Wagenknechtová: Nespolupracujte s nacisty!

tip na video
17.12.2014

Německá spolková poslankyně za Die Odkaze Sahra Wagenknechtová si v sobotu 6. prosince během jednání Bundestagu udělala z kancléřky Angely Merkelové trhací kalendář. Její razantní 6,5minutové zahraničněpolitické vystoupení se stalo hitem sociálních sítí a ukázkou, jak se mají přítomní předsedové vlády »interpelovat«… Merkelová se při slovech Wagenknechtové rozhodně neusmívala! Naopak. Z vystoupení moderní levicové političky nabízíme zásadní většinu:


Člověk má dojem, že jsou pro vás důležitější věci, paní Merkelová, než zájmy německých podnikatelů. Jsou to zájmy americké vlády a americké ekonomiky. Ve vašem projevu v Sydney jste se strašně pobouřila nad tím, že 25 let po pádu Berlínské zdi stále ještě přežívá »staré myšlení« o sférách vlivu, že je pošlapáváno mezinárodní právo. »Kdo by to byl pokládal za možné?« byla jste citována. Nabízí se otázka, paní Merkelová: Kde to vlastně žijete? A kde jste žila v posledních letech? Kde jste žila, když USA pošlapávaly mezinárodní právo v Iráku, aby r ozšířily své sféry vlivu na iráckou ropu? Kde jste byla, když bylo a je za účasti Německa pošlapáváno mezinárodní právo v Afghánistánu? Kde jste byla, když byla bombardována Libye a když byla vyzbrojována syrská opozice, včetně dodávek zbraní Islámskému státu? Bylo to všechno podle vás v souladu s mezinárodním právem? A samozřejmě tehdy nešlo o »sféry vlivu«, že?

Ráda bych vám doporučila ke čtení knihu Zbigniewa Brzeziňského, dlouholeté »šedé eminence« americké zahraniční politiky. Kniha z roku 1997 má pěkný titul »Jediná velmoc – americká strategie nadvlády«. S ohledem na Evropu se Brzeziňski přimlouvá za důsledné rozšiřování NATO na východ, nejprve do střední Evropy, pak na jih a přes baltské republiky až na Ukrajinu, a sice proto, jak autor v závěru zdůrazňuje – cituji – »s každým rozšířením se automaticky rozšíří také přímá sféra vlivu Spojených států«. Toto »staré myšlení o sférách vlivu«, které se velmi úspě&sc aron;ně prosazuje, vám nikdy nepřišlo nápadné, paní Merkelová? Přitom patříte k těm, kteří právě toto v Evropě prosazovali a podporovali. Vy přece patříte k těm vazalům, abych zůstala u jazyka Brzezyňského, kteří jsou nositelé přesně této strategie…

Paní Merkelová, nyní jste Německo zatáhla do nového vydání studené války s Ruskem, které zamořuje politické klima a které ohrožuje mír v celé Evropě. Vy jste zosnovala nesmyslnou hospodářskou válku, která masivně škodí především německé a evropské ekonomice. A když tady vzdycháte (směrem do koaličního tábora), vy nemusíte sedět s podnikateli, kteří přicházejí o zakázky. Vy nejste zaměstnanci nebo podnikatelé. Vy nemusíte odnášet to, co ona (studená válka/potažmo Merkelová) natropila!

Vy varujete před požárem, paní Merkelová. Ale vy přece patříte k těm, kteří běhají kolem se zapálenou sirkou. »Verbální zbrojení byl vždycky začátek zla.« To vám po vašem projevu v Sydney vzkázal Hans-Dietrich Genscher. Ne, člověk opravdu nemusí mít rád Putina. Člověk nemusí mít rád ani ruský kapitalismus s jeho oligarchy. Ale diplomacie znamená brát vážně zájmy protějšku a ne je s ignorancí nerespektovat. Není náhodou, že Helmut Kohl a Michail Gorbačov skoro jednohlasně varují, že bez německo-ruského partnerství není možná žádná stabilita a bezpečnost v Evropě. Bývalý předseda SPD Platzeck poukázal na to, že se ob chod mezi Ruskem a USA v tomto roce zvýšil, zatímco obchod mezi Ruskem a Evropou, a především Německem, masivně klesl…

Přitom na Ukrajině spolupracujete s režimem, ve kterém důležité funkce v policejním a bezpečnostním aparátu zastávají prokazatelní nacisté. Prezident Porošenko mluví o »totální válce« a nemocnicím a důchodcům na východní Ukrajině zarazil všechny platby. Pro premiéra Jaceňuka jsou povstalci – cituji – »podlidé, které je třeba vyhladit«. Namísto spojování s takovými hazardéry potřebujeme konečně znovu německou zahraniční politiku, pro kterou je bezpečnost a mír v Evropě důležitější než příkazy z Washingtonu.

V roce, kdy si připomínáme 100 let od vypuknutí 1. světové války a 75 let od vypuknutí 2. světové války, by bylo nanejvýš vhodné připomenout si výrok Willyho Brandta: »Válka není Ultima Ratio, nýbrž Ultima Irratio.«… Proto se vraťte na cestu diplomacie. Zrušte sankce… Skončete tu hru s ohněm.

Shrnuji: vaše politika, paní Merkelová, štěpí Německo a prohřešuje se na budoucnosti, protože nemáte odvahu odporovat zájmu bank a koncernů. Promarnila jste dědictví politiky uvolňování a Evropu jste dovedla do studené války a na okraj požáru, protože nemáte odvahu vzdorovat americké vládě. To není bilance, na kterou byste měla být pyšná. Občané této země by si rozhodně zasloužili lepší politiku, politiku, která by brala vážně nárok na blahobyt konečně pro všechny a která se navrátí k politice dobrých vztahů se všemi evropskými sousedy.

Video zde:
https://www.youtube.com/watch?v=t3PQ8y7aClA&feature=share