Žena zatčena a obviněna z „podněcování etnické nenávisti“ za zveřejnění proruských zpráv na Facebooku.

Avatar
Původní autoři

12. 1. 2015  Vocativ.com  překlad Svobodné noviny bez cenzury

Poté, co většina občanů Krymu odhlasovala po březnových, často kritizovaných volbách anexi k Rusku, pro-ruští sympatizanti v post-sovětských státech v celém regionu požadují, aby se u nich konalo podobné referendum. V některých zemích, vlády vnímají výzvu připojení k Ruské federaci jako hrozbu pro národní stabilitu. A někdy stát koná proti těmto pro-ruským stoupencům velmi tvrdě.
Například v Kazachstánu, rusky hovořící žena Taťjana Ševcová-Valová čelí obvinění za „podněcování etnické nenávisti“ – trestnou činnost, za kterou může dostat až 7 let vězení – za to, že zveřejnila na Facebooku sérii pro-ruských a proti-kazašských zpráv. Ševcová sdílela na Facebooku fotografie a zprávy, v kterých velebila SSSR a ruského prezidenta Vladimíra Putina a urážela kazašskou národnost.

Zejména tyto dva příspěvky vedly k jejímu zatčení:

Překlad: SSSR o 100 let předběhla svou dobu. Teď je čas SSSR.Překlad: Nestydím se za to, že jsem Rus.

„Pokud se chystáte zvětšit radikální nacionalismus v Kazachstánu, to co se stalo na Krymu se stane i u nás,“ napsala v jejím druhém příspěvku na Facebooku. „Severní část, a případně všechny ostatní části Kazachstánu, se připojí k Ruské federaci. Ne prostřednictvím anexe, ale prostřednictvím referenda, jako tomu bylo na Krymu. Dobrovolným spojením s Ruskem.“

Tato politická disidentka se dostala k pozornosti úřadů poté, co 12 kazašských uživatelů nahlásilo její příspěvek jako pohoršlivý. Nebylo by to poprvé, co byl pro-ruský aktivista postaven v Kazachstánu před soud. Jevgenij Vdověnko, kazašský občan, který bojoval po boku pro-ruských separatistů ve východní Ukrajině, byl odsouzen k pěti letům vězení, když se vrátil domů z ukrajinského bojiště.