Má velvyslanectví USA červené karty též pro nenažrané poslance…?

Avatar
Původní autoři

Břetislav Olšer
2. 12. 2014 blog idnes
Spojené státy si hrají na zaoceánského učitele národů a pletou si nejen Česko se svojí neokolonií, které zorganizovaly i sametovou revolucí, za což nyní odhalily v podzemí Kongresu USA Havlovu bystu. A když se pár tisíc pokrytců vzbouřilo a v krabicích s logem americké ambasády si rozdávali červené karty, aby okázale na náměstích potrestali „nehoráznou vulgaritu“ a proruskou politiku prezidenta Miloše Zemana, v tichosti si poslanci začali kout železo zdržovacích piklů se svými platy. Ty byly nedávno zmraženy a nyní mají být odblokovány.

Napřed byla řeč o zvýšení mezd zákonodárců o cca tři procenta. Takticky byla nasazena opticky ta nejnižší možná sazba, přičemž bylo řečeno, že pokud se to neschválí do konce roku, bude platit původních 26 procent. A tak přišly na řadu obstrukce, zdržování a otálení, jen aby byl termín nedodržen. Nejen ve fotbale se za úmyslné zdržování uděluje žlutá či červená karta, v hokeji vyloučení na dvě minuty.

Když mohla být urážena hlava státu vajíčky, rajčaty, červenými kartami a veřejnými plivanci, proč nyní, kdy jde o trapný postup vzhledem k platům většiny obyvatel na hranici chudoby, naši legislativci se chovají jako pštrosí zbabělci, s hlavami hluboko v poslaneckých lavicích? Kromě markýrujících šéfů z ČSSD a ANO, kteří si hrají na superskromňáky a navrhují zvýšení platů jen o jedno procento. Kdo by nebyl zvědavý, co na to Kalousci a další hovniválové, jimž ta představa rve srdce…?

Stydí se alespoň poslanci za tuto svoji nezastíranou hamižnost vlastní pouze lichvářům? Všichni na oko nesouhlasí se zvyšováním, každý je na hubě skromnost sama, ale v nitru každého bobtná chamtivost. Nenažraností to nazval prezident Miloš Zeman, doporučující 3,5 procent. Jinak bude zákon vetovat, ale zákonodárci zcela promyšleně dál zdržují, aby od ledna 2015 měl každý z nich plat vyšší o 26 procent. Proto přišli se 14 procenty, což při srovnání se skoky ze tří na 26 procent vypadá jako příspěvek pro chudé z charity a jak jsou poslanci skromní.

Jsou to nervy, Kalousku, těch 26 procent ale ukecáme, jakože se Laudát jmenuju…
Poslanec by měl být však jako každý odměňován podle toho, jaký má pracovní efekt, dle produktivity. Pokud prodělávají a nemají splněný plán stěžejních sněmovních zákonů, neměli by dostat nic nebo jen malé všimné, ale ne, aby se od ledna jejich platy bez jakékoli změny zákona zvedly na 70 400 korun. Příkladem by měli být tisíce regionálních a komunálních zastupitelů, kteří jsou odměňováni podstatně hůře a pracují přitom podstatně lépe než někteří naši poslanci a senátoři. Vulgarismus nejsou jen sprostá slova prezidenta Zemana, ale sprostě navýšený a nezasloužený plat zákonodárců. Mnohem zhůvěřilejší…

Přitom žádná politická strana s plánem zvyšování svých mezd nevystupovala ve volební kampani, nikdy neměla v programu tak nehorázné platové úpravy. Jak kdysi tvrdil Topolánek: “Kdybychom lidem řekli, co chceme udělat, nikdo by nás nezvolil…” Prezident Zeman ale říká: „Každý z nich by měl dýchat se svým národem…” V případě 14,5procentního růstu by základní plat poslance vzrostl z 55 900 Kč hrubého měsíčně na 64 tisíc. Zvedly by se i paušální náhrady, a to na 33 200 až 45 100 korun. Při 3,5procentním zvýšení by plat činil 57 600 korun a náhrady 30 100 až 40 800 korun.

