V Lotyšsku se vytváří policejní jednotka pro lov antifašistů

Avatar
Původní autoři

8. 4. 2015    zdroj
Lotyšské silové struktury mají v úmyslu vytvořit speciální jednotku pro boj s antifašistickými organizacemi. V rozhovoru se zpravodajskou agenturou LETA to prohlásil ředitel bezpečnostní policie Normund Mežviets. Vytvářené oddělení bude potlačovat aktivitu antifašistických hnutí v zemi; vždyť podle místních úřadů získávají podporu z Ruska. Podle Mežvietse přispívá Rusko ke vzniku těchto organizací v řadě zemí, které jsou “ve sféře ruských zájmů”, jako je Litva, Estonsko, Polsko. A samotní antifašisté vytvářejí zdání o své početnosti, domnívá se policejní úředník, i když ve skutečnosti jich není mnoho.


Ostatně, není nic překvapivého na tom, že lotyšské orgány, provádějící skutečnou fašistickou politiku diskriminace celých skupin obyvatelstva na základě etnického původu, se obávají projevů antifašismu.

Postavení ruských obyvatel Lotyšska je rok od roku těžší: “Neonacismus zvedl hlavu nejen na Ukrajině, ale i v jiných regionech včetně bývalých sovětských republik. Projevuje se to různými způsoby, často sametovými metodami. Ale je jasné, že lidé se rodí sobě rovni, nemůže existovat rozdělení podle národnostních nebo nějakých jiných znaků na lidi první a druhé třídy. Ti, kteří se považují za nadlidi, se k ostatním chovají jako k podlidem, a ve skutečnosti jsou sami o sobě nelidmi,” komentoval situaci Rusů v Lotyšsku vůdce lotyšské organizace DVINA Andrej Jakovlev zde

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová