Ukrajinská svodka ze dne 28.2.2015

Avatar
Původní autoři
napsali Ernest, MP a vlk s přispěním dalších

28.2.2015 Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Zneškodněno několik diverzních skupin v Doněcku, boje u Písků a před Mariupolem, snížení reálné mzdy na Ukrajině, těžkou techniku stahuje od linie příměří jen domobrana, ukrajinská strana tak nečiní,Doněck opět ostřelován, ve Španělsku zatčeni dobrovolníci z Donbasu, ukrajinská strana nevyměňuje všechny válečné zajatce-domobrance, Spúojené státy a Velká Británie sázejí na další vojenskou konfrontaci na Ukrjaině … a další …

Ernestova část:

(Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z  vk.com/strelkov_info)

Na Ukrajině se v lednu snížila reálná mzda
Korrespondent.net, dnes, 19:01  zdroj
Reálná mzda na Ukrajině v lednu klesla o 17,3%.

Prokuratura provádí prohlídku v kyjevském Pečerském soudu
Z Korrespondent.net dnes 17:03  zdroj
Vyhledávání probíhá v rámci trestního řízení, proti soudcům a Oksaně Prince a Viktorovi Kicjukovi. To na své stránce na Facebooku uvedl šéf tiskové služby metropolitní prokuratury Alena Jachno.
„Prokuratura v Kyjevě se ujala „pečerské spravedlnosti„ – napsala.
„Spěchám oznámit, že nyní u Pečerského soudu naši vyšetřovatelé provádí prohlídku, která se koná v rámci trestního řízení, proti odiózním soudcům Oksaně Prince a Victoru Kicjukovi. Pro vydání vědomě nespravedlivého rozhodnutí,“ – řekla Jahno.

Připomeňme si, že soudkyně Prince je podezřelá z protiprávního rozsudku proti účastníkům AutoMaidanu.

Vlk nemůže nedodat:
A čerstvě zbavila obžaloby bývalého poslance za Stranu regionů, který navrhl ještě ve starém parlamentu zákon, který zostřoval postup silových složek proti majdanským demokratůrům! Evidentě Edino Ukrajina se s nezávislými soudci nijak nepáře!

V Moskvě připouštějí bezplatné poskytování plynu Donbasu
Z Korrespondent.net dnes 15:31 zdroj
Peskov řekl, že OBSE uznává humanitární katastrofě v Donbasu a energetická blokáda ji zhorší. Rusko, pokud to bude nutné, zváží možnost bezplatných dodávek plynu do Donbasu v nouzovém režimu, uvádí RIA Novosti s odvoláním na tiskového tajemníka prezidenta Ruské federace Dmitrije Peskova.
„Nemůžu mluvit o dodávkách plynu. Samozřejmě, budou tyto problémy mimořádně posouzeny v případě potřeby. Ale fakt, že Rusko pomáhá v poměrně velkém množství – je také zřejmý fakt,“ – řekl Peskov.

Můj komentář: Toto je ale už vyloženě agrese RF proti Ukrajině! Nejprve humanitární konvoje a nyní ještě plyn zdarma! Za toto jednání je potřeba zavést ještě tvrdší sankce, že pane Porošenko!

26.02.15 Zpráva dopisovatele s volacím znakem „Samur“.
V Doněcku dnes domobrana zneškodnila ukrajinskou diverzní skupinu. Byli to tři lidé. Pracovali metodou rychlých schůzek, svolávali se kódovými slovy v rozhovorech mobilními telefony. Po ukončení zamýšlené operace, členové skupiny okamžitě rozešli různými směry. V posledních několika dnech byla v Doněcku chycena již druhá parta diverzantů, převlékali za obyčejné pasanty. Likvidovaní diverzanti měli pistole se zásobou nábojů a granáty. Je zde podezření, že tato skupina 25.února hodila granát do obchodu s potravinami, který se nachází v sídlišti „Golubyje domy“ na Leninském prospektu № 140. Při záškodnické akci jeden člověk zemřel a dva lidé byli zraněni.
Diverzní skupinu pracovníci ministerstva státní bezpečnosti DLR objevili a také zadrželi v blízkosti sídliště „Golubyje domy„. Nyní je jejich činnost vyšetřována a jsou vyslýcháni s ohlede na kexistenci jiných podvratných a teroristických skupin v Doněcku.

26.02.15 Poslal dobrovolník s volacím znakem „Rog“.
Včerejší průzkum bojem nepřítel v oblasti Bachmutky oplakal. Bylo to narušení dohod a silné. Teď alespoň na 4 úsecích fronty probíhají silné boje nebo ostřelování střední intenzity. V oblasti Bachmutky původně velení chtělo vrátit dvě oddělení houfnic, ale kluci rozhodli, že to zatím není nutné. Velení schválilo skutečnost, že vojáci chápou a zvládají situaci. V mariupolském směru je zase neklidno, probíhají tam boje vysoké intenzity, používají se tanky a obrněná bojová vozidla. Ze strany nepřítele používají minomety, my odpovídáme stejně.

Bojuje se také v blízkosti Písků – je to podobné jako u Mariupolu. Nepřítel organizuje obranu Artemovska, bojí se nesupět (najednou nás přestanou bavit náhlé útoky a provokace a předčasně porušíme příměří). V současné době nepřítel nemá žádné technické rezervy. Mají rezervy v lidech a dost velké, ale techniku a dělostřelectvo v rezervě nemají, všechny technické prostředky zaměstnává obrana a jsou v útočných skupinách (je jich 5). To nám říká rozvědka. V Charkově, nepřítel narychlo opravuje techniku ​​v tankovém závodě. Pokud vypukne válka znovu, nepřítel pravděpodobně opět použije vrtulníky a letadla. V děbalcevské kapse jsme zajali několik „Pionů“ a jedno oddělení MSTA S a také několik kusů raketometů „Smerč“. Měli jsme tyto dělostřelecké systémy již dříve. Ale ve velmi malém množství. Nyní je můžeme nasadit v několika směrech. Nyní jsou všechny tyto systémy odvedeny do bojových sestav domobrany.

