Miliony dolarů USA na podporu “svobody” projevu protiruských médií?

Avatar
Původní autoři

Břetislav Olšer

26. 12. 2014 blog idnes
Prý “Putin oprašoval v Indii staré přátelství z dob studené války… křesal jiskru v poněkud ochladlých vztazích…” četl jsem v novinách, žasl a vzpomněl si na besedu studentů VŠB-TU v Ostravě s prezidentem Milošem Zemanem, jenž odpovídal na jejich otázky, mj. též o rozdílu mezi profesionálním a amatérským novinářem. Ten rozdíl je dle hlavy státu v tom, že amatér se nepřipraví a pak nezná základní fakta o problému, o němž píše.


Čínská zeď…Foto: B. Olšer

A to je případ i novinářky, která vyplodila výše uvedenou větu. O jakém “oprašování ochladlých vztahů” to mluví? Nemá totiž ponětí, nebo ví, ale v duchu protiputinovské rétoriky nechtěla vědět, že existuje sdružení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR), které navzájem řadu let úspěšně spolupracuje. V současné době tyto státy tvoří přibližně třetinu územní plochy všech zemí a žije v nich skoro polovina obyvatelstva planety, jejichž celkový HDP činí až 19 bilionů USD. Hospodářsky nejsilnější (v přepočtu na obyvatele) je zatím Rusko, v absolutních číslech ale vede Čína, jež je vůbec považována za nejsilnějšího člena skupiny, nyní též i na světě. To je to “ochlazení”, když se nedávno na podporu Krymskému referendu postavila Čína, navzdory Tibetu, “chladnoucí” Indie, Brazílie a rovněž Jižní Afrika?
Možná si paní žurnalistka plete Sovětský svaz s Ruskem, Brežněva s Putinem, jemuž bylo v roce 1968 teprve šestnáct let, zatímco komunista a člen KGB Vladimir Rodionovič Kličko byl pilotem okupační sovětské armády v české Mimoni a otec současného majdanského hrdiny Vitalije Klička, jenž dostal za své “statečné” činy od Porošenka jako trafiku post starosty Kyjeva. O jaké studené válce a křesání jiskry to mluví, když už roce 2008 se v ruském Jekaterinburgu konalo setkání ministrů zahraničních věcí zemí BRIC; o rok později už v tomtéž městě byl summit nejvyšších představitelů těchto států. jež se opět sešli v roce 2010 v brazilské Brasílii. Třetí setkání na nejvyšší úrovni se konalo v nejjižnějším městě Číny San -ja, i s novým členem – JAR, která těží nejvíc zlata a platiny na světě, nemálo též diamantů…? Fáral jsem v platinovém i zlatém dole, byl jsem v tom diamantovém, nerostné zdroje jsou zde bezkonkurenční…

Představitelé států BRIC na 1. vrcholné schůzce (2009) – zleva Manmóhan Singh, Dmitrij Medveděv, Chu Ťin-tchao a Luiz I. Lula da Silva…

Na závěr Putimovy cesty na MS ve fotbale byl summit BRICS ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Je předpoklad, že Země BRICS, jež čítají více než dvě pětiny světové populace a skoro pětinu světového bohatství, usilují o vytvoření alternativního finančního systému, který by omezil vliv Světové banky a Mezinárodního měnového fondu; summit potvrdil vznik rozvojové banky BRICS Bank s kapitálem 50 miliard dolarů.

Spojené státy z toho poněkud znervózněly; Zákon o dalších sankcích proti Rusku, který podepsal americký prezident Barack Obama, předpokládá i věnování finančních prostředků na „rozvoj demokracie, podporu institucí občanské společnosti a nezávislých médií a také na zajištění svobodného přístupu na internet na území Ruska“. Zřejmě včetně pornografie Pussy Riot. Dokument, který se objevil na webové stránce amerického kongresu, předpokládá, že na tyto cíle se bude v průběhu tří let – od roku 2016 do roku 2018 – věnovat každý rok 20 milionů dolarů. Protiúder vyslala v listopadu 2014 právě „chladná“ Indie, která oznámila, že zruší smlouvu s francouzsku firmou Dassault na dodávky 126 stíhaček typu ”Rafale” za 20-22 miliard dolarů, podepsanou na začátku září, pokud Francie odmítne dodat do Ruska lodě “Mistral.”

Představitelé států BRICSu na 3. vrcholné schůzce (2011); za Brazílii nová prezidentka Dilma Rousseffová a za JAR Jacob Zuma

Jak již dříve varovali mezinárodní odborníci, pokud Francie nedodrží smlouvu na dodávku vrtulníkových lodi do Ruska, riskuje tím, že ztratí důvěru spolehlivého dodavatele zbraní. Nicméně, kombinace padající ceny ropy a západních sankcí dostala Rusko pod ekonomický tlak. Proto v Indii Vladimír Putin jednal o spolupráci v energetice – včetně jaderné, ve strojírenství a ve vojensko-technické oblasti. S premiérem Naréndrou Módím sdílí nacionalistické ladění a vůli posílit sílu své země. V rámci návštěvy bylo podepsáno přes 20 dokumentů. Hrdá Indie Ghándího kdysi po staletí pod krutovládou Britů ví, kam se vydat, s kým a proč… Kdykoli jsem v noci přilétal do Bombaje, poznal jsem to město dávno před přistáním podle obří záře na obzoru. Celé město svítilo nešetrně ve dne v noci, jelikož mělo atomové elektrárny a energeticky bylo vždycky soběstačné…


Ruská federace a “nejiskřící” Indie zkoumají Sílu Sibiře…

Rusko a Indie posuzují technické možnosti prodloužení plynovodu Síla Sibiře do Indie.

