Ukrajinská svodka ze dne 24.4.2015

Avatar
Původní autoři

napsali Ernest, MP a Mireček, s přispěním dalších
25.4.2015 Kosa zostra neboli https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Teror úřadů v Oděse, příprava ukrajinské armády na obnovení války, ofenzíva se očekává v květnu, koncentrák – ukrajinské Guantanámo, ukrajinské ostřelování sídlišť města Doněck, napadení humanitárního konvoje pro obec Širokyno, aktivistické úderky se střetly v Kyjevě s protestujícími horníky, mise OBSE si nevšímá stahování ukrajinských těžkých zbraní v frontě, ‘Pravý sektor’ šikanuje poslance, Francie nedodá Rusku Mistraly a vrátí miliardu, zákaz jízdy Nočních vlků do Berlína… a další …Tělo tohoto zajatce vrátila ukrajinská armáda bez rukou a bez očí, která byla vydloubnuta. (zdroj)


Ernestova část – převážně z opolčenských a ruských zdrojů:
(Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z vk.com/strelkov_info)

OBSE bude nepřetržitě v „horkých místech“ v Donbasu
Z Korrespondent.net, včera, 19:42  zdroj
V Širokinu, v oblastech kolem doněckého letiště příměří zůstává neuspokojivé. Šéf pozorovací mise OBSE na východě Ukrajiny Ertugrul Apakan připomíná význam nerušeného přístupu pozorovatelů mise na celé území konfliktu. Uvedl to na tiskové konferenci ve Vídni ve čtvrtek 23 dubna.
„Monitorovací tým by měl mít trvalý a bezpečný přístup do celé oblasti konfliktu,“ – řekl.
Apakan poznamenat, že podle vyjádření mise, v Širokinu a v oblasti kolem letiště Doněck a dalších „horkých místech“ příměří zůstává křehká.
Podle něj je situace pro místní obyvatele stále špatná. Apakan řekl, že “minulý týden v Širokinu SMM přispěla k příměří, které trvalo 67 hodin, pozorovatelé SMM tam byli nepřetržitě po dobu 40 hodin a pak denně navštěvovali vesnici,“ – řekl Apakan.
Podle něj je mise připravena i nadále podporovat dialog mezi stranami. „Tato iniciativa v Širokinu je pilotní akcí, kterou SMM může opakovat v jiných kritických místech“ – shrnul šéf mise OBSE.
OBSE popsal situaci v Širokinu jako katastrofální.
Jak oznámil Korrespondent.net, podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Alexandra Turčinova demilitarizace Shirokino znamená, zřídit tam stálé stanoviště pozorovatelů OBSE.

23.4.2015 – Zpráva velitele domobrany Ivana Kondratova.
Každý den mi přicházejí na stůl informace naší rozvědky a každý den přicházejí nové informace o přesunech vojenské techniky na území ovládaném ukrajinskou armádou a všechna tato technika je se stahuje k našim hranicím. Přicházejí zprávy od běžných občanů Ukrajiny – od Oděsy po Charkov, které informují o pohybu kolon s těžkými zbraněmi ve velkém množství směrem k Doněcku. Pro mě, jako vojáka, tyto kroky jsou naprosto jasné – Kyjev se připravuje na válku. Dnes můžeme říci, že Ukrajina záměrně porušuje klid zbraní a záměrně porušuje dohodu z Minska. To je již normou. “

Přidali novináři:
Čas od času v průběhu dne byly slyšet zvuky práce těžkých zbraní, přicházejí z letiště.

23.4.2015 Přidali novináři.
V LLR vytvořili celní a pohraniční kontrolní bod na hranici s DLR. Pohraniční a celní kontrola v LLR se v současné době provádí v šesti celnicích. Oznámil to náčelník Státního výboru pro celou LLR Andrej Karpak.“ V současné době jsou plně funkční takové územní orgány Státního celního výboru jako celnice „Lugansk“, celní úřad „Krasnyj Luč„, silniční hraniční celní úřad „Izvarino“, silniční celní úřad „Červonopartyzansk“, silniční celní úřad „Dolžanskij„, a železniční celní úřad „Krasnaja Mogila“ – řekl. „V souladu se strukturou Státního celního výboru, která byla schválena vyhláškou Rady ministrů LLR, budou brzy vybaveny interní celní úřady ve městech Sverdlovsk a Alčevsk“ – řekl Karpak. Kromě toho, úřady LLR vytvořily mobilní celnici na hranici s DLR, s nepřetržitým provozem. „

24.4.2015 – Naléhavá zpráva „Russkoj Věsny„.
Na okraji Doněcku probíhá boj s tanky a minomety. Doněck, rajon Petrovskij, sídlištěTrudovskoj. Kolem 21:30 začal boj v Pískách. V 23:25 začal boj s využitím téměř všech typů zbraní. Domobrana DLR odráží útoky ukrajinských okupačních vojsk. Zní dlouhé kulometné dávky, je slyšet střelba minometů a tanků. Podrobnosti se zjišťují.

Poslal místní obyvatel:
Doněckem otřásají exploze. Trudovskoj (Petrovka), ve směru Marinky a v Pískách –pěchotní boj s dělostřelectvem. Dávno něco takového nebylo, hrozný rámus, je to stejné jako to bylo v zimě…“

24.4.2015 – Poslal dopisovatel s volacím znakem „Stěp„:
Okraje Gorlovky byly podrobeny tři hodiny nejbrutálnějšímu ostřelování. Dnes v noci tři hodiny v jednom kuse byla osada Golm v Gorlovce pod masivním ostřelováním ukrajinských okupantů. Střílely minomety, velkorážní kulomety a granátomety. Pod palbou byly rovněž Kurganka a Širokaja Balka. Ukrajinští vojáci provádějí stálý průzkum bojem, zjišťují palebné body a pozice domobrany pro následnou analýzu dat a následnou cílenou palbu při útoku.

