Rozhovor prezidenta republiky Miloše Zemana pro Polskie Radio Jedynka

Avatar
Původní autoři

26.1. 2015 hrad Rozhovor

Když někdo zvenčí sleduje politické dění v České republice, může nabýt dojmu, že tu neexistuje jedna, ale dvě republiky. Škodolibě bych mohl říci, že zde funguje pražská republika a republika mimo hlavní město.
Nemyslím si, že je to tak výrazné. Ano, projevuje se to v mediální oblasti, ale neprojevuje se to ani v oblasti zahraniční ani v oblasti domácí politiky.

Jste prvním českým prezidentem zvoleným v přímých volbách. Připomenu posluchačům, že dříve byla hlava českého státu volena oběma parlamentními komorami. Stále častěji se však ozývají někteří politikové a také velká část Vašich protivníků, že je třeba vrátit se ke starému modelu. Myslíte si, že tyto hlasy naleznou živnou půdu mezi obyčejnými občany?

Pochybuji, protože prezidentská volba byla spojena s některými manipulacemi, ať už to bylo vyhrožování, korupční nabídky, kulky v obálkách a podobně. Kromě toho považuji za základní výhodu přímé volby, že osm a půl milionu oprávněných voličů nemůžete zkorumpovat, protože na to není dost peněz, zatímco u některých z dvou set osmdesáti jedna poslanců a senátorů takovou možnost korupce nelze vyloučit a tam, kde mezi kandidáty je rozdíl několika málo hlasů.

Vaši protivníci Vám vytýkají, že jste promoskevským prezidentem. Mimo jiné proto, že jste odpůrcem sankcí proti Rusku, že současné představitele Ukrajiny vidíte jinak než česká média, zkrátka kriticky.

Chtěl bych citovat nedávné prohlášení rakouského kancléře Faymanna, který odmítl protiruské sankce daleko ostřeji než já, chtěl bych citovat obdobná stanoviska slovenského premiéra Fica nebo maďarského premiéra Orbána. Jinými slovy klademe si otázku, zda sankce jsou skutečně efektivní, a když nedávno byly zrušeny americké sankce proti Kubě, které bez výsledku trvaly padesát let, zda je účelné posilovat popularitu prezidenta Putina právě těmito sankcemi.

Václav Havel, na kterého se jeho sympatizanti odvolávají, řekl během své první návštěvy v americkém Kongresu v roce 1990: „Pokud chcete pomoci Československu, pomozte Rusku.“ Nedávno jsem četl v českých Hospodářských novinách obšírný rozhovor s laureátkou Pulitzerovy ceny Annou Applebaum, manželkou předsedy polského Sejmu. V něm varuje slovy: „Bojte se Ruska.“ Že by se svět o tolik změnil?

Každý ve svobodné společnosti má právo na svůj názor. Ale jak řekl německý prezident Gauck ve svém nedávném projevu: „Nejhorší ze všeho je strach.“

Podívám-li se na náš region, na Evropu a na svět, mám dojem, že se ze slovníku veřejného života vytratilo slovo slušnost. Jaký je Váš názor na toto téma?

Znám mnoho ekonomických zločinců, kteří mluvili spisovným jazykem a v životě veřejně nepoužili vulgární výraz, přesto byli zapleteni do mnoha korupčních a jiných afér. Uvědomte si, že skutečná slušnost znamená, řečeno slovy Tomáše Masaryka: „Nebát se a nekrást.“

Než jste vstoupil do politiky, zabýval jste se ekonomickými a politickými prognózami. Většinou se naplnily, jaká podle Vás bude Evropa a svět za deset nebo za dvacet let?

Každá prognóza je podmíněná. A to mino jiné i hospodářskou a sociální politikou jednotlivých vlád. Domnívám se, že pro Evropu by bylo nejvhodnější, kdyby jako celek postupně směřovala ke skandinávskému modelu sociálního státu, ale současně bych si přál, aby Evropa byla odvážnější ve vztahu vůči Islámskému státu, který představuje nejzávažnější teroristickou hrozbu současnosti.