Vichry demokratické změny cloumají Evropou. V Řecku se změna jmenuje Syriza, ve Španělsku si říká Podemos.

Avatar
Původní autoři

1. 2. 2015 Reformy
Řecká sociální nákaza: Desetitisíce lidí pochodovaly na podporu španělské strany proti zbídačování Podemos
Před necelým týdnem jsme varovali, že „dnes Atény, zítra Madrid,“ a opravdu, lidé ve Španělsku v Madridu osmělení úspěchem Syrizy v Řecku se vyhrnuli po desetitisících na demonstraci svolanou buřičskou španělskou levicovou stranou Podemos. Jak hlásí Independent,Podemos, což znamená „můžeme“, se během několika měsíců od svého založení v létě 2014 vymrštila na první místo v průzkumech.


Teď je v mnohých průzkumech veřejného mínění jak před centro-pravicovou Lidovou stranou, tak před centro-levicovou španělskou Socialistickou stranou pracujících. K politice Podemos patří základní nepodmíněný příjem, vyšší demokracie, rozdrcení daňových úniků a vyšší veřejná kontrola nad ekonomikou. Co je však pro status quo zamilovaný do Bruselu na Podemos to nejznepokojivější, je to, že chtějí reformu samotné Evropské unie, když popisují současné euro-uspořádání jako „past“.

Jak už jsme tento týden referovali, ač je jméno (a tvář) Alexise Tsiprace teď už dobře známá, tak máme podezření, že zatím jen málokdo pořádně zná Pabla Iglesise, generálního tajemníka španělské

levicové strany Podemos…

Přeložil Miroslav Pavlíček