Západní banky odřezávají ruské subjekty od likvidity. Přichází konec rublu nebo dolaru?

Avatar
Původní autoři

17. 12. 2014 AC24
Jak dnes Zero Hedge jako první ohlásil, tak krátce po poledni jeden z měnových brokerů (a následně se jich pak přidalo více) klientům doporučil, aby nuceně uzavřeli pozice v rublech, protože „Západní banky zastavili oceňování USD/RUB,“ a to kvůli obavám ze zavedení ruské kontroly kapitálu. Je ironií, že to byla tahle nucená likvidace, převážně v krátkých rublových pozicích, která vytlačila RUB nahoru, což mělo následně příznivý dopad na energetické komodity a riziková aktiva, jelikož trh vnímal rozprodej rublů jako nadměrný. Samozřejmě, že jelikož se ve skutečnosti nic kromě pár dočasných tržních technikalit nezměnilo, tak se rozprodej brzy vrátil k uzavřenému obchodování, jelikož trh nakonec pochopil to, co jsme před tím vysvětlovali.

A bohužel pro obchodní býky, různé ty lovce levných kaufů a ty, kdo doufají, že ruská situace se okamžitě stabilizuje, ať už pomocí kapitálové kontroly nebo bez ní, to vypadá, situace v Rusku by se mohla celkem zhoršit, protože jak hlásí WSJ, další tahoun ruské krize by se nejspíš mohl vynořit ze samotného bankovního systému, protože „globální banky v reakci na nejprudší rozprodej rublů od finanční krize 1998 škrtí toky peněz k ruským subjektům.“

Jak to prezentují ruské banky: teď, když je odřezávají od vnějšího světa, tak druhá studená válka začíná být nukleární, přinejmenším co se týče finančního systému:

Takové banky jako Goldman Sachs Group Inc. podle lidí s těmito záležitostmi obeznámených tento týden začaly institucionálním klientům zamítat zapojení do určitých dohod o pře-prodejích denominovaných v rublech i další transakce konstruované ke zvednutí hotovosti.

Bankéři a tradingoví obchodníci říkají, že kroky k omezení některých rublových transakcí se začaly mezi hlavními Západními finančními institucemi tento týden značně šířit, i když tyto instituce nadále zkoušely mohutně vydělávat na divokých výkyvech rublu. Tyto kroky, které banky nasazují, aby se ochránily před dalšími měnovými výkyvy, však potenciálně přispěly k posílení ruského finančního systému.

Goldman v posledních dnech převážně zastavil provádění dlouhodobých v rublech denominovaných dohod o pře-prodejích čili repo, při nichž jsou cenné papíry nebo jiná aktiva ve swapových obchodech měněna za hotovost, sdělil člověk obeznámený s touto záležitostí. Banky na Wall Streetu však pořád provádí krátkodobé rublové repo, takové, které dospějí dříve než za rok, řekl tento člověk.

A ač tam, kam se vydá Goldman, tam ho všichni následují, tak podle WSJ k tomu ještě nedošlo:

Jiné banky včetně Bank of America Corp. a Citigroup Inc. dosud podle lidí obeznámených s těmito bankami ve svém tradingu s Ruskem nebo v rublech nic nezměnily.

Je ovšem jen otázkou času, kdy to také udělají. Mezitím začíná izolace celého ruského kapitálového trhu od Západního světa, nejen jeho měny:

Jako jeden z projevů spěšného ústupu odsud manažer v Londýně sídlícího spekulativního fondu vynořujících se trhů v úterý řekl, že nemůže sehnat žádné banky, které by s ním obchodovaly s ruskými vládními obligacemi.

Samozřejmě, že každý, kdo četl náš článek ze začátku listopadu vysvětlující, „Jak Petrodolar potichoučku umřel, aniž by si toho kdokoliv všiml,“ předpovídající zhroucení globální mezi-tržní likvidity v důsledku kolapsu ropy už věděl, že tohle přichází. Ohledně smrti Petrodolaru jsme varovali, že té smrti, která je důsledkem dezintegrace vyplývající z poklesu objemu trhu tak, jak jsme jim dali výstrahu, si pak náhle všichni všimnou.

Bez ohledu na to, co všechno výše uvedené znamená, je několik následujících týdnů pro Rusko nejlepších k nalezení alternativních zdrojů krátkodobého financování. Jeden přichází z Východu.

Otázkou teď je, zda to teď Putinova hrdost spolkne, aby přikročil už teď k dalšímu logickému kroku, v němž si eurasijská osa uvědomí, že už dávno nastal čas opustit dolar, že teď už něco znamenají jen činy, ne slova, a spojí síly s Čínou do nové monetární unie, a to takové, která bude kombinovat rubl s yuanem a bude podložená čínským zlatem a ruskými přírodními zdroji, ať jsou v daném okamžiku jakkoliv levné…, dokud jeden nebo více středovýchodních exportérů ropy nezažije výrazný a „neočekávaný“ geopolitický incident, takový, který vyžene ceny ropy zase k růstu.