24.4.2015 – Souhrn údajů domobrany, místních obyvatel a MO LLR.
V současné době se počet útoků začal opět stoupat. 78 útoků. – 13 z tanků, 16 z BTR a BMP, 18 z minometů, 21 z granátometů a protitankových systémů, 5 z protiletadlových zbraní, 3 z protitankového děla „Rapier“ a 2 z houfnice D-30. Po celé linii fronty jsou časté šarvátky s použitím ručních palných zbraní a odstřelovací souboje. Byl také zaznamenán jeden útok na postavení domobrany, z výšiny 175,9 na pozice domobrany u 31. kontrolního bodu, útok byl proveden silami čety, jedním BRDM a 2 BMP a palebnou podporu 4 tanků a několika minometů. Byly překaženy 4 pokusy diverzních skupin, překročit linii fronty. Na obloze bylo pozorováno 16 dronů. Ztráty ukrajinské armády za den – 11 raněných, 2 padlí, 2 BMP, 1 tank a 1 MT-LB byly poškozeny; 7 palebných postavení ( bunkry), 1 BRDM a 2 minomety zničeny. Ztráty domobrany za den – 5 zraněných; 2 BTR poškozeny, 1minomet a 1 protiletadlová zbraň zničeny. Je třeba poznamenat, že ukrajinská armáda je připravena udeřit kdykoli a domobrana je v plné bojové pohotovosti a v každém okamžiku připravena odrazit útok.

Také u Lugansku Ukrajinci rozstříleli civilní vozidlo.

24.4.2015 – Video zpravodaje News front.
Guantanamo u Doněcku. Tato vojenská věznice a ve skutečnosti nedokončený ukrajinský nacistický tábor v obci Ždanovka, byl vytvořen pro ty, které obvinil ze separatismu ukrajinský režim. V tomto vězení byly nalezeny dokumenty okupantů, podle kterých stavební projekt byl financován Evropskou unií, o čemž svědčí odpovídající zápisy na všech dokumentech. Oficiálně se objekty nazývaly „zadržovací středisko nelegálních přistěhovalců“. Tyto tábory byly zřízeny na území vojenských jednotek. Dostaly se nám do rukou projekty dvou takových zařízení v obci Ždanovka u Doněcku a ve Vozněsensku v nikolajevské oblasti . Celkem je známo asi 20 takových věznic na území Ukrajiny. Místní lidé přímo říkají, že na tomto území byl postaven koncentrační tábor. Uvnitř objektu je možné vidět čtyři metry vysoký plot s ostnatým drátem kolem obvodu, velké množství stožárů, kamery amerického typu ve dvou řadách. Nepodobají se přistěhovaleckým detenčním centrům civilizované Evropy … americká vězení NATO jsou již postavena v Rumunsku, Bulharsku, Litvě, Polsku. Nebylo by to velmi vhodné pro zadržování válečných zajatců? Takové východoevropské Guantánamo!
(VIDEO)

23.4.2015 – Zpráva z okupované Oděsy.
Podle jedné z aktivistek Kulikova pole, v noci z 21. na 22. dubna na Kulikově poli v Oděse, byl  vandaly zničen pomník v Oděse 2.5.2014 zabitých, který vytvořili Oděsané. Člověk má pocit, že nové ukrajinské úřady se připravují na květnové svátky a snaží se zmařit protest. Bojí se toho a proto jsou úřady ochotny provést jakoukoliv ohavnost a provokaci. Zničení památníku v noci opět potvrzuje, že nejsou majiteli Oděsy, ve dne by jim to udělat nedovolili. Junta se bojí blížícího se výročí tohoto tragického dne. Uvědomují si, že jejich moci spočívá na bodácích, organizují dopravu do Oděsy „podpůrných skupin“. Dne 03.5.2015 bude fotbalový zápas v Oděse, s příchodem ultras. Zároveň zhoršují atmosféru ve městě, a horečně hledají „separatisty“ a „teroristy“. Zatýkání prováděné ve městě v podvečer – to jsou články jednoho řetězu. Tímto způsobem se úřady snaží potlačit možné protesty. Vše, co může být rozbuškou protestů je nemilosrdně ničeno mocí. Dokonce i plot kolem Domu odborových svazů je pomalován v barvách ukrajinské vlajky, je snahou zastrašit občany Oděsy. Na konci června 2014 se podobný případ již stal, tehdy v noci všechno zničili a ráno přišli městští zaměstnanci a pečlivě vše uklidili. Pokusy úřadů jsou nesmyslné. Donutit Oděsany zaponenout a prominout se nepodaří, tak jako nikdy nebude zapomenuta Katyň. Oděssa nezapomene a neodpustí!

24.4.2015 – Poslal dopisovatel s volacím znakem „Stěp„
Domobrana DLR zastavila provokaci nepřítele na západním okraji města Doněck. Ve večerních hodinách, sídliště Trudovskoje v Petrovském rajonu  Doněcka se dostalo pod těžkou palbou ukrajinských okupantů. Nepřítel také ostřeloval oblast dolu Abakumov ze samochodných děl. Pod krytím dělostřeleckou palbou prováděl nepřítel průzkum. V oblasti Písků boj pokračoval až do cca 03:00. Pracovaly zbraně velké ráže, dělostřelectvo, tanky. Jedna z ukrajinských diverzních skupin byla domobranou objevena a byl zahájen boj, aby bylo zabráněno nepříteli v pronikání na území republiky. Nepřítel utrpěl ztráty a ustoupil. Na druhé straně, ukrajinská strana uvedla, že 23. dubna kolem 18:00 zajali bojovníky domobrany, kteří jeli ve třech autech, na průzkum u Mariupolu, ale dostali se pouze k obci Berezovoje. Okupanti tvrdí, že jeden bojovník domobrany byl zabit, jeden zraněn a šest zajato. Přišly zprávy od místních obyvatel osady Luganskoje, která je řízena ukrajinskými silami, že vojáci vybízejí civilisty, aby opustili své domy. Argumentují tím, že na svátek 9. května se vyostří boje.