Pozor – miny

26.02.15 Zpráva dopisovatele „Borisyč„.
Fotografoval jsem stěhování techniky a byl v Novoazovsku. Chtěli jsme se dostat do Širokina, ale nepodařilo se nám to. Podle domobrany, cestu do osady Širokino ostřeluje ukrajinská strana. Vojáci ukrajinské skupiny se zakopali na kopci u silnice a ostřelují ji minomety. Jsou tam i odstřelovači. Když jsem byl v předměstí Novoazovska, pracovalo ukrajinské dělostřelectvo a KPVT. V Novoazovsku nebylo nic zvláštního, klidno, docela nepříjemný studený vítr od moře. Na kontrolních stanovištích chtějí hesla, jinak neprojedeš.

Zpráva dobrovolníka s volacím znakem „Sčastlivyj„:

Byl jsem v Pěrvomajsku v noci, jsou tam často dělostřelecké duely. Naši si samozřejmě nic nenechali, dávali odvetu. Dostala to Popasnaja, nezůstalo to bez odpovědi. Ani jeden celý dům. Mluvil jsem se svým novým velitelem praporu. Na frontu jezdí každé dva dny, pokrývají Ukry neustále. I když ve Štěstí odvádějí techniku.

Zpráva domobrany:
V 20:59 u osady Písky neklidno. Je slyšet střelba z ručních zbraní.

„Finanční Majdan“ demonstruje u NBU přinesl pneumatiky a sudy
Z Korrespondent.net 24. února 2015 14:40  zdroj
Mimo jiné, aktivisté požadují odvolání vedoucí centrální banky Gontarevovou.
Finanční Majdan opět stojí před zdmi národní banky Ukrajiny. Proto, jak uvádí UNN, aktivisté přinesli k Národní bance Ukrajiny pneumatiky a železné sudy.

Finanční Majdan: Národní garda rozehnala shromáždění pod NBÚ
Z Korrespondent.net dnes 22:22 zdroj
Ukrajinská Národní garda násilně rozehnala klidné shromáždění u budovy národní banky. Oznámil to vůdce radikální strany na své stránce na Facebooku ve čtvrtek večer, 26. února.
„U Národní banky vojáci Národní gardy silou rozehnali pokojné shromáždění, jsou tam zranění“, napsal Ljaško.

Nyní je u budovy Národní banky Ukrajiny je asi tři desítky lidí a pohotovostní vozy záchranné služby.

„Na Finančním náměstí u NBU zbili aktivisty. Teď je rozvážejí záchranky“ – řekli očití svědkové.

OBSE sleduje stažení těžkých zbraní na obou stranách v Donbasu
Interfax, dnes, 22:48 zdroj

27.02.15. Video novinářů.
U Národní banky Ukrajiny v Kyjevě ukrajinští strážci zákona, vykonávající zločinný příkaz Porošenka, bijí pokojné demonstranty, kteří vyšli s protesty na „Creditní Majdan“,mezi nimi je i mnoho žen. Před rokem, ve stejné situaci, pro-američtí politici na Ukrajině vykřikovali: Oni bijí děti! Historie Majdanu před rokem se opakuje? Sotva … moc amerických loutek, které mají volnou ruku ke krveprolití – to pro Ukrajince není Janukovyč. Tato moc utopí v krvi každý, pro ni nepříjemný „Majdan“.
Video zde

27.2.2015 – Svidomye šílenství vpadlo na fotbalové hřiště.
Ukrajinští neonacisté zaútočili na Francouze, považujíc jejich vlajku za ruskou. Vedoucí tiskové služby kyjevského „Dynama“ Alexej Semeněnko obvinil Francouze, že jejich vlajka je podobná ruské. Podle jeho názoru „to bylo naprosto zbytečné“ a Francouzi neměli „tak provokovat“ Ukrajince. Pokud jde o důvody, zpočátku v sektoru fanoušků Gengamu byla vyvěšena vlajka Francie, kterou považovali Ukrajinci za vlajkou Ruské federace, což způsobilo bitku. Připomeňme si, že trikolóra se stala státní vlajkou Francie v roce 1794, a její moderní podoba byla s konečnou platností schválena Napoleonem, proto výzvu fotbalového funkcionáře „neprovokovat“ lze přinést francouzskému císaři osobně.
(video zde)

27.02.15. Zpráva obyvatele Doněcka Maxima.
V této době Ukři tak aktivně stáhli v noci dělostřelectvo od Doněcku, že se země třese výbuchy. Soudě podle frekvence a zvuku – je to z daleka a něco těžkého, je jasné, že to není minomet.

Poslal dopisovatel „Borisyč“:
Pozdě v noci někde daleko – večerní diskotéka v Doněcku, udeřila silnými údery … příměří příměřím přeměřuje příměřivce.

27.02.2015 Zpráva domobrany.
Kolem 12:00 bylo v Doněcku slyšet střelbu. Hlášeno ostřelování Lidijevky. Na silnici Lugansk-Lisičansk pokračují střety mezi ukrajinskými silami a domobranou, uvádí štáb domobrany LLR. Uvádí se, že ukrajinská armáda neočekávaně ostřelovala pozice domobrany z minometů a pak útočila z území „číslovaných„, zátarasů. Při obraně se domobraně podařilo zničit několik obrněných vozidel nepřítele. Při rozebírání závalů na letišti Doněcku bylo objeveno 76 těl. Mluvčí ministerstva pro mimořádné situace DLR objasnil, že těla údajně patří padlým ukrajinským vojákům, v tuto chvíli rozebírání železobetonových a kovových konstrukcí pokračuje.

