Řecký premiér: sankce proti Rusku nikam nevedou

Avatar
Původní autoři

31. 3. 2015   Svobodné noviny
Řecko nepodporuje západní sankce proti Rusku, jelikož je to cesta, která nikam nevede,“ uvedl v úterý premiér země Alexis Tsipras v exkluzivním rozhovoru s prvním náměstkem generálního ředitele tiskové agentury TASS.V rozhovoru, který se konal před jeho nadcházející návštěvou Moskvy (8. dubna), řecký premiér poznamenal, že je reálná šance k obnovení vazeb mezi oběma zeměmi na novou úroveň.

„Mezi oběma zeměmi můžeme mít podstatnou spolupráci, která umožní Řecku vyvážet své zemědělské produkty do Ruské federace,“ zdůraznil Tsipras.
„Víte, že v posledních letech utrpěly vztahy mezi oběma zeměmi vážnou ránu, jelikož předchozí vlády v Řecku neudělali to, co mohli udělat, aby se zabránilo této nesmyslné politice sankcí, podle mého názoru,“ uvedl.

„Výsledkem bylo embargo i na řecké zemědělské produkty, což vážně poškodilo řeckou ekonomiku,“ uvedl Tsipras. Premiér také připomněl, že jakmile nastoupil do úřadu, dostal zprávu od předsedy Evropské rady Donalda Tuska, „který bral jako samozřejmost pozici Řecka ve prospěch sankcí.“
„Zavolal jsem mu, a také šéfce zahraniční politice EU Feredice Mogheriniové a řekl jim: „Nemyslete si, že je postoj Řecka do značné míry dán, situace se změnila a nyní je v Řecku nová vláda. Teď se nás budete muset ptát dříve, než se rozhodnete,“ uvedl Tsipras.

„Nesouhlasíme se sankcemi. Domnívám se, že je to cesta, která nikam nevede. Podporuji názor, je je třeba usilovat o dialog a diplomacii, a měli bychom si sednout k jednacímu stolu a najít řešení hlavních problémů,“ uvedl.

„Já jsem pro diplomacii,“ uvedl Tsipras. „Věřím, že dosažení Minské dohody je významným úspěchem. Myslím si, že je třeba vynaložit veškeré úsilí k ukončení napětí na Ukrajině,“ dodal.
Tsipras při své první účasti na summitu EU, který se konal 19-20. března v Bruselu řekl premiérům a hlavám států: „Řekněte mi, jak si představujete novou bezpečnostní architekturu v Evropě? Vidíte ji s Ruskem na opačné straně nebo s Ruskem v procesu dialogu a vzájemného porozumění?“

„Dostal jsem odpověď od mnoha z nich,“ uvedl Tsipras. „Chápu to tak, že je odpověď zcela jasná: nová bezpečností architektura by měla zahrnovat také Rusko.“