Otevři ty zatracené dveře, křičel kapitán airbusu na kolegu

29. 3. 2015   Aktuálně 
Německý deník Bild zveřejnil přepis zvukového záznamu z pilotní kabiny těsně před pádem letounu společnosti Germanwings.Situace na palubě letadla Germanwings, které se v úterý zřítilo ve francouzských Alpách, byla několik minut před haváriívelmi dramatická: kapitán se zoufale dobýval do kokpitu a prosil druhého pilota, aby otevřel dveře, zatímco pasažéři propukali v paniku.
“Otevři proboha ty dveře!” a “Otevři ty zatracené dveře!” – tyto věty křičel kapitán letu z Barcelony do Düsseldorfu Patrick Sondheimer na svého druhého pilota, když se pokoušel dostat do kokpitu.
Andreas Lubitz ale na jeho výzvy nereagoval. Dopolední let přitom až do odchodu kapitána na toaletu probíhal naprosto rutinně.

Podle deníku Bild je na záznamu nejdříve slyšet, jak se Sondheimer cestujícím omlouvá za to, že letadlo odstartovalo s 26minutovým zpožděním a slibuje jim, že se ho během letu bude snažit dohnat. Pak dvacet minut klidně konverzuje s Lubitzem, který mu nabízí, že si může kdykoli odskočit, když to nestihl v Barceloně.
“Můžeš to převzít”
V 10:27 letadlo vystoupalo do cestovní výšky 38 tisíc stop (11.600 metrů) a kapitán Lubitze vyzval, aby se začal připravovat na přistání v Düsseldorfu. Když druhý pilot dokončil kontrolní proceduru, ujistil kapitána, že může kokpit opustit.
Po dvou minutách je pak slyšet Sondheimera, jak předává Lubitzovi velení se slovy “Můžeš to převzít”.
V 10:29 letové radary zaznamenaly, že letadlo začalo klesat. Během první minuty sestoupilo o 316 stop (100 metrů), během další minuty už ztratilo 1 800 stop (550 metrů) z původní výšky.
V 10:32 se letadlo snažili kontaktovat letoví dispečeři, ale nedostali žádnou odpověď. V tu chvíli se v kokpitu rozezněl i automatický alarm, upozorňující na náhlé klesání.
Vzápětí je slyšet hlasité rány, pravděpodobně důsledek toho, jak se kapitán snaží dostat do kabiny. “Proboha, otevři ty dveře!,” křičí kapitán a v záznamu lze rozeznat i první výkřiky cestujících.

V 10:35, kdy je letadlo ve výšce 7 000 stop (2 100 metrů), je slyšet další sérii hlasitých kovově znějících zvuků.
Nepomohla ani sekera
Francouzští vyšetřovatelé už dříve uvedli, že kapitán se pokoušel zablokované pancéřové dveře otevřít i pomocí sekery. Po minutě a půl se v kokpitu rozeznělo další automatické varování vyzývající piloty, aby začali stoupat.
V 10:38 je kromě motorů na záznamu slyšitelný dech druhého pilota, který je jinak zcela potichu, o dvě minuty později letadlo za křiku cestujících narazí křídlem do horského úbočí a roztříští se.