Tak si jen cvičně proberme a “zrecyklujme” něco ze statistik, jak se ta nejvyčůranější partička posledních několik let měla, má a dále se za peníze daňových poplatníků mít chce, aniž by si řádně plnila své zákonodárné povinnosti. Odjakživa přece v každém zaměstnání platilo, že když někdo nepřišel do zaměstnání a řádně to omluvenkou nezdůvodnil, měl prostě „bulku“ jako každý flákač. Havíři, lékaři, slévači a jiní si to nemohli dovolit. V roce 1995 na to “pamatovali” i naši legislativci a vytvořili přísný zákon, který postihuje též sněmovní absentéry. Ovšem ouha, páni poslanci jsou hlavičky mazané. Aby zmíněný zákon mohl být naplněn, musel by vzniknout orgán dolní komory Parlamentu pověřený rozhodovací pravomocí trestat bulače. A tento orgán už skoro dvacet roků chybí. Už skoro dvacet roků se mohou arogantní poslanci beztrestně za naše peníze poflakovat. Proč tak dlouho? Důvod je prostý; jinak by totiž mohli při čtyřech neomluvených absencích přijít o celý plat i náhrady, za které si mnozí postavili slušné domečky, že pane Ambrozku, Sobotko…

Nepopiratelně má z 200hlavého poslaneckého stádečka většina svoji lukrativní funkcičku místopředsedy, podpředsedy a jiných podvýborů. Dále má nárok mj. na 35.000 korun měsíčně pro asistenta, 7000 na telefon nebo 9100 na stravné (diety) při tuzemských cestách. Náhrady jsou paušální, takže je poslanci nemusí vyúčtovat. Všichni mají kromě možnosti zdarma využívat MHD také měsíční příspěvek na cestovné ve výši 36 tisíc korun, který jim vyplatí Sněmovna opět z peněz daňových poplatníků. Lítají většinou jen mimopražští poslanci; ti za Moravskoslezský kraj, bylo jich přes dvacet, v roce 2011 prolétali 1 522 660 korun. Sami si tak mohli vybrat cestu po železnici Pendolinem anebo letadly. Obě cesty totiž trvaly skoro stejně, tedy přibližně dvě až tři hodiny. A zatímco vlakem vyšla zpáteční jízdenka na 638 korun, letenka přišla na 8 014 korun.

Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek přiznal, že zneužil část svých poslaneckých náhrad ke stavbě své vily v Kyjově. Na dům za deset milionů Kč si prostě našetřil. ČT sdělil, že na stavbu použil část svých poslaneckých náhrad, které jsou ale určené výhradně na dopravu, ošacení a ubytování. a přiznejme si, že tak šetřil v duchu rčení “malá domů”, aneb Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu, skoro každý poslanec, i když ne všichni jsou tak naivní jako pan Ambrozek, aby šli s pravdou ven… Nicméně našim komorám parlamentu nevadí, byť mají mít v prvé řadě na mysli blaho národa, že skoro o deset miliard byla před rokem nižší valorizace důchodů. Státní úředníci dali sobě daň jen sedm procent z částky nad 100 tisíc korun měsíčně, což činí při  jejich příjmu cca 150 tisíc pouhých 3 500 Kč. A těm lidem, co mají 15 tisíc, vezmou na dani z této částky 2070 Kč. Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější… Moudré řešení, holt, “sociálně vyloučení” poslanci, senátoři a členové vlády musí přece též z něčeho žít. Nebo snad někdo zarazí tyto vyčůránky z Parlamentu ČR? Jak dlouho je ještě budeme živit?
Kolikpak stál loni průměrný den v dolní komoře Parlamentu daňové poplatníky? Každý den nás činí mzdy poslanců, senátorů a ministrů více než 750 tisíc korun. Za rok to činilo z našich daní víc než čtvrt miliardy Kč. Každé křeslo v parlamentu, resp. ten, co v něm sedí, nás vyšel na 900 tisíc korun ročně. A pak má zbýt na důchodce a tělesně postižené…? Je to paráda být poslancem nebo členem vlády. Obleky, kostýmky, daleko od pouliční lůzy, utrácet reprezentační fondy v nóbl restauracích také není k zahození… Průměrný plat 150 tisíc měsíčně, pracovní doba se skládá ze schůzek v poslanecké kanceláři, potom jednání komisí a další „špekulování“, jak doběhnout opozičního kolegu, celou opozici. Prostě politikaření.