24.4.2015 – Zpráva „Russkoj Věsny„
Ukrajinské ministerstvo obrany zahájilo opětovné rozkonzervování sovětských děl uložených na centrální základně dělostřeleckých zbraní. To je uvedeno na stránce úřadu. Plánují je poslat do zóny konfliktu v Donbasu.

Dříve se v médiích se začaly objevovat informace o přípravách na totální útok  ukrajinské armády na DLR. Premiér DLR Alexander Zacharčenko řekl, že podle něj to potvrzují údaje z průzkumu. Je pravděpodobné, že Kyjev rozpoutá konflikt v květnu, přičemž už nyní můžeme předpokládat směr hlavních útoků ukrajinské armády podle seskupení vojáků a techniky. Zacharčenko také řekl, že domobrana DLR je připravena na takovou eventualitu a bude i přes složitost situace klást odpor v případě obnovy bojů. Podle premiéra je do řad domobrany připraveno vstoupit kolem 60 tisíc dobrovolníků. Zároveň v Donbasu nepřestávají provokace ze strany ukrajinské armády. 23. dubna ukrajinské síly opět zahájily palbu na pozice domobrany LLR. Cílem pro minomety se stalo civilní osobní auto na mostě přes silnici spojující Lugansk a Stanici Luganskuju. Naštěstí se cestujícím a řidiči podařilo uniknout. O několik dní dříve ukrajinští okupanti pálili z granátometů na vesnici Veselaja Gora u Luganska. Podle místních obyvatel, výstřely byly vypáleny z města Štěstí, kde je základna ukrajinské armády. Ve vesnici nejsou žádné kontrolní body, žádné pozice domobrany, takže palba zasáhla jenom místní obyvatele.

24.4.2015 – Zpráva Alexandra Matjušina (volací znak „Varjag“).
Uplynulý den nepřinesl klid a pohodu do naší strádající země. Nezastavilo se ostřelování civilních měst DLR, dostaly se pod palbou rajony Kyjevskij, Kujbyševskij a Petrovskij v Doněcku, v rajonu Petrovskij ve večerních hodinách proběhl boj s tanky, minomety a ručními zbraněmi. V oblasti Písků, což je u Doněcka v krasnoarmejském směru, se ukrajinští okupanti také pokusili prolomit obranu, ale jejich útoky byly odraženy a útočníci byli vyhnáni zpět na původní pozice se ztrátami. Gorlovka byla také pod palbou ukrajinských okupantů. Téměř tři hodiny pod neustálým ostřelování byla vesnice Golm, byly ostřelovány Kurganka a Širokaja Balka. Ztráty civilního obyvatelstva jsou zjišťovány. Na jihu, nepřítel pokračuje v budování celistvé opevněné linie, bojí se našeho útoku na Mariupol, současně ostřeluje z minometů a snaží se prorazit naši obrannou linii v oblasti osady Širokino. Podle parafráze na klasika, můžeme říci „Na doněcké frontě klid„.

24.4.2015 – Zpráva Eduarda Basurina.
Během dne ukrajinská strana 51 krát porušila příměří. Při ostřelování 10krát použila tanky, 4 krát – BTR a BMP, 21 krát – minomety, dvakrát – protitankové řízené střely, granátomety a 13 krát ruční zbraně. Kromě toho bylo zjištěno jedno ostřelování z děla. Ukrajinští okupanti ostřelovali osady Širokino, Žabunky, Spartak, Elenovka. Také byly ostřelovány oblasti „Volvo-centra„, letiště Doněck a dolu „Okťjabrskij„. Informace o ztrátách domobrany a místními obyvateli se zjišťují.

Zpráva HM LLR:
V luganskím směru za poslední hodiny došlo třikrát k porušení příměří. Od Ukrajinou okupovaného města Štěstí byly ostřelovány osady Obzornoje, Chrestovoje, Veselaja Gora. Střílelo se ze 120 mm minometů a granátometů. Ukrajinská armáda od Stanici Luganskojvypálila tři výstřely z 82 mm minometů na silnici poblíž pomníku Kníže Igora a zničila civilní auto. „

24.4.2015 – Poslal dobrovolník Gleb Kornilov.
Ukrajinská armáda napadla náš humanitární konvoj. 1 dobrovolníka zabili, 6 padlo do zajetí. Včera naše kolona, skládající se ze tří aut jela v oblasti Širokina s humanitární pomoci s nákladem potravin, léků, osiva, oblečení pro civilisty. Navíc, 20 kusů neprůstřelných vest a přileb pro domobranu, aby se snížil počet obětí při ostřelování. Mezi členy posádky byl i náš operátor Boris Borisovič, který zamýšlel natočit video o životě v osadě Širokino.