27.02.2015 Zpráva „Russkoj Věsny„.
Ministerstvo obrany Doněcku lidová republika nemá informace o odvodu techniky kyjevskými silami. „Nemáme žádné informace o stažení techniky z ukrajinské strany,“ – řekli na ministerstvu obrany DLR. Přitom na ministerstvu obrany řekli, že domobrana DLR i nadále stahuje těžké zbraně. Dnes DLR stahuje techniku ve směrech Doněck-Charcyzsk, Doněck-Ilovajsk, Novozarevka (Starobeševský okres), Amvrosijevka, Gorlovka, Ždanovka. Zejména stahuje raketomety „Grad“. Odvod probíhá pod kontrolou OBSE,“ – upřesnili na ministerstvu.

Na bojišti relativní klid

27.02.15 14:38. Zpráva dobrovolníka s volacím znakem „Sever„.
Nacisté stahují na přední linii komplexy „Buk“ (protiletadlové rakety s dlouhým dostřelem – poz.překl.). Ukrajinská strana dosud neodvedla dělostřelectvo z linie styku podle dohod z Minsku. Okupanti nadále ostřelují pozice domobrany a měst Donbasu. Během ostřelování byli zraněni dva civilisté, dva domobranci a jeden zemřel. Nacisté ostřelují z děl od Krasnogorovky a Marinky. Podle rozvědky DLR stáhli okupanti k Marince komplexy „Buk„.

Přidali novináři:
„Na Bachmutce přes noc pokračovala střelba, oznámila tisková služba tzv. „guvernéra regionu Lugansk“ Gennadije Moskala. Ukrajinská strana říká, že k úplnému zastavení palby nedošlo. Tvrdí se, že asi v 22:00 domobrana ostřelovala z minometů 29. checkpoint na Bachmutce poblíž Novotoškovky v Popasnjanské oblasti. Kromě toho, v okolí Krymského pravidelně vypukaly přestřelky s ručními zbraněmi, granátomety a minomety mezi domobranou a ukrajinskou armádou. 

Rozdávání humanitárky

27.02.2015 –  Poslal Oleg Voronov, zástupce šéfa Národního centra krizového řízení ministerstva pro mimořádné situace.

Do Novorossii jede další konvoj z Ruska. Ruský konvoj ministerstva pro mimořádné situace s humanitární pomoci vyjel dnes, 27. února ve čtyři hodiny ráno moskevského času do Donbasu po šestnácté. Více než 170 strojů vyjelo z donského záchranného centra ministerstva pro mimořádné situace v rostovském regionu a jede ke hranici Ruska. Humanitární pomoc je určena pro obyvatele Luganská a Doněcké lidové republiky. Obsahuje potravin: mléko, konzervované ryby a maso, obilí, cukr a léky, knihy a učebnice pro studenty a další náležitosti. Po průchodu celní kontrolou se konvoj rozdělí na dvě části: jedna pojede do Luganska, druhá – do Doněcka.

27.2.2015 – Zpráva Lifenews:
Evropa pronásleduje bojovníky antifašisty. V Katalánsku, Madridu, Asturii, Extremaduře, Murcii a Navarrii zadržela osm Španělů, kteří bojovali na straně domobrany jako dobrovolníci praporu „Vostok“. V tomto okamžiku se provádí vyšetřování v hlavním městě Španělska. Tři ze zadržených sloužili ve španělské armádě a všichni jsou muži ve věku od 20 do 30 roků. Pravděpodobně byla zjištěna totožnost dvou Španělů:. 27-letý Rafael Muñoz Pérez a 22-letý Angel Davila-Rivas. Podle místních sdělovacích prostředků, zadržení budou obviněni z vraždy, držení zbraní a výbušnin a páchání činů, poškozujících zájmy Španělska. V různých vojenských jednotkách domobrany působí dobrovolníci z Ruska a Polska. Mluvilo se i o vytváření plnohodnotných mezinárodních brigád s účastí Italů, Španělů, Francouzů a Kanaďanů. Jak uvádí novináři, v lednu přijel do Donbasu Brazilec Rudolf, který špatně mluví rusky, ale dobře rozumí vojně. Do Novorossii přijel proto, aby učil a trénoval vojáky, kteří nejsou vycvičeni.

Kyjev potvrdil dodávky smrtících zbraní ze zahraničí
Z Korrespondent.net dnes 14:12  zdroj

Náměstek Turčinov hovořil o vojenských dodávkách na Ukrajinu.V Národní bezpečnostní radě potvrzují dodávky smrtících zbraní Ukrajině. To oznámil první náměstek Alexandra Turčinova, Oleg Gladkovskij, uvádějí ukrajinské noviny.
„Tam, kde není žádný humbuk, kde není žádný vliv, který my, bohužel, sami vytváříme, od těchto zemí, dostaneme smrtící zbraně,“ – řekl Gladkovskij.
Další podrobnosti Gladkovskij nesdělil, s odvoláním na státní tajemství.
Jak oznámil Korrespondent.net, výsledkem návštěvy prezidenta Ukrajiny Petra Porošenkana výstavě zbraní ve Spojených arabských emirátech, je podpis 20 smluv s Ukrajinou na dodávky zbraní.

Nové zahraničí zbraně skončí opět někde na ukrajinských pláních v rukou domobrany stejně jako tyhle staré.

27.2.2015 – Zpráva náčelníka štábu domobrany LLR plukovníka Igora Jaščenka.

Ukrajinská strana, v rozporu s dohodami z Minsku, o výměně válečných zajatců podle „všechny za všechny“ záměrně podhodnocuje počet zajatých dobrovolníků pro výměnu. Poslední výměna zajatců mezi LLR, DLR a ukrajinskou stranou, která se konala 21. února v oblasti obce Želobok, je jasným potvrzením. Na straně LLR byl předáno ukrajinské straně 103 vojáků. Na oplátku jsme dostali 16 našich bojovníků. Tento rozpor ukrajinská strana vysvětlila nedostatkem jejich informací o umístění zajatých domobranců a vojáků. Současně velení domobrany má spolehlivé informace o desítkách zajatců, kteří jsou na Ukrajině. V souladu s dohodou z Minska z 26. února domobrana LLR stáhla asi 70% těžkých zbraní v souladu se stanoveným plánem. Stažení vojenské techniky probíhá pod dohledem zástupců mise OBSE v přítomnosti novinářů. Pokud jde o stažení těžkých zbraní ze strany ukrajinských sil, informace nemáme.