Není možné zapomínat ani na „vedlejšáky“. Ještě nedávno za Nečasovy vlády je měla padesátka poslanců ODS, zhruba polovina socialistů, většina strany TOP 09. Komunisté se většinou vedle svých poslaneckých mandátů do jiných aktivit nepouštěli. Mnoho poslanců bylo majiteli velkých firem, takže poslancovali jen okrajově, byli spíš podnikateli než poslanci a obchodních schůzek měli “naprostou většinu”. Těch, kdo se na sto procent věnovali jen práci poslance, byla méně než polovina. Stačí porovnat seznam poslanců s údaji ve veřejně přístupném obchodním rejstříku. Znamená to, že poslanecké platy se zmnohonásobí ziskem jejich firem.

Kdo z legislativců by se zamyslel, že na hranici chudoby je již skoro každý desátý Čech, včetně dětí i seniorů. Hranice chudoby nastává, když je příjem od sedmi do desíti tisíc korun hrubého na hlavu 2-3 členné rodiny. Počet těchto lidí se již blíží k milionu. Nejvíce trpí matky samoživitelky, senioři a mladiství. A je také větší počet exekucí, dluhů a neplacených dluhů, osobních bankrotů. Během 10 let, co existují soukromí exekutoři, tedy v letech 2001 – 2011, bylo nařízeno přes 4,3 milionu exekucí… Konec rozmazlování, statisíce důchodců totiž už dnes nemají ani na “hovězí koninu”. A zadluženost Čechů roste. Dluh obyvatel republiky poskočil skoro na dva biliony korun, z toho 46 miliard představují splátky půjček, které Češi neuhradili včas.

Noví hovniválové, co se rvou o své smyslové věmy – slyší jen o blahobytu, přitom cítí pouze svoji kuličku hnoje… Snímek Břetislav Olšer

Pan ministr financí Kalousek věděl, když byl ještě ve funkci, čím to je; „Neuvažujete, a proto vás žádný zákon nemůže ochránit před vaší nezodpovědností,“ říkal velkopansky. A veřejně se expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek v roce 2009 v televizi vyjádřil o více jak dvou třetinách občanů ČR v produktivním věku, že jejich platy jsou nízké proto, že se jim nechce dělat! Kdo z Čechů nevydělává měsíčně dvacet tisíc a alespoň korun, měl by se nad sebou zamyslet… Resumé; poslanecká sněmovna není příliš úspěšná firma a takové navýšení platů není adekvátní; měli by být hodnoceni podle své práce, aby navázali na vývoj průměrné mzdy ČR. Ta letos u mužů činila letos 22 600 Kč, u žen byl 18 651 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 006 Kč a 39 768 Kč. Mezi dvacet procenty se mzdou přes 60 tisíc je i dvě stě poslanců.. Inu, na Valašsku se traduje velmi přiléhavé rčení: „Malý dvůr a velký bič“, a když nestačí ani tato varianta, historie též ví o jiných opatřeních, viz. padla facka na sále, o defenestracích radních ani nemluvě… Kdypak nám dojde trpělivost, daňový poplatníku, a někdo zavelí: Jdeme do nich…?