U neznámých důvodů konvoji sešla z plánované trasy a po nějaké době se ocitl na ukrajinské pozici 27 km jiho-západně od Doněcka. Ukrajinští vojáci zahájili palbu. Výsledkem je, že jeden člověk byl zabit, a zbylí byli vzati do zajetí. Mezi zajatci je jeden raněný.
Ukrajinský důstojník s volacím znakem Kapitán Prajs napsal ve svém Twitteru: „6 separatistů DLR zajato, 1 zraněný, 1 mrtvý“. Ale o humanitárním charakteru nákladu ani slovo. Všichni členové humanitárního konvoje mají příslušné certifikáty a vedoucí auto měla nalepenu naší symboliku a mělo moskevskou SPZ.

Takto vypadalo auto humanitární mise. Bylo viditelně označené.

Navíc, Kapitán Prajs potvrzuje, že naši humanitární pracovníci nekladli žádný odpor. A fotka ukazuje, že oběť byla bez neprůstřelné vesty a neměla zbraň. V souladu s tím, opodstatněnost zahájení palby vzbuzuje vážné pochybnosti.
Jednání s ukrajinskou stranou již začala. Od včerejšího večera, děláme vše, abychom co nejdříve osvobodili naše chlapce a zdravé. Volací znak padlého je „Dok“. Podařilo se mu udělat mnoho dobrého v humanitární oblasti … Ať odpočívá v pokoji. Jméno zraněného dosud zjišťujeme.

Veškeré zprávy budu okamžitě hlásit …
Je třeba, tyto informace zveřejnit. To pomůže našim klukům.

P.S. Ale hlavní otázkou zůstává důvod, proč kolona změnila kurs a jela do pasti …

Tělo zabitého člena humanitární mise do Širokyna – zraněný byl dobit nožem do hrudi – prý aby ho nemuseli ukrové vozit do nemocnice. (Zdroj – facebookové stránky ‘kapitána Prajze’)

Horníky požádali, aby odjeli z Kyjeva domů na víkend
Z Korrespondent.net dnes 14:47 zdroj

Předseda Nezávislého odborového svazu horníků Ukrajiny Michaila Volyněc mluvil na improvizovaném shromáždění před horníky, kteří demonstrovali u ministerstva energetiky.
Zvláště poděkoval horníkům za jejich podporu v boji za odstoupení ministra Vladimíra Demčišina a oznámil, že mohou jít domů.
„Jděte domů a řekněte ve svých odborech, co se děje tady v Kyjevě,“ – řekl.
Na otázku, zda se vrátí horníci do Kyjeva na další demonstraci, Volyněc řekl: „Ano, vrátí se v pondělí.“
Horníci řekli, že stan u ministerstva energetiky a dolů zůstane do návratu horníků.
Nyní je stan prázdný,  stojí tam jen skládací stůl a židle, jsou složeny transparenty.

AutoMajdan v blízkosti Lavry obklíčil autobus s horníky
Z Korrespondent.net dnes 15:32  zdroj

Aktivisté tvrdí, že našli seznamy a záznamy o částkách, které byly vyplaceny horníkům na demonstraci v Kyjevě.
Aktivisté Automajdanu poblíž Kyjevsko-Pečorské Lavry obklíčili autobusy s horníky. Oznámili to na své stránce na Facebooku v pátek 24 dubna.
Podle automajdanovců, když zjistili, že u restaurace „Carskoje Selo“ se shromáždili horníci, vyjeli tam a našli seznamy a záznamy o částkách, které byly vyplaceny horníkům na demonstraci v Kyjevě.
Některá média také uvedla, že mezi Automajdanem a horníky došlo ke rvačce.

AutoMajdan začne hlídat Kyjev: hledá „horníky – titušky“
Z Korrespondent.net dnes 13:02  zdroj

Aktivisté z hlavního města se shromáždili k obraně města před provokacemi.
Sociální aktivisté Automajdanu začali hlídkovat v Kyjevě s cílem nedopustit provokace demonstrujících horníků.
Jak bylo uvedeno na stránce na Facebooku organizace, účelem akce je objevit mezi těmito horníky, kteří byli přivezeni do hlavního města organizátory placených akcí – ‘titušky’, kteří si prostě říkají „horníci“ a poslední dva dny s novými stavební přilbami aktivně demonstrují v centru města za peníze.
Účastníci hlídek oznamují, že se bude jednat v souladu se zákonem, „budeme hledat v parcích, ulicích, nádvořích podezřelé osoby mezi „horníky“ v balaklavách se seznamy „protestujících„, sebereme seznamy, provedeme veřejnou zadržení a předáme policii.

V Rusku oznámili zahájení výstavby mostu na Krym
Z Korrespondent.net dnes 15:29  zdroj

Stavba mostu má být zakončena do konce prosince 2018.
Na Krymu byly zahájeny stavební práce na stavbu mostu, který propojí tamanský břeh a Tuzlu. Bylo to oznámeno na internetových stránkách Rosavtodoru.

V průvodu k 70. výročí vítězství v Doněcku se účastní vojenská technika. DLR oznámila zástupci OBSE trasu kolony a že stroje budou bez munice. Pozorovatelé to nazývají porušením dohody z Minsku, uvádí list „Glagol„.
V průvodu věnovanému 70. výročí vítězství, který se bude konat v Doněcku, se zúčastní vojenská technika. DLR předem oznámila představitelům OBSE trasu kolony a poznamenala, že veškerá technika bude bez munice. Mezinárodní pozorovatelé vidí v tomto případě porušení dohody z Minsku.
Předseda Národní rady DLR Andrej Purgin se stanoviskem OBSE o přehlídce techniky v Doněcku 9. května, nesouhlasí. Věří, že takové výroky přispívají k již zavedeným vztahům destruktivně a ukazují angažovanou pozici OBSE k ukrajinské straně.
K tomu lze dodat, že stahování těžké techniky ukrajinských okupantů na přední linii, které provádějí téměř odkrytě, zůstává často „bez povšimnutí“ pozorovatelů OBSE.
(zdroj)