Výstavba soustavy dálkových plynovodů Síla Sibiře probíhá v rámci smlouvy o dodávkách ruského plynu do Číny, která byla uzavřena v květnu 2014 ruskou společností Gazprom a China National Petroleum Corporation. Předtím navrhla Indie prodloužení plynovodu na své hranice. Ropa šla na katastrofických 60 USD za barel; velký problém pro Rusko, od čeho jsou však kamarádi? Vznikla jedna z nejvýznamnějších smluv; společnost Rosněfť bude dodávat Indii 10 milionů tun ročně v průběhu 10 let.

Prezident Svazu ruských ropných a plynařských průmyslníků Gennadij Šmal prohlásil: “Máme dost zásob, kdežto Indie naléhavě potřebuje suroviny. Postavili tam nejvýkonnější na světě rafinérii ropy o kapacitě 62 milionů tun. Je to unikátní podnik, ale je třeba ho zásobit surovinou. A proto projevuje Indie velký zájem o ruské energetické zdroje., zejména o nová ložiska ropy a plynu na sachalinském šelfu, jde o projekty Sachalin-3 a Sachalin-4. Zajímá je také ruský šelf v Arktidě. Indické společnosti jsou dost aktivní hráči na ruském surovinovém trhu…”

Plnohodnotný vztah Ruska a Indie potvrzuje řada dalších kroků spolupráce; ovšem nejde jen o ropu – s ruskou pomocí se buduje jaderná elektrárna Kudankulam. První energetický blok byl již spuštěn. Brzy má být postaven druhý. Byly vytčeny plány na výstavbu v Indii více než 20 jaderných bloků, na spolupráci ve výstavbě jaderných elektráren podle ruského designu v třetích zemích, na společnou těžbu přírodního uranu, výrobu jaderného paliva a zužitkování odpadu. A co dohody týkající se společných projektů ve výrobě, především vrtulníků? Indie bude vyrábět a exportovat populární ve světě ruské vrtulníky Mi-17 a Ka-226, jež jsou určeny jak pro vojáky, tak i pro civilní potřeby. Další posílení rublu…

A opětovné zděšení a šok, nyní však ne pro Rusko; Německo prý plánuje vstup do sdružení BRICS! Tak by se dalo charakterizovat naprosto překvapující prohlášení, které učinil finanční analytik Jim Willie. Představa společného trhu EU spolu s BRICS je pro Německo totiž alternativou k velice nepopulární a právě teď projednávané zóně volného trans-atlantického trhu v EU parlamentu. USA nyní dělají všechno možné i nemožné, aby zachovaly vliv print-dolaru a stabilitu ekonomiky ve světě. Připomeňme, že BRICS představuje 45% světové populace a 25% světového HDP. Ale pozor, Německo je lídrc; za Německem dříve či později půjde do BRICS celá Evropa, o tom žádná, s těmi dluhy.

Ekonomická síla Číny a Ruska vzroste i tím, že do společenství BRICS nyní přibude také Indonésie, země s čtvrtmiliardovým islámským obyvatelstvem, jež nyní vykazuje největší tempa růstu v Asii. V perspektivě se stane jednou z předních zemí světa, domnívají se mnozí experti. Čína se navíc může stát prvním zahraničním zákazníkem, který koupí nejmodernější ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf. A USA už z toho blbnou; americký prezident Obama vyslovil v Bruselu “geniální” myšlenku o dovozu zemního plynu nikoli plynovody z Ruska, ale tankery z USA.Za všemi válkami hledej ropu

Trošku si teď hypoteticky lámejme hlavu logikou několika čísel; z Ruska do EU přiteče ročně množství cca 170.000.000.000 m3 zemního plynu. Největší současné existující tankery mají přepravní kapacitu cca 250.000 m3 zemního plynu. Pokud by se tedy toto množství plynu přepravovalo po moři, odpovídalo by to ekvivalentu cca 680.000 tankerů ročně, tedy vykládce cca 2.000 tankerů denně, což odpovídá cca jednomu tankeru každou minutu. Přibližná doba plavby na trase USA-EU a zpět + nakládky a vykládky trvá cca 20 dnů, jeden tanker tedy zvládne na této trase max. cca 18 plaveb za rok. Pro přepravu tohoto množství zemního plynu by tedy bylo nutné postavit flotilu cca 38.000 těchto obřích tankerů … Kdo by to do Angely Merkelové řekl…?

Přátelská návštěva hlavy Krymu Sergeje Aksjonova v Indii vyvolala velký rozruch; Washington požaduje po Dillí vysvětlení a ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Indii z lásky k penězům; Spojené státy jsou mimořádně nespokojeny s jejím chováním. Kromě Putinem podepsané dohody v obranné sféře a energetice ještě přijetí nejvyššího představitele Krymu. Co je moc, toho je prý příliš, zvláště když mezi Krymem a organizací Indicko-krymské partnerství bylo podepsáno memorandum o vzájemném pochopení. Bílý dům opět vyhrožuje postihy před lednovým setkáním předsedy vlády Nárendra Módího s Barackem Obamou, který se má v Indii zúčastnit oslav Dne republiky..

Inu, zatímco Indie prý “chladne” vůči Rusku, rusko-indické smlouvy se jen hrnou, výslednicí jsou obchody za miliardy dolarů, o čemž však česká média nevědí, nebo jen záměrně před svými čtenáři tato fakta promyšleně zatloukají. Na setkání s indickými podnikatelskými kruhy šéf Krymu hovořil o hlavních směrech, ve kterých se může rozvíjet spolupráce Indie a republiky Krym. Kromě turistiky to je sféra zemědělského zpracování, výroby léků, exportu potravin a oblast vysokých technologií.