27.2.2015 – Zpráva domobrany.
Ukrajinská armáda stále nestahuje zbraně. Do uplynutím doby ultimáta jen pár hodin. Stále jsou zaznamenávány srážky v oblasti Bachmutky a v oblasti Popasnoj. Na Bachmutce – v Novotoškovském se ukrajinská armáda připravuje. Na 29. kontrolním bodu jsou neustálé střety. Našim nařídili, aby neobsadili kontrolní bod (je neutrální) a nepříteli, také. Probíhají neustále střetné boje a minometné útoky z obou stran. Ukrajinská strana uvádí střetnutí na okraji Krymského, pravděpodobně proto, že zaútočili na výšinu 175,9 a ostřelovali naše pozice u 37. kontrolního bodu – to je považováno za boj na okraji obce. Bojovníci z DLR uvedli, že byli ostřelováni v osadách Šumy a na okraji Majorska (sever Gorlovky)!

Děkuji Erneste!


Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:


Interaktivní komentovaná: neobjevil jsem ani denní komentovanou mapu ani tu, která je dělána formou otázek a odpovědí. Což mne velmi mrzí. Pokud na ně narazím, budou přidány.

Co se týká mého výběru, začnu slovenským tiskem.

Nedávno jsem v  článku Média /nejen/ o ukrajinském konfliktu 7.2.2015 – aneb fízlové a udavači mají žně  referoval o fízlovských webech, které jaksi preventivně evidují nepřátele Říše a dožadují se, aby se jejich činností zabývaly příslušné orgány.

Jeden fízlík je z Čech

https://www.facebook.com/pages/Seznam-rusk%C3%BDch-agent%C5%AF-na-%C4%8Desk%C3%A9m-internetu/1019268218101044?fref=nf

a odkázal na svého slovesnkého kolegu, který s touhle aktivitou začal dříve:

https://www.facebook.com/notes/juraj-smatana/ne%C3%BApln%C3%BD-ale-st%C3%A1le-aktualizovan%C3%BD-zoznam-webov%C3%BDch-str%C3%A1nok-ktor%C3%BDch-linkovan%C3%ADm-si-ko/10151927874710474

Nová slovenská tiskovina – Deník N, samozřejmě těžce pravověrná, udělala rozhovor s tím slovenských fízlíkem – jakýmsi Jurajem Smatanou. Středoškolský profesor je povoláním….

Dám sem jen závěrečnou otázku z rozhovoru a část fízlíkovi odpovědi:

Nemôže však ísť o aktivitu nejakých jednotlivcov?

Viete, ja sám prevádzkujem občiansky web, a tak mám skúsenosť, akú to dá prácu. Na väčšine tých serverov je vidieť, že sú profesionálne spracované, ale pritom sú paradoxne anonymné. Musíme si uvedomiť, že nie je vôbec jednoduché vyprodukovať kvalitnú dezinformačnú správu, ktorá bude obsahovať zdanlivo autentické fotky, fakty alebo citáty politikov.

Mohu Smatanu i Deník N ujistit, že dělat informace jinak, než to dělají oni, tedy vyhledávat, ověřovat, analyzovat je v jednom nebo několika lidech opravdu šílená fuška. V noci na včerejšek jsem byl, při psaní minulé svodky opravdu hodně „přes závit“ a myslel jsem, že Kosu okamžitě zastavím. Je to opravdu daleko těžší a komplikovnější než papouškovat Geleteje, že Rusové zaútočili na Doněckém letišti atomovými zbraněmi, než Tymčuka, že není kotel pod Ilovajskem, než Porošenka, že není žádný Děbalcevský kotel, než Jaceňuka, že Rusko chce nechat Ukrajinu zmrznout a nebude dodávat plyn! Je to zatraceně těžší než akceptovat blafy Pepy Pazderky nebo Míry Karase, nehovoříc o Fištějnovi, Štětinovi, Romancovovi a podobných. Takže fakt dřina. A  nepředstavitelně těžší, než dávat dohromady seznamy nepřátel Říše.

Ovšem je to současně daleko lehčí, než pochopit skoro nepochopitelné, že pro fízlíka a jeho seznam našel prostor, rádoby zpravodajský server Echo 24.cz

viz: http://echo24.cz/a/isYwV/42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi

Že by svůj k svému? Já jsem, do této chvíle s Balšínky, Kaisery, Zlámalovými, Weissy a podobnými z jeho redakce jen nesouhlasil. Každý má právo na svůj názor. Já na jiný než oni, oni na naprosto odlišný ode mne. Beru na vědomí, že mají zapotřebí přebírat od Smatanů seznamy, respektive, že patří k těm, co v nich mají asi zálibu. Jak je to dávno, co tihle sloupové české „novinařiny“ bili do A.B. Bartoše a jeho seznamu židů a pravdaláskařů? Aby nyní postupovali úplně stejně? Ale ono je to horší – už jsem dával minule link na článek jejich redakčního kolegy z 2.1. 2015 – Ševely, viz článek Kosy Kdy zakážou Kosu? kde jsem komentoval Ševelův zárodečný seznam. Takže nyní ho rozšířili o ten Smatanův.

Pokud si takhle Balšínek a  spol. představuje správnou nezávislou žurnalistiku, nechápu, proč odešel od Babiše. Nebo snad, že by Babiš Balšínkovi seznamy zatrhnul??? Netuším, ale ono je to stejně jedno. Jdeme dál.

