DLR uznána Generální prokuraturou Ukrajiny

Avatar
Původní autoři

21. 1. 2015   zdroj
Generální prokuratura Ukrajiny vyhlásila mezinárodní pátrání po premiérovi DLR Alexandru Zacharčenkovi. Na tiskové konferenci to 19. ledna oznámil generální prokurátor Ukrajiny Vitalij Jarema. Informoval o tom korespondent IA Regnum.

Vitalij Jarema zejména uvedl, že na základě ukrajinského šetření je smrt 12 lidí v autobuse s cestujícími u Volnovachy dílem domobranců. “Předběžným šetřením bylo zjištěno, že 13. ledna 2015 ve 14 hodin a 25 minut bylo uskutečněno z území kontrolovaného teroristickou organizací “Doněcká lidová republika”, a to ze severovýchodní části města Dokučajevsk, dělostřelecké ostřelování Ozbrojených sil Ukrajiny. Konkrétně – praporu hlídkové služby “Kyjev-2″ ministerstva vnitra, který se nachází na území kontrolního stanoviště č.4 správy Státní dopravní inspekce v Doněcké oblasti. V důsledku ostřelování utrpěli v autobusu iVan cestující, kteří absolvovali pasovou kontrolou. V důsledku teroristického činu zahynulo na místě 10 civilistů a 2 osoby zemřely ve Volnovašské okresní nemocnici na následky zasažení kovovými střepinami nábojů. Při obhlídce místa činu bylo zjištěno, že zbytky střely, která zasáhla autobus, jsou v jámě 12 metrů na východ od místa, kde byl autobus, ” řekl Jarema. Oznámil také, že Ukrajina viní ze smrti těchto 12 osob Alexandra Zacharčenka, po němž bude vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Zárověň ovšem Jarema fakticky uznal území DLR jinou zemí. “Nachází se na území jiné země. Materiály proti němu byly předány Interpolu. Doufám, že po vyhlášení bude zadržen. Ale je zde ještě i politický rozměr, který také bereme v úvahu při provádění opatření, zejména pokud jde o příměří, tzn. nutnost vyhnout se obětím, výměny zajatců nebo rukojmí,” řekl Jarema.

přeložila PhDr. V. Grulichová