Malování čerta na zeď; opisoval Putin od Hitlera, Reagana či Bushe?

Avatar
Původní autoři

Břetislav Olšer

6. 11. 2014 blog idnes
Miluji česká “nezávislá” média; odkojený valašským Vyškeřákem, v nich vždycky najdu něco k popukání. Nyní zcela signifikantní titulek: “Putin varoval Západ před osudem Hitlera. Ale mluvil jako on…” Prý Putin, kdysi rozvědčík KGB v Drážďanech, ve svém výročním projevu o stavu Ruské federace opisoval od Hitlera z jeho projevů pronášených po vítězství, když zabral Porúří, Rakousko, Sudety a pak okupoval Čechy a Moravu…

Než k smíchu, je to spíš k pláči; proč malovat čerta na zeď a rouhat se; prahne snad dotyčný novinář po postu vojenského zpravodaje? Nedoporučuji. Znám to z Golan i z okolí Maslenického mostu. A že by autor tohoto skvělého textu četl Hitlerovy projevy v originálu, že ví, co a jak vůdce myslel a činil? Každopádně má Putin údajně za sebou již první vítězství “podlou okupací a anexí” Krymu, “kde mu Kyjev přátelsky a velkoryse poskytoval obří vojenskou základnu…” Milá slova, což tak přidat údaje, které by povýšily článek do roviny těch skutečně objektivních. Na Krymu sice byli ruští vojáci v Sevastopolu na základě smlouvy s Ukrajinou v počtu cca 22 tisíc, tedy 22 tisíc hlavní, které mířily na krymské občany během referenda.

Rusko přesto navzdory všemu “přátelskému a velkorysému” nemělo nic zadarmo; pronájem sevastopolské základny do roku 2042 s pětiletou opcí realizovala Moskva za to, že Kyjevu poskytla devítiletou třicetiprocentní slevu na ruský plyn. Ukrajina na něm totiž byla a je životně závislá. Díky slevě mohla ušetřit až 40 miliard dolarů (zhruba 800 miliard korun). Neušetřila, protože se Krym cítil ohrožen Majdanem a vším protiruským na něm, proto se připojil k Rusku. Že to bylo proti ústavě Ukrajiny, ovšem existující ústava Autonomní republiky Krym do toho neměla co mluvit? Nyní je Putin údajně v situaci, kdy se bojí, aby “uchvácený” Krym nemusel vracet…

Vyškeřácký autor už patrně zapomněl na mou repliku stokrát uváděnou, že více než sto tisíc lidí podepsalo petici za odtržení Texasu, který byl anektován USA jako území Mexika. Washington se k petici postavil jednoznačně zamítavě. “Naši otcové-zakladatelé sepsali Ústavu Spojených států za účelem zformování dokonalejší unie,” uvedl Bílý dům. “V tom dokumentu zaručili právo na změnu vlády pomocí hlasování – práva, za které bojovaly generace Američanů. Ale nezaručili právo odejít.” A basta; Spojené státy mohly cokoli, Rusko ani omylem…? Kolik 21. srpnů již bylo ve světě

Paměť vzácného autora však pokulhává i dále, kdy píše, že “Hitler jednou větou hrozil a druhou nabízel demokratickému Západu dohodu, mírovou spolupráci, a to do té míry, že vypadal jako mírotvůrce”. Opravdu je tak složité si zapamatovat, jak šel Západ Hitlerovi na ruku, byť Rusko nabídlo ČSR pomoc; ta byla odmítnuta a místo ní podepsaly Francie a Velká Británie zrádnou Mnichovskou dohodu, což znamenalo zabrání Sudet a vznik Protektorátu Böhmen und Mähren. Co předcházelo v případě Krymu, přirovnávanému k anšlusu Rakouska či obsazení Sudet?