Dneska za klíčový link své části svodky pokládám tento link z Parlamentní listů:

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Skala-KSCM-Kam-a-proc-miri-Putin-363882

V titulku článku je sice komunistický poslanec Skála, je tam i  jeho velká fotka, ale já se domnívám, že jde o jeho překlad analýzy ruské pozice k ukrajinskému konfliktu a vývoji ve světě z dílny Rostislava Iščenka, prezidenta ruského Střediska strategických analýz a prognóz.

Jestli máte rádi analytické materiály a máte trochu času, neváhejte!!!! Podle mne mimořádně dobrý analytický výkon, opírající se o znalosti a souvislosti, které jsou pro české prostředí technicky nedostupné.

Osobně bych podepsal asi tak 90% obsahu bez mrknutí oka. V některých fázích mi ale přijde mimořádně optimistický. Ale jak říkám – vy, co chodíte na Kosu kvůli analytice, budete mimořádně spokojeni. Zvláště tento artikl doporučuji těm, co mají na Ukrajinu a dění na ní nebo celé geopolitické dění, opačný pohled než vlk. Pokud vás k zamyšlení nepřinutí tahle úvaha, pak už nic.

Jak říkám – z mého pohledu mimořádný materiál! A já jen tak nějakého analytika opravdu nedoporučím.

Vedle mne tenhle článek zaujal i další dva kosíře, kteří mne, nezávisle, na něj upozornili, ačkoli už jsem ho měl v hledáčku. I tak jim moc děkuji.

„Vlkovy oči“ na slovenských webech – nick chacal, dodal, kromě jiného, link na článeček v bratislavské Pravdě (kdyby měla i stránky věnované české domácí politice, tak ji okamžitě na předplatném vyměním za Lidovky!!! Pro mne dnes nejobjektivnější noviny v česko – slovenském prostoru). Ten materiál je opravdu kraťoučký, takže ho dám skoro celý:

“Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny varoval pred vyčlenením ruských bánk zo systému bankových transakcií SWIFT. Práve tento krok by mohol byť súčasťou tvrdších sankcií voči Rusku. Informovala o tom agentúra APA.

Takýto krok by podľa Nowotneho „bol veľmi problematický, pretože by zrejme oslabil dôveru v celý systém.”

(Zdroj)

Pan guvernér Nowotny má pravdu. Kauzou SWIFT a Rusko jsem se zabýval několikrát. Pokud se Západ chce, kvůli způsobení krátkodobých velkých potíží Rusku a dlouhodobých sobě, má možnost …

Když už jsem byl na webu Pravdy, tak jsem jej projel důkladněji. A našel mimořádně zajímavý link ze světového geopolitického hlediska!
(ZDE)
Prostě Rusové pod tlakem okolností zvažují možnost, že Čínanům za jejich pomoc odprodají nadpoloviční podíly v některých nalezištích plynu a  nafty. Tohle je průšvih pro Rusy. Samozřejmě! Ale také pro Západ! Americký Exxon zveřejnil, že kvůli ruským sankcím přišel až o miliardu dolarů. Údaj k 31.12.2014. Pokud sankce potrvají, bude jistě pro Exxon hůře.
(článek ZDE)

Nejen proto, že Exxon by musel uzavřít všechny společné podniky s ruskými těžařskými firmami, ale proto, že Rusku nezbude opravdu nikdo jiný než Čína a  ta si přes nejméně 50-ti % podíly, ale možná většinové, tvrdě ohlídá své zájmy. A ty rozhodně nebudou v souladu s těmi americkými. Navíc dokonce už i ČT, nejméně s jednodenním zpožděním za Kosou (fakt Smatano a další, není snadné dělat nezávislý portálek a hledat výživné informace), odhalila skutečnost, že v Bruselu běží antimonopolní řízení s Gazpromem. Já k tomu objevu gratuluji celé zpravodajské redakci na Kavkách a bruselskému zpravodajovi Vostalovi zejména! Ale škodolibost není důvod, proč se o tom zminuji. Mám dva jiné důvody.

1/ včera jsem psal, že pokud Gazprom bude šikanován, tak urychlí přesměrování dodávek plynu na východ. A  že se tak ovšem stane tak jako tak a pak bude mít Evropa problém. Vpuštění Pekingu do arktických projektů toto samozřejmě ještě urychlí. Čína rozhodně nebude financovat plynová a naftová pole pro Evropu! Určitě ne tehdy, když bude mít většinové podíly a nutnost krýt svou spotřebu! Tak směle do toho pánové a dámy v bruselské centrále EU.

2/ ta včerejší Vostalova reportáž o případu Gazprom v hlavních zprávách na ČT ta tedy byla. Oč méně rozuměl problematice, o to více se zabýval tím, že si Gazprom, potažmo Moskva najali lobbisty, aby protlačovali své zájmy. Dokonce prý pro ně dělá snad vůbec nejúspěšnější bruselská firma v  tomto oboru. A Vostal s tím má obrovský problém. Ale ještě větší v závěrečné pasáži té reportáže, kterou naleznete zde.

s tímhle lobbingem má – hádejte kdo?!! To byste fakt neuhodli – jistý Pavel Telička!
Který sám v Bruselu měl lobbistickou firmu!

Tímto vzpomínám těch kosířů, kteří mne loni na Kose před eurovolbami přesvědčovali, jaký, že to je borec a odborník a  jak je dobře, že v Bruselu bude a jak by to měl být eurokomisař!

Pro Teličkuj je to prostě takový fujtajbl lobbovat za Gazprom! Je to prý o nastavení etických standardů! A  ty jeho prý by mu něco takového nedovolily … Za to mu dovolily lobovat za Bakalu. Což je jediný zákazník Teličky, kterého přiznal.

Netuším, zda také loboval za zájmy například tabákových koncernů, když Brusel řešil protikuřácké zákony. Prý to tenkrát byla docela pěkná mela a těžkej vejvar pro lobbisty, kteří stály na straně tabákových multies. Netvrdím, že v tom také jela Teličkova firma, protože to nevím. Ovšem nezaznamenal jsem, že by se k tomu vyjádřil a  řekl něco ve smyslu, že jeho etické standardy by mu nedovolily lobovat za tabák a příslušné koncerny, protože kouření má ročně na svědomí v  EU asi 700 000 mrtvých a je v EU hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít v Unii.