24.4.2015 – Zpráva domobrany.
Gorlovka je od včerejšího večera pod palbou. V noci ukrajinští okupanti ostřelovali město a předměstí minomety a ručními zbraněmi. Zejména severní oblasti Gorlovky. Zvláště silně byla zasažena severní část z velkorážných kulometů, a na obloze létaly ukrajinské drony, na které pořádaly lov obsluhy PVO domobrany. K poledni situace opět eskalovala. Okupanti silně udeřili na Golm do obydlených oblastí. Obyvatelé jsou ve sklepích. To bylo od 13.00 hod. Nyní jsou na okrajích slyšet pravidelné výbuchy. Domobrana je uvedena do plné bojové pohotovosti a posiluje kontrolní body, aby nedošlo k náhlému průlom okupačních sil.

24.4.2015 – Poslal Alexander Zacharčenko.
Podle rozvědky DLR je ukrajinská armáda připravena k novému útoku na území DLR a LLR. Junta stupňuje vojenský potenciál a připravuje se na válku. Snažíme se udělat vše, pro pokračování mírového procesu. Ukrajina nechce jen zničit Donbass, ale v pravém slova smyslu „změnit celou zemi na hřbitov„. Pátá vlna mobilizace, kterou právě připravuje junta, přinese opět spoustu zbytečných úmrtí a žalu do rodin ukrajinských lidí. V celém světě, ve všech dobách je mobilizace vlastně začátek války, a Kyjev fakticky oficiálně oznámil přípravy na zahájení bojů. Apeluji na ukrajinské matky – udělejte vše pro to, aby se jejich děti nezúčastnily války a nepřišly o život kvůli ambicím kyjevských politiků. Mladým lidem, které silou honí do bratrovražedné války v Donbasu, chci říci:, nestaňte se vrahy, nebuďte hrdí na to, že vás se zbraní poslali na staré lidí a ženy. Radím vám, aby se vzdali do zajetí. Nakrmíme vás a vrátíte se domů bezpečně a zdraví. U vás doma mohou být problémy, ale budete žít.

Tak dopadla lednová ukrajinská ofenzíva. Ta letní u Ilovajska stejně. Asi chtějí do třetice …

24.4.2015 Zpráva Lifenews.
V Dněprodzeržinsku „Pravý sektor“ nacpali do popelnice poslance městské rady. Radikálové funkcionáře podezřívali v souvislosti s bývalým poslancem strany regionů Olegem Carevem a dalšími politiky, kteří podporují lidové republiky Donbasu. Podle „pravoseků“ „odpadová“ lustrace odradí politika od plánu stát se starostou Dněprodzeržinska.

Šikana poslance „Pravým sektorem“ je na videu. Záznam ukazuje, jak několik aktivistů v maskách vynáší Igora Lesničega z budovy městské rady a pak jej hodí do popelnice, polijí vodou z pětilitrové plechovky a poházejí odpadky.

Poté, co muž přestal klást odpor, radikálové se rozešli a spěšně opustili prostor před budovou. V té době jej kamera stále snímá, jak poslanec oklepává odpad z brambor a útržky z papíru z oděvu. Trochu odpadu se mu dostalo i do úst.

Ve věci útoku na poslance bylo zahájeno trestní řízení proti radikálům pro trestný čin „výtržnictví“. Nicméně „Pravý sektor“ si je jistý jejich beztrestností. Na internetových stránkách regionální organizace říkají, že „lustrace“úředníků v Dněprodzeržinsku je pro ně „věcí cti“, protože v tomto městě se narodil jejich vůdce Dmitrij Jaroš.

Děkuji Erneste!


Část MP – převážně z ukrajinských zdrojů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

… jsem na „Pozorovateli“ opět nenašel, zato na oficiální stránce SNBO je dnes k dispozici obsáhlý komentář, z něhož přidám jen tu část bojovou:

Shrnutí situace v zóně ATO dne 24. dubna

(zdroj)
Během posledního dne byl zaznamenán významný pokles aktivity radikálů. Nicméně, nepřítel nedodržuje požadavky režimu ticha a stažení těžkých zbraní. Zejména radikálové použili proti naší armádě 9 x 120 mm minometů a 3 x – 122 mm děla. Zaznamenané bylo použití tanků a aktivně pracují odstřelovači NVF. To řekl na briefingu v UKMC mluvčího prezidentské administrativy Ukrajiny pro ATO plukovník Alexandr Motuzjanik.

V Mariupolské oblasti jediným bodem střetu zůstává o.Širokino. Radikálové se neúspěšně pokusili pohnout, nepohrdajíc použití zakázaných zbraní. Na nejvíce drzé provokace radikálů bojovníci z Národní gardy odpověděli přesnou palbou.

V Doněcké oblasti konfrontace mezi ozbrojenci a ukrajinskou armádou je soustředěna na severozápadní předměstí Gorlovky a Doněcké letiště. To znamená, že cíli nepřítele jsou nejen vojenská zařízení: v průběhu minometného ostřelování Avdějevky militanty, přímo do obytných oblastí bylo vypuštěno až 26 min.

V oblasti Berezovoje vojáci VSU neumožnili průlom skupiny militantů, kteří se snažili dostat do Mariupolu. Během krátké bitvy, jeden z militantů byl zabit a 6 padlo do zajetí. Na naší straně, nebyly žádná zranění. Luhanské oblasti byl nepřítel aktivní blízko Štěstí, obtěžující naše vojáky provokacemi z ručních palných zbraní.