Tak pro oprášení autorových historických vědomostí; dříve než přišel se svojí paralelou, porovnal již britský deník Daily Mail Putinův projev o připojení Krymu a Sevastopolu k Rusku k proslovu Adolfa Hitlera z října 1938 o obsazení Sudet. „V lidských srdcích a myslích byl Krym vždy integrální součástí Ruska,“ prohlásil Putin. „Německé sudetské obyvatelstvo bylo a zůstane německé,“ cituje Hitlera britský deník, aby dokázal, že Putin opisuje od Hitlera. O tom zásadním však ani slovo ve Vyškeřáku, ani v britském deníku. A pravda? Sudety totiž nebyly nikdy německé; Němci se v Sudetách usídlili ve 13. století dobrovolně na pozvání přemyslovským králem Přemyslem Otakarem I. a souhlasili, že budou patřit oni a jejich potomci k této zemi a pod správu místních úřadů a panovníků… I v dobách, kdy jsme existovali pod Habsburky nebylo Království České nikdy fakticky zrušeno.

Krym naproti tomu patřil od roku 1783 Rusku, kdy jej připojila ke své říši carevna Kateřina Veliká. Poloostrov měl důležitou roli v omezování osmanského vlivu v regionu východní Evropy, což bylo až do poloviny 20. století. Tehdy „totalitní praktiky Sovětského svazu vedly k začlenění ARK do Ukrajinské SSR“; jednalo se o svévolný akt Chruščova bez opory v tehdejší sovětské ústavě, tedy nelegálně a protiprávně. Německo bylo v roce 1938 jednoznačně totalitní fašistickou diktaturou. Dnešní Ruská federace má naproti tomu všechny znaky demokratického státu, ať se to někomu líbí nebo ne – ústavu, volené instituce, prezidenta, parlament a vládu. V zemi fungují nezávislá média a existuje systém více politických stran. Navíc referendum na Krymu proběhlo spontánně, bez násilí a donucovacích prostředků…

Všichni jásají, jak Putin doplácí na sankce, které měly být neúčinné. Smějeme se škodolibě i z toho, jak jsou obyvatelé Ruska vyzýváni k patriotismu. Že by nejen obyvatelé Ruska? A co česká kampaň: Máme rádi Česko…? Zeman na pranýři Anebo Poláci: Zde… Tak se konečně EU, nevydařený klon RVHP, vzpamatovala a jednotlivé státy si začínají uvědomovat, co je to národní hrdost, nezávislost a soběstačnost. A stačil jen impuls – sankce. Napřed Západu vůči Rusku, poté jako ruská odveta zase sankce z jeho strany. A najedou je všechno úplně jinak. Nouze EU naučila Dalibora housti… “Vyzývám všechny občany, aby v co největší možné míře podpořili naše zemědělce a potravináře nákupem českých potravin. Jedná se především o mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu,” škemrá ministr zemědělství Marian Jurečka. “Jezme české výrobky”, vyzval veřejnost v reakci na zákaz vývozu potravin do Ruska.

A jak to jde se sankcemi v Rusku? Že prý velmi zle? Výroba masa vzrostla o 15%, sýra o 18%, ocelových trubek o 30%, plynových turbín o 90%. Dále se zlepšila výroba vrtulníků, televizí, atd. Zrušením obchodu s loděmi bude Francie platit pokutu 3-10 miliard dolarů. Odmítne-li Francie poslat Rusku loď Mistrál, bude Francie pro celý svět nespolehlivým partnerem v nákupu zbraní, což je de facto situace, která předcházela vypuknutí II. sv. války poté, co Anglie odmítla 25. srpna 1939 předat Německu 12 lokomotiv pro tehdejší říšské dráhy.

Současný summit G20 v Brisbane odstartoval novou studenou válku! Putin jednal 6 hodin s Merkelovou o paktu neútočení v případě vypuknutí válečného konfliktu kvůli Ukrajině. Rusko mobilizuje právě teď armádu i státní správu, Kreml zvažuje vypovězení smluv omezujících strategické zbraně. Viceprezident USA nedávno prohlásil: “Evropa bude dělat to, co jí řekneme my, dokonce i když to bude Evropanům na škodu”. Pomohlo by vyloučení USA z NATO, aby nedošlo k použití jaderných zbraní…?