Když jsme u těch etických standardů? Zvláštní – lobbing kvůli prachům za 700 000 mrtvých Evropanů je OK, ovšem za plyn z Ruska ne…

Kolik mrtvých má na svědomí Gazprom? A to rozhodně nejsem jeho fanda, protože nechápu, proč musím ve statutárním městysu platit za kubík ruského plynu více než nějaký Sepp nebo Hans někde v Dortmundu, když je to týž ruský plyn. Přitom do Dortmundu je to z Ruska dál než na Vlčštějn a v obou případech ho koncovému spotřebiteli prodává německá RWE. Nemám Gazprom rád, není důvod!

Nicméně, jestliže Čína bude participovat na nových ruských plynových a  naftových nalezištích, pak je zřejmé jedno – v Číně ruský plyn určitě bude. Bude ale za nějakých 10-15 let také v ČR? A když ne, bude vůbec nějaký? Bruselští svalovci evidentně dělají všechno možné, aby soudný člověk začal řešit eventuální variantu ke svému současnému plynovému kotlíku!

Ale zpět k Ukrajině – v  té reportáži ČT je i drobná zmínka o Ukrajině – totiž, že Naftogaz poslal Gazpromu předplatbu na další dodávky plynu ve výši 15 milionů dolarů. Což je ukrajinská spotřeba za dva dny… Vzpomínáte, co včera plácal David Štáhlavský z ČRo? Jak Kyjev zaskočí Rusa nebude dál od něj kupovat plyn? Zajímalo by mne, jestli Štahlavský už nějak trochu pochopil, jak že to s tím plynem a Ukrajinou vůbec je. Prostě není na plyn love. To je celý problém. Jak jsem napsal. Je jen na bezprostřední nákupy.

Na Ukrajině zůstaneme a u bratislavské Pravdy také. Mám pro váš ještě další článek:
(ZDE)
Ocituji z něj úplný závěr, kde je přesně popsáno, co čeká EdinoUkrajince bezprostředně ohledně zdražování energií a jak to dopadne na konkrétní rodiny! A je to tedy děs, pokud si dáte minimální práci ta čísla projít a zohledníte, že kurs hřivny je v podstatě 1:1 s  českou korunou. A  to hřivně fandím!

…. „úprava cien“, ktorá sa začne 1. apríla a skončí 1. marca 2017, bude mať päť etáp.

„Od marca 2017 budú odberatelia elektriny rozdelení na dve skupiny: na tých, čo odoberajú do 100 kWh za mesiac, a tých, čo spotrebujú viac. Prví zaplatia za jednu kilowatthodinu 90 kopejok a druhí 1,68 hrivny (0,05 eura),“ cituje Herusa agentúra UNIAN s tým, že odber do 100 kWh za mesiac budú mať maloodberatelia za garantovanú minimálnu cenu. Portál Korrespondent v tejto súvislosti však upozornil, že podľa spoločného programu s MMF sa len v tomto roku zvýši cena plynu o 280 percent, tepla o 66 percent a elektriny o 40 percent. Pritom podľa oficiálnych zdrojov koncom minulého roka sa priemerná mzda na Ukrajine pohybovala od 2 500 do 3 000 hrivien, čo bolo v tom čase 154, respektíve 185 eur. Ibaže dnes je to podľa aktuálneho kurzu necelých 76 eur, respektíve asi 91 eur. A minimálna mzda od 1. januára tohto roku je 1 218 hrivien (37 eur) a od 1. decembra 2015 to má byť 1 378 hrivien (necelých 42 eur).

Zůstaneme ještě chvilku na „plynové frontě“. E15 přišel včera s  článkem, že Slovensko je připraveno na situaci, kdy by přes Ukrajinu, kvůli sporům Naftogaz – Gazprom, přestal plyn přes Ukrajinu téci vůbec.

A prý – žádný důvod k panice, dostaneme dostatek plynu na Slovensko reverzem z Čech a/nebo přes Rakousko! A prý dodáme z reverzu i na Ukrajinu…

K tomu jen drobnost – v  článku se píše, že Slovensko dostává asi o 38% plynu nyní méně než požaduje. Ale reverz prý bude…

Zkusím úvahu, kterou asi nijak nepotěším slovenské kosíře.

Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a téměř polovina tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu.

(Zdroj)
Pokud by netekl ruský plyn přes Ukrajinu, pak by se čerpalo z ostatních evropských plynovodů. A  tam by nepochybně platil zákon FIFO – první dovnitř, první bere. Slovensko je ve všech případech až na konci tranzitního řetězu. A dodám informaci, kterou už jsem publikoval v
Ukrajinská svodka ze dne 28.1.2015 | KOSA NOSTRA …

– Nordstream je prý vytížen jen na 40% své kapacity. Důvodem jsou obstrukce EU, která zavedla kvóty pro přepravu plynu na plynovodech, navazujících na Nordstream. Kromě jiného také na Opal, kterým je propojeno s Nordstreamem Česko, potažmo i Slovensko. Plyn z Nordstreamu může využívat jen menší část jeho kapacity. Zbytek musí být uvolněn jiným dodavatelům….

Takže jsem na ty reverzy, které to všechno zmáknou – zvědav: Ale u nás v Pepíkově to nebude o moc lepší ne na Slovači. My dostaneme jen to, co nám pustí a nebude potřebovat Germán.

Sotva jsem to dopsal, narazil jsem na PL na krátké rezumé z vystoupení eurokomisaře pro energetiku – Šefčoviče ve 20 minutách Radiožurnálu…. Je to krátké, takže převezmu celý text:

„Vše, podle úsudku Šefčoviče, půjde řešit diplomatickou cestou a pokud se to nezdaří, budeme muset s ministry Ukrajiny a Ruska jednat o nějakém náhradním řešení,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Místopředseda Evropské komise dále poznamenal, že by následující setkání s reprezentanty Evropské unie, které se uskuteční v pondělí odpoledne, mohlo vést k vyjednání podmínek pro dodávání plynu na Slovensko.

