Geopolitické partnerství Ruska a Egypta

Avatar
Původní autoři

Tatiana Melikjan
10. 2. 2015    zdroj   (mírně kráceno)
 
9. a 10. 2. je ruský prezident Vladimír Putin na oficiální návštěvě v Egyptě. Jakákoli cesta hlavy státu na Blízký východ je významná. Egypt je jednou z vedoucích zemí v arabsko-muslimském světě. O to cennější je, že mezi vedoucími představiteli obou zemí se vyvinuly přátelské vztahy. Pondělní večer povedou Putin a Abdel Fattah al-Sisi většinou rozhovory jeden na jednoho. V úterý budou probíhat oficiální akce. “Lenta.ru” zjišťovala, proč je Egypt pro Rusko nejen lázněmi, ale i významným geopolitickým partnerem.


Nebude přehnané tvrdit, že Putina mají v Egyptě rádi. Poté, co byl as-Sísí zvolen prezidentem, proběhla v ulicích Káhiry manifestace na podporu nového vůdce. Účastníci nesli tři portréty: Gamála Násira, as-Sísí a Putina. Egyptský prezident považuje svůj ruský protějšek za “vynikající osobnost.” “Putin udělal pro Rusko velmi mnoho za 15 let svého vedení, musí čelit mnoha výzvám, ale je to silný člověk a působí silným dojmem,” řekl as-Sísí v rozhovoru s agenturou TASS v předvečer návštěvy Vladimíra Putina v Egyptě.

Krátce před tím, s ideálním načasováním, prezentoval egyptský publicista a novinář Sami Amara v Káhiře svou knihu o ruském prezidentovi s názvem “Putin … boj kapitálu a moci.” Téma to pro něj není cizí, Sami Amara pracoval mnoho let v Moskvě jako dopisovatel ústředního egyptského deníku “Al-Ahram”.

O egyptském prezidentovi as-Sísí se knihy v Rusku ještě nepíšou, ale je přijímán slavnostně a srdečně. Když v srpnu 2014 as-Sísí přijel do Soči, byl vítán orchestrem… Mimochodem, byla to první oficiální návštěva as-Sísího ve funkci prezidenta Egypta mimo arabský svět.

Nyní přicestoval na oficiální návštěvu do Káhiry Putin. V delegaci jsou ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov, hlava ministerstva pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev, ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov, ministr energetiky Alexandr Novak.

“Po příchodu k moci as-Sísí se rusko-egyptské vztahy staly velmi srdečnými, řekl vedoucí Centra arabských a islámských studií na Institutu orientálních studií Ruské akademie věd Vasilij Kuzněcov. Prezidenti navázali dobrý osobní kontakt, což je pro politiku na Blízkém východě vždy velmi důležité. Vztahy Egypta s USA naopak poněkud ochladly, protože Amerika vřele podporovala činnost prezidenta Muhammada Mursi. A když přišel k moci as-Sísí, americký kongres dlouhou dobu nemohl jednoznačně charakterizovat to, co se stalo. Nazvat to vojenským převratem nemohl, revolucí také ne. As-Sísí začal pochopitelně hledat nové partnery. Ale nejde jen o politickou spolupráci. Nový prezident Egypta musí vyřešit mnoho ekonomických problémů a spoléhá se na velké projekty. Egypt nyní prochází obtížným obdobím ve své historii, ale časem se stane jedním z hlavních hráčů v regionu. Stačí se podívat na polohu Egypta na mapě světa a zhodnotit obyvatelstvo 90 milionů lidí.”

Jako hlavní otázka programu dvoustranného jednání je uváděna vojensko-technická spolupráce. V únoru roku 2014 bylo oznámeno, že Moskva a Káhira podepsaly zbrojní kontrakty ve výši 3,5 miliardy dolarů včetně dodávek vrtulníků, letadel a systémů protivzdušné obrany. Nicméně poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov se tohoto tématu na briefingu s novináři téměř nedotkl. Zdůraznil, že jedním z klíčových témat jednání je hledání cesty k ozdravení situace v oblasti Blízkého východu a v severní Africe a posílení koordinace úsilí Ruska a Egypta v boji proti mezinárodnímu terorismu. Zejména proti skupině “Islámský stát”. Neponechají stranou otázku její existence díky prodeji ropy.

Ropa vůbec bude středem pozornosti. V oblasti ropy a zemního plynu působí v Egyptě v “Lukoil”. A řada dalších ruských společností – “Gazprom”, “Gazprom Neft” a “Russneft” – má zájem o účast v těžební činnosti. Rusko kromě toho aktivně dodává do Egypta energetické zdroje: v období leden-listopad 2014 ve výši 1,1 miliardy dolarů, což představuje 28 procent vývozu Ruska do této země.

Egypt je největším odběratelem ruské pšenice. Jedna třetina veškerého ruského exportu tohoto produktu připadá na zemi pyramid. Podíl ruského obilí dosahuje 40-ti procent v Egyptě spotřebovaných obilovin. Dodávky ruské pšenice do Egypta od ledna do listopadu 2014 činily 3,8 miliónu tun, což představuje 24 procent ruského vývozu. Hlavními dovozními artikly Ruska z Egypta jsou pomeranče a brambory.

“Egypťané si váží toho, že Rusko svého času Egypt podpořilo. Stačí připomenout vybudované objekty: vysokou Asuánskou přehradu, textilní továrny, metalurgický kombinát. Rusko poskytuje Egyptu i vojenskou pomoc. Vše zůstává v paměti Egypťanů, řekl as-Sísí před Putinovým příjezdem. V posledních měsících byl postoj prezidenta Putina zvláště významný, když podporoval Káhiru v boji proti terorismu. Je si vědom skutečné situace v naší zemi. A na tomto je třeba budovat naše vztahy do budoucna.”

Pro Novu republiku přeložila PhDr. Valdimíra Grulichová