Za posledních den bylo zaznamenáno 5 letů BPL nepřítele v oblasti ATO.

Během posledních bojů zabití ukrajinští vojáci nebyli, 1 byl zraněn. Stalo se tak v blízkosti města Štěstí.

Podle rozvědky ruské zvláštní služby oznámily svým donbaským loutkám, že gang-formaci „republikánská garda DLR“ budou poskytovány zbraně jen v případě, že její kompletace bude mít z 50-ti % vojáky ruské armády.

Tvrdé skutečnosti ruské agrese proti naší zemi a uznávají i naši západní partneři.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg mluvil o růstu koncentrace jednotek ruské armády podél pobřežní části rusko-ukrajinské hranici. Nepřestávají dodávky techniky radikálům – za poslední měsíc tam Rusko poslalo více než tisíc kusů těžké vojenské techniky, pokročilé zbraňové systémy, systémy protivzdušné obrany, tanky, dělostřelectvo, drony, řekl Stoltenberg.

Pokračuje v ukrajinsko-americké vojenské cvičení na zemi v Javorově.

Připomeňme si, že 300 amerických mariňáků přijelo na Ukrajinu na dlouhodobé společné cvičení, školení jednotek Národní gardy Ukrajiny a ukrajinské armády. Školení se bude konat za účasti Národní gardy s účastí 900 vojáků – tři proudy po 300 gardistech, v délce 8 týdnů každý, a pak proběhne společné cvičení. (zkráceno)

Vojáci ATO zajali šest teroristů v Berezovom.
24.dubna 2015, 06:43  (zdroj)

Ukrajinští vojáci z 28. brigády vzali do zajetí šest militantů rusko-teroristických vojsk v okolí Bejezového v Doněcké oblasti.

To na svém Twitteru oznámil důstojník ozbrojených sil Ukrajiny, známý pod přezdívkou „Kapitan Prajs.“

Podle něj se to stalo kolem 18:00 ve čtvrtek 23.dubna.

Během střetů byl zlikvidován jeden terorista, další byl zraněn.

Jak uvádí „Pozorovatel“, zajatého ukrajinského vojáka obelstili k účasti v „tele-mostu“ s rodinou, který organizoval jeden z ruských propagandistických kanálů.

Zpravodajové britského televizního kanálu BBC, byli svědkem bombardování pozic ukrajinské armády pomocí pro-ruských sil v Širokinu (Doněcké oblasti).

V Kyjevské oblasti na Irpenském území vojenské nemocnice se otevře první lékařské centrum země psychické a fyzické rehabilitace pro vojáky zraněné v oblasti ATO.

Ve večerních hodinách 22. dubna v obci Písky, Doněcké oblasti se vojáci 93. mechanizované brigády VSU dostali pod dělostřeleckou a minometnou palbou. Zranění byli čtyři vojáci ATO.

Francie vrátí Rusko 1 miliardu eur za „Mistrali“ – Hollande
24.dubna 2015, 14:30  (zdroj)

Francie je připravena vrátit se 1 miliardu eur Rusku za letadlovou loď „Mistral“.

Oznámil to francouzský prezident Francois Hollande po setkání s prezidentem Ukrajiny Petro Porošenkem, hlásí Espreso.TV s odkazem na The Times.

Pokud lodě nebyly převedeny do Ruska, nemáme jinou možnost, než zaplatit pokutu Rusku,“ – řekl Hollande.

Hollande plánuje uspořádat bilaterální jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Arménii, v průběhu účasti na smutečních akcích věnovaných 100. výročí arménské genocidy.

Putin také řekl, že očekává od Francie penále, ale nebude vyžadovat po Francii žádné jiné dodatečné platby, než které jsou uvedeny.

Jak uvádí „Pozorovatel“, francouzské vydání Ouest-France prohlásilo s odvoláním na své zdroje, že francouzské orgány virtuózně vodí svět za nos a „tajně“ vedou jednání s Kremlem o převodu ruského vrtulníkového „Mistral“.

Přední ruské tisková agentury RIA Novosti, TASS a „Interfax“ vážně přejaly z prvního aprílového vydání EU-Observeru zprávu o dodávce  „Mistralů“ určených pro Rusko Evropské unii.

Dříve ruské ministerstvo obrany zveřejnilo, že ruská strana velmi skromně hodnotí své šance na získání francouzského vrtulníkového „Mistralu“ a je nepravděpodobné, že se situace může změnit k lepšímu. Vše v co doufá reprezentace Ruské federace – je vrácení peněz vynaložených na francouzské lodě.

Celá řada unikátních ruských obrněných vozidel „zasvítila“ okolo Luhanska: Videofact.
24.dubna 2015, 16:27  (zdroj)
V síti je video, kterém je natočena kolonu obrněnců ruských teroristů.

Soudě podle popisky přesun provedli v oblasti PGT Georgievka, Luhanské oblasti. Na videa je nejen těžká obrněná technika – tanky T-64 a T-72, ale také unikátní obrněné vozidlo „Vystrel“, které je podle otevřených zdrojů jen ve výzbroji v Rusku.

Video zveřejnil na uživatel Youtube kanálu TheMedvedova.

Připomeňme, v minulých dnech to uveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Přímo obvinilo Rusko, že umístilo na hranici s Ukrajinou nové systémy protivzdušné obrany a podílí se na výcviku militantů, tak porušuje Minské dohody.

* Stále postrádám ty americké důkazy – fotky ze satelitů atp. Naopak, důkazu o porušení Minských dohod americkou armádou na Ukrajině, je víc než dost.