Rusko a Ukrajina se nadále domluvily se svými dodavateli plynu na dodávkách pro letošní zimu. Jak to bude dál ale nikdo neví. Ani Šefčovič, který zopakoval, že vše bude závislé na jednání s Ukrajinou a Ruskem v nadcházejících týdnech, možná měsících.

V pořadu rovněž osvětlil, že ani Slovensko, ani Česká republika se neobejdou bez dodávek plynu z Ruska. “Všechno je teď v jednání a já bych nerad předjímal,“ řekl v rozhovoru Šefčovič.

Plynový koridor, který bude dodávat zemní plyn z nalezišť v Kaspickém moři, by měl být přitom podle jeho slov dokončen v roce 2019. „My se rozhodně neobejdeme bez plynu z Ruska, a doufám, že se k tomu přidá i brzké vyřešení krize na Ukrajině,“ uzavřel rozhovor místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

(Zdroj)

Dodám jen, že ten plyn z toho Kaspiku musí :

a/ téct přes Turecko, které podepsalo smlouvu o Tureckém proudu s  Ruskem

b/ aby se vůbec plyn dostal do Turecka, musel by buď přes Irán, což bude pro Turky nepřijatelné nebo přes Arménii, což je nepřijatelné pro Azerbajdžán nebo přes Gruzii, což je nepřijatelné pro Rusy nebo přes Rusko …

c/ pokud je mi známo, tak všechny státy kolem Kaspiku se dohodly na společném postupu při těžbě nafty a plynu ze dna Kaspiku. A všichni si pamatujeme, jak skončil projekt Nabucco. Nehledě k tomu, že plyn je potřeba hned a nikoli až v roce 2019 …

Ale nepřipadáte si jako v blázinci, když eurokomisař pro energetiku říká – bez ruského plynu to nepůjde a Brusel chce seknout tvrdě Gazproma, a to z politických důvodů? Před tím mu Gazpromu praktiky 20 let nevadily? Takže žene ruský plyn a  naftu do náručí Číně?

Co by to bylo za vlkovu část svodky, kdyby nedal něco z Deutsche Wirtschafts Nachrichten?

Je tam velmi zajímavý článek, popisující novou interpelaci německých poslanců z Die Odkaze na spolkovou vládu. Dotázali se na jednoduchou věc – zda velké německé agrární koncerny, které se zjevně točí kolem nákupů ukrajinské černozemě ve velkém, čerpají na tyto nákupy zvýhodněné úvěry od německé státní banky KfW – Kreditanstalt für Wiederaufbau. Což je banka založená německým státem v roce 1948 a  jejím účelem bylo financovat projekty spojené se znovuobnovováním zničeného Německa. Dnes banka financuje kde co a je třetí největší německou bankovní skupinou vůbec. Ale nadále požívá výhod spolkové veřejnoprávní instituce a jdou do ní prostředky poplatníků. Zájem poslanců za Die Odkaze byl tedy oprávněný. A odpověd spolkové vlády? Taková, jaká se dala čekat –

nemůžeme sdělit, protože jde o obchodní tajemství, které by poškodilo zúčastněné strany a nahrálo konkurenci…. Když zjednoduším úřední ptydepe.
(zdroj zde)

No a přidáme si ještě tři překvapivé grafy. Popisující výkonnost akciových trhů od začátku roku 2015…

Nejdříve Dow Jones – výkonnost 10,72%

německý DAX výkonnost 16,9%

A nakonec ruská burza její index MICEX – výkonnost 26,9%

Divné, co? Přes všechny sankce, přes propad cen ropy, přes pokles rublu…. Jednomu se něčemu takovému ani nechce věřit. Ale moskevská burza je prostě nejvýkonnější burzou od začátku roku!

Slyším hlas, že jako snadno dělat výkony po rekordním propadu? Dobrá, dáme sem graf MICEXu za posledních 5 let….

Kdo do ruských papírů nebo indexu investoval loni v listopadu, vydělal těžký balík a  MICEX se pomalu blíží svému historickému rekordu. Já bohužel na to odvahu neměl …

No a když už jsem si myslel, že má svodku hotovou, tak se objevil mail od Navajamma a horkými informacemi:
na ukrajinskom zdroji som našiel dosť zaujímavú novinku: (ZDE)

Porošenko vraj v minulých dňoch rokoval s frakciami v Rade a pripravoval si pôdu na odvolanie Jaceňuka a celej vlády už na najbližšom zasadnutí Rady. Dôvod – pád hrivny a katastrofálna hospodárska situácia.
Ak je to pravda, Porošenkovi horí pôda pod nohami a rozhodol sa vsadiť všetko na jednu kartu.
Našiel som aj indície, že stráca podporu U.S. (ZDE)

Titulok hovorí: „Dilema Západu po Děbalceve: Čo teraz s Porošenkom?“
Vyzerá to, že neskočili na Porošenkovu hru na víťazný ústup a strácajú dôveru v jeho schopnosti viesť krajinu. Článok v podstate konštatuje, že Obama nemá inú možnosť ako sa Porošenka zbaviť. V diskusii pod článkom ma potešilo, že aj v USA je dosť ľudí, čo aktívne zbierajú informácie z druhej strany a čítajú ‘Ruskú vesnu’.

Díky Navajamme!

Část MP:


Svodka (nejen)od Ukrů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Hrozba útoku ze strany teroristů zůstává: mapa ATO.
27.únor 2015, 13:50  zdroj
Informační a analytické centrum SNBO Ukrajiny vydalo aktuální mapu zóny ATO na východní Ukrajině k poledni 27. února.