…Rovněž zatvrzelý a principiální soupeř, jakým je finanční spekulant George Soros, se vyjádřil ve stylu „Alarm“. A to neznamená nic jiného, než sdělení, že Rusko dělá všechno správně. Že ruská strategie je správná a že vede k úspěchu, k úspěchu v každém slova smyslu. Od euroasijské Unie se snaží zachránit životy milionů lidí bratrského ukrajinského národa. Je vedena jimi, ale USA a některé síly v Evropě Ukrajinu pouze využívají pro své vlastní účely. Hlavním cílem je napojit ekonomické, sociální a politické postavení dalších Rusů na zájmy USA-EU, tedy jde o totéž, o co šlo v roce 89 ve východní Evropě. A odklonit Ukrajince od procesu evropsko-asijské ekonomické a politické integrace, přičemž osud samotných Ukrajinců je tomuto „civilizovanému světu“ naprosto lhostejný. Loupí Shell a Chevron

Ptá se snad někdo prasat, určených na kotlety, na jejich názor? Od Ukrajinců se především žádá, aby vedli válku. Tak dlouho, jak jen je to možné, ale hlavně nespoutaně a krvavě (aby bylo světu co předvádět a čím více mrtvých, tím lépe). Evropa totiž nikdy nepovažovala území Ukrajiny za evropské a lidi žijící na tomto území nikdy nepovažovala za součást evropského národa. Jako „své“ Ukrajince vždy vnímalo a vnímá pouze Rusko. Slabý rubl pomohl ruskému průmyslu. Každý pokles měny pomáhá automaticky exportu. Díky pádu rublu průmysl vzrostl o 3%. Průmyslu pomáhají i sankce. Rostou i výrobci zařízení pro připravovaný plynovod do Číny. Vzpomeňme si v Česku na oslabení koruny vůči USD, komu to prospělo, komu ne; odpoví ČNB…?

„Docela rádi by nás nechali rozpadnout jako Jugoslávii,“ prohlásil na adresu Západu Putin a dodal, že je to stejné jako v dobách, kdy chtěl nacistický vůdce Adolf Hitler zatlačit Rusy za Ural. V tomto jediném bodě jej lze přirovnat k Hitlerovi. „Všichni si pamatují, čím to končí,“ uvedl v narážce na světovou válku, z níž tehdejší Sovětský svaz vzešel jako vítěz. Rusko podle Putina prožívá letos „osudovou chvíli“. Putin nikomu nevyhrožuje, nelže, jen říká historická fakta…

Prokázalo však, že Rusko je silným národem, který prošel zkouškami a „ubránil krajany, pravdu a spravedlnost“. V té souvislosti zmínil historické připojení Krymu k Rusku z počátku roku. Ruský prezident uvedl, že se tak stalo na základě rozhodnutí legitimně zvoleného parlamentu na Krymu. „Krym má (pro Rusko) sakrální význam. Tak se k tomu budeme stavět od teď navždy,“ prohlásil Putin, když připomněl, že na poloostrově byl pokřtěn kníže Vladimir. Ruský prezident současně připustil, že Krym má sakrální a strategický význam. Demagogické otazníky Vyškeřáku zůstávají; opisoval Putin od Hitlera, Nixona, Reagana či Bushe…?

Inu, Putin je zkrátka Hitler, Rusko je Třetí říše, Krym je Rakousko, Donbas Sudety a v USA byl policí zastřelen už třetí neozbrojený černoch… Nepokoje se stupňují už v celých Spojených státech, včetně největšího města New Yorku; protestují od Pacifiku po Atlantik statisíce nejen černošských občanů..