Vedení „LNR“ začíná s přípravou rozsáhlé přehlídky Vítězství dne 9.května.
24.04.2015 | 16:56 (Kyjev) | Politika | joinfo.ua
(zdroj)
Vedení „LNR“, jako i „DLR“ připravují „vítěznou přehlídku“, na počest 70. výročí konce války s nacistickým Německem, hlásí Joinfo.ua s odvoláním na zdroje separatistů.

Podle samozvaných orgánů proběhne 9. května v Luhansku rozsáhlá přehlídka. K tomu se v okupované části regionu Luhanska budou konat zkoušky k této akci. Průvod je naplánováno na 09:00.

„Pravý sektor“, bude kontrolovat „vzdělávací práci“ Ministerstva mládeže a tělovýchovy
(zdroj)

* ..úžasné !

+ El Muríd – krátce z Jemenu :

A nemíchejte to!

22-Duben-2015 23:58 (zdroj)

Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie dokončila operaci „Resolute Storm“ (Odhodlaný útok) a začala novou s názvem „Restore Hope“ (Obnovená naděje), nastala jistá složitost, jak to vizuálně odlišit.

Saúdové si postěžovali o problémech světovým médiím a dnes představili opakovanou demonstraci bombardování Taizu a zabíjení jeho civilistů. Aby nedošlo k záměně – to je „Restore Hope“:

https://pbs.twimg.com/media/CDOS7k_XIAAlOah.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CDOS7SvW4AIvU1Z.jpg

A to je – „Resolute Storm“:

http://www.paginaderusia.ro/wp-content/uploads/2015/04/Yemen-razboi.jpg
http://alwaght.com/Files/News/Saudi%20Arabia%20Packs%20Luggage%20of%20Failure%20in%20Yemen.jpg

Mimochodem – současná situace za poslední den podle New York Times:

http://i1.nyt.com/images/2015/03/25/world/middleeast/areas-of-houthi-control-1427338406127/areas-of-houthi-control-1427338406127-tmagArticle.png

Děkuji MP!

Mirečkova část – denní svodka OBSE:

(doplníme až dojde)


Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:  nenašel jsem

Vypátrali kosíři:

Musím dnes začít velkou omluvou! Včera byla mailová schránka doslova zaplavena maily s tímto nebo podobným obsahem:

Rád bych Vás upozornil na jednu záležitost, kterou jste uvedl včera do ukrajinské svodky, Nefalšují se již jen naše dějiny, ale ničí se i viditelné důkazy historických skutečností a pravdy, jež se po mém dohledání jeví „pouze“ jako nemístný aprílový žert. Jde pouze o část článku z internetového deníku Referendum: http://denikreferendum.cz/clanek/20113-pomnik-okupantu-musi-pryc-rozhodli-v-pardubicich Pomník okupantů musí pryč, rozhodli v Pardubicích. Odstranění pardubického pomníku rudoarmějce může být prvním krokem ke skutečnému vypořádání s propagandistickou pietou připomínající údajné osvoboditele… atd. Filip Outrata 01.04.2015 08:00

Ve vyjádření ze stránek Pardubic,(zdroj) http://www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/pamatnik-osvobozeni-mesto-neodstranuje/ se praví:

Památník osvobození město neodstraňuje 22.4.2015 Internetový portál DenikReferendum.cz 1. dubna 2015 uveřejnil aprílový text „Pomník okupantů musí pryč, rozhodli v Pardubicích“, kde autor tvrdí, že pardubičtí zastupitelé odhlasovali odstranění Památník osvobození z Tyršových sadů. I když podle smyšlených jmen primátora i dalších zastupitelů bylo jasně identifikovatelné, že jde o „žert“, text se začal šířit celou republikou. Statutární město Pardubice proto všechny, kteří (velmi dobře) napsanému textu uvěřili, že šlo skutečně o aprílové vydání a aprílový text tohoto internetového portálu. Nic, co je v něm uvedeno, NENÍ PRAVDA a město Pardubice s textem nemá nic společného.

Přiznávám, že mne tenhle náběh “na vidle“ hodně mrzí. Na druhé straně říkám, že pokládám za pravděpodobné, že si klidně v budoucnu naběhnu znova. Jeden z kosířů mi vyčítá, že málo ověřuji…. Nemyslím si to. Odkaz na zdroj jsem otevřel a zpráva mi v kontextu toho co se ohledně 70.výročí konce války a průjezdu plechové kavalerie v ČR děje a dálo, mi připadala jako naprosto možná. Podobných „myslitelů “ a to i v politických funkcích, je dnes v ČR řada. A není v mých silách ověřovat úplně všechno. Jít na dřeň každé zaslané informace od kosířů. Dneska mi přišlo celkem 65 mailů. Neomlouvám svou chybu, nebagatelizuji ji. Mrzí mne, ale říkám, že někde jsou hranice mých možností. Omlouvám se, ale za chybu a dezinformaci jak kosířům, tak obyvatelům Pardubic, jakož i pardubickým zastupitelům. A dodávám, že jsme rád, že jedno z krajských měst naší republiky není řízeno spolkem ideologických idiotů.