Jak bylo uvedeno v úřadu, v Doněcké a Luhanské oblasti je pozorován pokles aktivity ostřelování ozbrojenci pozic sil ATO.

Současně nepřítel provádí přeskupení a průzkumné činnosti podél linie kontaktu.

Zejména přesuny a hromadění sil a prostředků nepřítele probíhá v oblasti měst Stachanov, Luhansk a Krasny Luč.

Skryté hromadění vojenské techniky a mužstva je pozorováno v oblasti Popasné, Luhanské oblasti a Artěmovsku, Doněcké oblasti.

Zůstává hrozba útočných akcí v oblasti Stanice Luhanské, Štěstí, Lisičanska a Mariupolu.

Jak uvádějí v SNBO 26. února, začalo stahování těžkých zbraní sil ATO od demarkačních linií.

Nehledě na rozšířené řídké útoky ze strany NVF, se ukrajinská vláda rozhodla učinit první krok k mírovému urovnání konfliktu na projev dobré vůle. Takže se ode dneška 100 mm protitanková děla MT-12 „Rapir“ přemistují do oblasti koncentrace, nacházející se nejméně 25 km od linie kontaktu. Odvod probíhá pod dohledem pozorovatelů mise OBSE.

Zatím co ozbrojenci stahují částečně těžkou techniku na vzdálenost, která může být překonána za dobu 30 minut. Kromě toho, podle zástupce mise OBSE na Ukrajině Michaela Botsyurkiva, stále nejsou jasné informace týkající se rozsahu vojenskétechniky a dalšího rozmístění zbraní, což eliminuje monitoring odvodu techniky ozbrojenců.

Podle rozvědky, pod záminkou odstranění těžké techniky rusko-teroristická vojska provádějí akce na přesun a rotaci, posílení obranných linií, navyšování seskupení sil a posilování pozic k vedení frontové rozvědky. Zejména z Děbalceva se vojenská technika a mužstvo ozbrojenců přesunuje do oblasti o.Písky, Marinka a Široké a z Bryanky do Debalceva příjela kolona, v počtu asi 100 kusů techniky. Také kolona RSZO „Gradů“ a další vojenská zařízení (až 50 ks.), vyjela od Doněcku směrem k Mariupolu.

Přes nádraží Ilovajsk pokračující příjezdy vlaků z RF s vojenským materiálem, municí a pohonnými hmotami a mazivy.

V průběhu uplynulého dne se intenzivní boje konaly pouze v oblasti Doněcku. Ozbrojenci z dělostřelectva, minometů a tanků ostřelovali a zaútočili na pozice sil ATO u osad Opitnoe a Vodjanoe a Avdějevky. Všechny útoky byly odraženy.

V průběhu minulého dne zahynuli 3 ukrajinští vojáci, 7 bylo zraněno.

Přídavek od El-Murida:

Dodávky zbraní.
27-Feb-2015 11:55  zdroj
V americkém Kongresu představili návrh zákona, podle kterého by Ukrajině měla být poskytnuta vojenská pomoc ve výši 1 miliardy dolarů. S největší pravděpodobností, bez ohledu na Minské dohody, doručí americkou vojenskou pomoc Ukrajině, ke stimulaci pokračovat ve válce.

Spojené státy přitom nic neporuší – na vypracování Minských dohod se neúčastnily, žádnou povinnost na sebe nevzaly. Proto slovy mohou přivítat jejich závěry, ve skutečnosti – je ignorovat. To se stává.

Když se bavíme o návrhu zákona, nepochybuji, že bude přijat.Tento zákon dá Obamovy právo kdykoli začít dodávky vojenského materiálu a zařízení na Ukrajinu – včetně aplikace specialistů.

Anglie už oznámila zásilku vojenských instruktorů na Ukrajinu, a nevyloučila nabídku vojenské pomoci.

Spojené státy a Velká Británie, sázejí na válku na Ukrajině a realizují opatření, která budou nevyhnutelně zakončena novým kolem střetů. Ukrajina nadále pokračuje v navyšování své vojenské síly, a to navzdory ekonomické situaci v zemi. Kyjev není schopen udržet ani tu armádu, která již je sestavena, nicméně pokračuje v mobilizaci (a v zemi již začala jarní kampaň odvodů) a získávání nové vojenské techniky ​​a zbraní, bez ohledu na jakékoli jeho záměry, jí budou nuceni v poměrně krátkou době uvést do pohybu.

Zároveň Kyjev neskrývá, že plnit Minské dohody nemá v úmyslu. Odvede jen některé zbraně, ale i ty je připraven kdykoliv vrátit na místo. Mír Porošenko nepotřebuje, prostě potřebuje jen pauzu.

Předčasné vypouštění frekventantů (studentů vojenských učilišť) pokračuje – to nemá smysl v době míru. Válka – to je cílem Kyjeva, a on se ho bude držet za každé situace. On nemá jiné východisko.

* Další článek se týká úterní „brigády“ zajatých Ukrů na doněckém letišti.

Letiště

26-Feb-2015 10:46  zdroj
Včera na doněckém letišti zajatci a zaměstnanci MČS provedli práce k extrahování těl mrtvých ukrajinských vojáků. Celkem tam bylo 40 těl.
* Drsné fota z  letiště – 18+ :

https://pbs.twimg.com/media/B-unXOTUAAAE-uv.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ungTEUMAAFDYE.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ungqIVEAAOvUr.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ungkwUcAAnQXM.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ungjMVEAAd5mp.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unk-fUIAAiFoh.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unlbCUYAAuu7y.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unlNhVIAAgX6j.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unQJMVEAABcOg.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unQVPUUAEFdCY.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unDyUUsAA0361.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-unDtxUsAA6ojL.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-um-vlUcAAIP-K.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-um5-IUMAAwquZ.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-um55wUYAAPrNq.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-um6FHUAAA0Er1.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-ummsRUcAA2xuQ.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-umf8RUcAIX_e3.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B-umPpkUIAA_4GJ.jpg