schopná bránit hranice Slovenska,“ posteskl si. Podle Čarnogurského byla slovenská armáda reformována takovým způsobem, aby byla schopná jezdit na zahraniční mise do Afghánistánu či do Iráku.

„Když říkám, že slovenská armáda není schopná bránit slovenské hranice, tím neříkám, že někdo ohrožuje Slovensko,“ upřesnil později svůj výrok. Poukázal na současné dění na rusko-ukrajinské hranici. „Za jistých okolností mohou přes hranici přecházet ozbrojenci. V takové situaci se Slovensko ocitnout může. A naše armáda ani není schopná tomu zabránit,“ posteskl si a dodal, že v tomto smyslu členství Slovenska v NATO spíše snížilo obranyschopnost SR, než že by ji zvýšilo.

Státy bývalého východního bloku původně vůbec do NATO vstupovat neměly

Další moderátorova otázka směřovala k tomu, zda vůbec byla reálná možnost vyhnout se vstupu do NATO. Čarnogurský poukázal na to, že původně se vůbec nemluvilo o tom, že by bývalé socialistické státy mohly vstoupit do NATO. O tom se začalo mluvit až okolo roku 1995.

Pak se Čarnogurský rozpovídal, jak to podle něj všechno začalo. „V podstatě Američané si koupili některé politiky v bývalých socialistických státech. Václava Havla, Lecha Walesu, v Litvě předsedu parlamentu Vytautase Landsbergise, a další v Lotyšsku a v Estonsku,“ uvedl s tím, že pak se začalo mluvit o tom, že by se NATO mělo rozšířit na východ. „I když Američané předtím, Reagan a potom Bush starší vlastně Gorbačovovi dali slib, že se NATO na východ nerozšíří,“ upozornil slovenský expremiér.
Mediální tlak byl obrovský

„Američané to narafičili tak, že tito politici je pozvali,“ poznamenal Čarnogurský a dodal, že když někdy v roce 1996 řekl, že Slovensko by mělo být opatrné, pokud jde o flirtování s NATO, tak „v jistých médiích byl z toho velký povyk“.

Přiznal, že v té době byl mediální tlak obrovský. Přesto se prý vstupu do NATO dalo vzdorovat. „Museli by to být velmi rozhodní politici, kteří by tomu dokázali vzdorovat – a dalo se tomu vzdorovat. Ale Slováci neměli v čele takové rozhodné politiky,“ dodal Ján Čarnogurský.