U včerejší svodky zůstanu. Konkrétně u těžby břidlicového plynu. Kosíř RN mi poslal toto video o těžbě a důsledcích těžby břidlicového plynu:

Velký balík pošty mi přišel od JF. S fokusem na americký tisk, zejména NY Times. Budu z něho čerpat průběžně. Zatím dám soubor videí k Ukrajině z tohoto zdroje:

Záběry z dronu na rozbité letiště v Doněcku – 23.1.2015  (zdroj)
http://www.nytimes.com/video/world/europe/100000003468124/footage-purports-to-show-donetsk-airport.html?playlistId=100000002849673

Udržování ohňů na východní Ukrajině – 25.3.2015  (zdroj)
http://www.nytimes.com/video/world/europe/100000003560160/keeping-fires-burning-in-eastern-ukraine.html?playlistId=100000002849673

Zajatci rozervané země – 15.4.2015  (zdroj)
http://www.nytimes.com/video/world/europe/100000003622560/trapped-in-a-torn-country.html?playlistId=100000002849673

Ztracená ve vlastní zemi – 23.4.2015  (zdroj)
http://www.nytimes.com/video/world/europe/100000003621948/lost-in-their-own-land.html?playlistId=100000002849673

Je čas na chacala, nemyslíte? Takže jeho včerejší mail:

Dnešný prehľad začnem tak ako včera článkom z denníka Pravda z pera Borisa Lattu. Článok je v podstate pokračovaním včerajšieho článku:
(zdroj zde)

Ako sa píše v článku, tak demonštrujúcim baníkom sa začínajú vyhrážať:

Šéf Hlavnej správy štátnej bezpečnosti Vasilij Vovk už počas prvého dňa baníckeho štrajku pred televíznymi kamerami vopred „upozornil“ existujúcich i možných ďalších tzv. ukrajinofóbov, aby úplne prestali so svojou rétorikou. Na otázku, či pozná vedeckú alebo právnu formuláciu „ukrajinofóba“, reagoval: „Nepoznám. Vieme však, o čo ide.“ Podľa niektorých vládnych politikov za protestom baníkov je jeden z majiteľov baní oligarcha Rinat Achmetov, ktorý sa podľa niektorých „konšpiračných“ teórií takto pokúša zachrániť svoj majetok.

A ešte analýza denníka Pravda týkajúca sa Grécka:

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/352968-analyza-grecko-kluckuje-k-bankrotu/

Denník SME priniesol článok o Čečensku a prezidentovi Kadyrovovi:

http://www.sme.sk/c/7769132/cecensky-prezident-nariadil-zastrelit-nepozvanych-ruskych-policajtov.html?ref=trz

A na záver môj obľúbený DenníkN. Dnes sa venuje motorkárskemu gangu Nočných vlkov. Hoci si o nich myslím svoje, ale to čo sa deje okolo toho mi už pripadá mierne scestné:
(zdroj)

Keby okolo tých Nočných vlkov nerobili taký humbuk, tak by si ich prejazd EU ani nikto nevšimol. Prípadne by sa len dostali do tlače, že sa možno pobili s nejakým iným motorkárskym gangom na svojej púti naprieč EU. Ale takto o nich vedia všetci a urobili im zadarmo peknú reklamu.

Od FP přišel zajímavý link v angličtině:

Bismarck: „Dnešní Evropa je sud s prachem a vůdcové jsou jako lidé, kteří kouří ve skladu zbraní,“ varoval.
(zdroj)

A kosířský výběr skončím Histspeedem:

Opäť je tu jeden zaujímavý videoblog od Anatolija Šarija a týka sa zavraždeného ukrajinského spisovateľa a publicistu Olesa Byzinu. Anatolij vo videu hovorí o tom, že keď zabijú spisovateľa zabijú ho len na polovicu, pretože ďalej žije vo svojich knihách a dielach ktoré ľudia čítajú. Preto je potrebné autora, spisovateľa, „zabiť ešte raz“. Zakázať jeho knihy a spáliť na námestiach, také veci sa už praktikovali v minulosti. Anatolij ďalej hovorí, toto je Kyjev hlavné mesto európskeho štátu a jeho knižnice.
Vo videu sa niekto snaží kúpiť knihu od Olesa Buzinu v niekoľkých knihkupectvach v Kyjeve. Knihy ale zmizly z obchodov. Niektorí predajcovia vysvetľujú, že knihy autora Olesa Buzinu nemôžu predávať, resp. nie su v predaji z politických príčin.
(video)
Koho by zaujímali názory Olesa Buzinu a rozumie po rusky, tu je jeho posledné výstúpenie v ruskej diskusnej relácii s Vladimírom Solovjom, kde Oles okrem iného hodnotí situáciu okolo oligarchov na Ukrajine.
(video)
Já za sebe toho dneska přidám málo. Jen to, co jste mohli slyšet v hlavních zprávách ČT.
Je to tristní! Opravdu tristní!

Polsko a zřejmě také Česká republika zakázali jizdu Nočních vlků. Plechoví dragouni, harašící zbraněmi nevadili. Naopak. 40 motorkářů, kteří chtějí jet Evropou uctít památku svých dědů nebo snad otců? Neslýchaná provokace! Pro všechny hlupáky, ochotné se mýlit s USA. Stydím se za svou vládu!

Druhá informace je z Německa. Tam se rozběhl velký skandál. Ukázalo se, že špiclování americké NSA, které vedlo až k odposlouchvání Merkelové bylo mimořádně silně podporováno německou BND, která šla Američanům neobyčejně silně na ruku. Takže jim nejspíš předávala i informace, které poškodily německý průmysl, instituce a občany.
Nemám rád expresivní výrazy, ale tahle naprostá evropská předposranost nemůže vést k ničemu dobrému. Doufám, že odhalený skandál vyvolá v Německu nějaké zemětřesení!

(Chci všechny kosíře upozornit, že další svodka vyjde až v pondělí. Ernest i Mireček jsou mimo domov na celý víkend, MP je vytížen pracovně. takže , když dovolíte, vlk a spol si dá přes víkend pauzu. Myslím, že si ji zasloužíme. Přispěvatele z řad kosířů do vlkovy části prosím, aby si ji dali zítra a pozítří také.)