Jaroslav Bašta: Ukrajina v poločase (rozpadu?)

Avatar
Původní autoři

Jaroslav Bašta
27. 2. 2015   První zprávy
Uplynulo jen několik málo dnů od víkendových oslav prvního výročí Majdanu, které opsaly svou choreografii od nedávného kašírovaného pochodu státníků v Paříži a Ukrajina se zase zmítá ve velmi vážných problémech.

Navíc je na problémy lépe vidět, protože boje na východě utichly alespoň do té míry, že byl po dlouhých měsících hlášen den, kdy nezemřel na frontě žádný voják. A tak na kyjevských ulicích protestuje Pravý sektor a připomíná ukrajinským politikům jejich nesplněné sliby, elektrárny a teplárny nemají uhlí a v dohledné době je nedostanou a i v kyjevských obchodech se začíná regulovat prodej základních potravin, píše v komentáři Jaroslav Bašta.

Pravý sektor: Třetí Majdan nebude – budou okamžité popravy!

Vypadá to, že válka dolehla i na hlavní město Ukrajiny. Alespoň dle internetové aplikace Google Earth, na které již nelze sledovat kyjevské ulice, náměstí či parky, protože místo budov jsou všude virtuální bílé geometrické útvary – kvádry či krychle. Analogie zatmění z Druhé světové války. Není mi jasné, proč se tak stalo. Povstalci mají letectvo, které sestává jenom z jednoho ukořistěného opraveného bojového letounu.

Možná to virtuální zatmění kopíruje styl myšlení kyjevské vlády, která zavádí stále tvrdší cenzuru. Novináři, který se odvážil napsat, že na východě země je občanská válka, hrozí až 23 let odnětí svobody. Podle ukrajinské propagandy, kterou sdílí třeba i Česká televize jde o nevyhlášenou válku s agresorem, za kterého parlament označil Rusko, a součástí tohoto konfliktu je protiteroristická operace. A tato ideologická poučka stojí nad mezinárodními konvencemi i ukrajinskou ústavou a  zákony.

Ideologii podlehly dokonce i ukrajinské tajné služby, které si již dávno osvojily pravidlo, že ve svém vlastním zájmu mají říkat jen to, co politici chtějí slyšet. A tak od poloviny ledna až do poloviny února opakovaly svým nadřízeným, že teroristů je málo, takže když stahují jednotky k Debalcevu, budou jim chybět jinde, což je třeba využít a zaútočit. A ukrajinští generálové útočili dle politických pokynů, plýtvali silami, až nakonec utrpěli ostudnou porážku a vypadají jako totální pitomci. Těmi však nejsou.

Příměří dohodnuté v Minsku se od toho podzimního začíná pozitivně odlišovat tím, že již dochází ke stahování těžké techniky od nově dohodnuté frontové linie. Zdá se, že válka je v poločase a kýženou přestávku všechny zúčastněné strany chtějí využít k přípravám na další boje. Takže se budou dodávat zbraně a instruktoři a munice, aby se někdy na jaře či počátkem léta mohlo začít znovu.

Kličko byl překvapen, že se Kyjevané dožadují zvýšení platů

Jenže hospodářská a politická situace Ukrajiny skrývá jeden nebezpečný scénář: těžce zkoušená země se může ekonomicky zhroutit a radikálové hlásící se k odkazu Majdanu se již nenacházejí v mlýnku na maso u Debalceva, ale v Kyjevě. Pokusí-li se svrhnout současnou vládu, není vyloučeno, že dezintegrace Ukrajiny se urychlí.

Neumím odhadnout, jak dlouho vydrží stát, jenž už rok nemá funkční policii, jehož měna právě zažívá volný pád, není schopen zajistit svým občanům plnohodnotné zásobování potravinami a energiemi, má demoralizovanou armádu, která v průběhu půl roku utrpěla dvě citelné porážky. A jedinou silou schopnou plnit vojenské i policejní funkce jsou soukromé bojové prapory plné žoldnéřů a mladých pravicových radikálů. Ukrajinu čekají těžké časy a Evropskou unii, která do tamní problémů neprozřetelně zabředla také, dodává Jaroslav Bašta.