Nová kniha Ilony Švihlíkové ‘Přelom’ dobývá české (a slovenské) knihovny

15.3.2015  Doporučujeme ke čtení

Anotace nové knihy doc. Ilony Švihlíkové

Ilona Švihlíková uvažuje o soudobé globální krizové kapitalistické realitě jako o skutečně přelomové době, kdy se nebývale vyhrocují nerovnoměrnosti, asymetrie i nespravedlnosti. Autorka pokračuje v kritickém náhledu překonávajícím omezené mantinely mainstreamové ekonomické i politické vědy, a to s využitím systémového přístupu a teorie chaosu. Mnohostranné vlivy globalizace na krize (nejen) ekonomické mapovala její úspěšná publikace Globalizace & krize.
Kniha Přelom předkládá další argumenty i náměty k přemýšlení ohledně podstaty a fungování systému neoliberálního kapitalismu a jeho zostřujících se globálních rozporů. Bude pokračovat naplňování „Černého scénáře“, nebo se vývoj obrátí směrem k vizi „Velké transformace“?

Kniha čtivá, fundovaná, přemýšlivá, potřebná, ale i provokativní.

Málokdo je dnes ochoten zpochybnit fakt, že žijeme ve vysoce dynamickém a nestabilním světě. Zkušenost několika posledních let a desetiletí ukazuje, že tradiční recepty a přístupy selhávají, nebo? nevedou k očekávané stabilitě. Je stále zjevnější, že potřebujeme nové přístupy, které by lépe odrážely komplikovanost existujícího světa. Tato kniha je pokusem nově pohlédnout na problémy, ukázat jejich možnou logiku a řešení. Přestože nemusíme souhlasit se všemi závěry či s hodnoceními jednotlivých událostí, jak je předkládá autorka, kniha je nesporně inspirující a otvírá prostor pro další diskuzi.

Ilona Švihlíková uvažuje o soudobé globální krizové kapitalistické realitě jako o skutečně přelomové době, kdy se nebývale vyhrocují nerovnoměrnosti, asymetrie i nespravedlnosti. Autorka pokračuje v kritickém náhledu překonávajícím omezené mantinely mainstreamové ekonomické i politické vědy, a to s využitím systémového přístupu a teorie chaosu. Mnohostranné vlivy globalizace na krize (nejen) ekonomické mapovala její úspěšná publikace Globalizace & krize. Kniha Přelom předkládá další argumenty i náměty k přemýšlení ohledně podstaty a fungování systému neoliberálního kapitalismu a jeho zostřujících se globálních rozporů. Bude pokračovat naplňování „Černého scénáře“, nebo se vývoj obrátí směrem k vizi „Velké transformace“? Kniha čtivá, fundovaná, přemýšlivá, potřebná, ale i provokativní.
doc. Ing. Pavel Sirůček, Ph.D.

– –


Vysoká škola ekonomická v Praze a Centrum strategických a teoretických studií

Málokdo je dnes ochoten zpochybnit fakt, že žijeme ve vysoce dynamickém a nestabilním světě. Zkušenost několika posledních let a desetiletí ukazuje, že tradiční recepty a přístupy selhávají, neboť nevedou k očekávané stabilitě. Je stále zjevnější, že potřebujeme nové přístupy, které by lépe odrážely komplikovanost existujícího světa. Tato kniha je pokusem nově pohlédnout na problémy, ukázat jejich možnou logiku a řešení. Přestože nemusíme souhlasit se všemi závěry či s hodnoceními jednotlivých událostí, jak je předkládá autorka, kniha je nesporně inspirující a otvírá prostor pro další diskuzi.
doc. Vladimír Prorok (politolog)

– –

Čtenářka Táňa: neuvěřitelně kvalitní
Autorka začíná představením nástrojů, které použila pro analýzu stavu ekonomiky a cest, kterými jsme se do tohoto stavu dostali. Každé tvrzení je podloženo zdrojem, každý termín je postupně objasněn. Ta první část uvádí právě onen “jiný pohled” na příčiny a důsledky.
Druhá, ta inspirativní část, nastiňující možný vývoj, získává díky první části takovou sílu, že nutně musí vést k revizi vlastního postoje čtenáře.