V USA se chytají za hlavu nad vlastní chudobou

Avatar
Původní autoři

10. 2. 2015    zdroj
Polovina Američanů žije podle statistik na pokraji chudoby. Následující titulky jsou nejlepším důkazem svízelné situace mnoha lidí v USA.
1. Nejsou peníze na nečekané výdaje
Nedávný průzkum, provedený agenturou Bankrate, ukázal, že téměř dvě třetiny Američanů nemají úspory na pokrytí neplánovaných výdajů ve výši 500-1000 dolarů.

Úspory většiny amerických domácností nepřesáhnou částku jejich čtyřměsíčního příjmu.

Úspory mladých lidí mají kvůli úvěrům “záporné” hodnoty.

2. Životní úroveň amerických domácností klesla o 40%
V letech 2007 až 2013 klesla průměrná životní úroveň o šokujících 40%, což má za následek, že 60% Američanů má stejný příjem jako 94 nejbohatších lidí v USA.

3. Životní náklady rostou, příjmy klesají

Oficiální ukazatele chudoby vycházejí z velké části z cen 50-tých let minulého století. To říká statistika. Avšak pouze ceny potravin vzrostly více než zdvojnásobně od roku 1978, ceny na bydlení se více než ztrojnásobily a cena studia na vysokých školách je jedenáctkrát vyšší než v té době.

Náklady na výchovu dítěte se zvýšily o 40% pouze v průběhu prvního desetiletí 21. století. Výdaje na lékařskou péči také rostou, nehledě na úspěchy pojištění v oblasti medicíny.

4. Na mnoha pracovních místech jsou mzdy pod úrovní životního minima
V poslední době došlo k nárůstu pracovních míst v horní a dolní hranici mezd. Podle Federální rezervní banky byl nárůst počtu nejlépe placených míst (strojírenství, peněžnictví, počítače a oblast IT) a růst pracovních míst v nejhůře placených úrovních (nižší zdravotnický personál, maloobchod a stravování).

Ale pracovní místa, která charakterizují střední třídu v Americe (vzdělávání, stavebnictví, sociální služby, doprava, řízení) byla v recesi, a to zejména v severovýchodní části země.

Nebezpečný trend byl pozorován u volných pracovních míst na spodní hranici mezd. Zatímco celkový růst mezd byl v roce 2014 2%, plat na těchto místech klesl o 6-8%.

5. Naše největší ostuda – polovina amerických dětí žije v chudobě

Více než polovina žáků na státních školách je tak chudá, že má nárok na poukázky pro bezplatné stravování. V roce 2014 došlo k nárůstu počtu studentů, kteří žádají o tyto poukázky o 70 %. Informuje o tom commondreams.org.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová