Vládnutí se omezuje na údržbu a to nemůže stačit!

Avatar
Původní autoři

Ilona Švihlíková
31. 12. 2014  První zprávy

PZ: Co pozitivního a negativního přinesl rok 2014 pro naši společnost?
Ke kladným, naději vzbuzujícím tendencím patří náznaky k pozitivnímu obratu – nejen v ekonomice, ale i ve vládě, která po dlouhé době reprezentuje určitý klid. Rozhodně před společnost nepředkládá jeden šokující (a škrtící) návrh za druhým, jako vláda Nečasova.


Za negativní považují dlouhodobé ignorování strategických úkolů pro ČR. Počínajíc definicí národního zájmu, po pochopení zásadních změn ve světě a určení pozice ČR v něm… Vládnutí se omezuje na údržbu, což v  současné době nemůže stačit. Česká společnost se vyčerpává na marginaliích, obkládá se fetišemi a symboly. Snad i proto, aby se velké výzvy raději ignorovaly. Je to takové přežívání.

PZ:  S jakým předsevzetím půjdete do nového roku?
Předsevzetí si nedávám, resp. nečekám s nimi na začátek nového roku. Předsevzetí, což je vlastně úkol, si vás najde samo. Na tom mém už pracuji. Nové cesty přede mnou vyžadují, abych byla asertivnější a pro zachování duševní rovnováhy se vyhýbala věčným stěžovatelům a těm, kteří neustále jen kladou požadavky a zahrnují kritikou. S těmi už nebudou ztrácet drahocenný čas.