Berlusconi: Prázdná místa na tribuně v Moskvě nejsou demonstrací naší síly, ale symbolem naší porážky

Avatar
Původní autoři

11. 5. 2015    zdroj
Nepřítomnost západních vůdců 9. května na oslavách v Moskvě u příležitosti 70. výročí Vítězství demonstruje krátkozrakost Západu. Tento názor vyjádřil 9. května bývalý italský premiér, vůdce strany “Vzhůru Itálie” Silvio Berlusconi v otevřeném dopise, zveřejněném v italských novinách Corriera della Sera.


Hosté přehlídky na Rudém náměstí

“Ta tribuna na Rudém náměstí, kde vedle ruského prezidenta seděli představitelé Číny, Indie a dalších asijských zemí, není důkazem izolace Ruska, ale je důkazem fiaska politiky Západu. Myslím si, že prázdná místa nejsou demonstrací naší síly, ale jsou symbolem naší porážky,” napsal Berlusconi.

Před Západem jsou dvě výzvy
Veterán italské a evropské politiky konstatoval, že v současném geopolitickém scénáři jsou před Západem dvě výzvy. “Je to hospodářská výzva, kterou představují rychle se rozvíjející asijské ekonomiky, a vojenská výzva ze strany islámského extremismu. A aby bylo možné čelit těmto výzvám, je prostě nutné spolupracovat s Ruskem,” poznamenal Berlusconi.

Zdůraznil také, že v ukrajinské krizi není možné najít řešení bez účasti Moskvy, tím spíš “v protiruském klíči.” Berlusconi připomněl obrovskou cenu, kterou italské a evropské podniky platí za “politiku sankcí, která nepřináší žádné výsledky.”

“Dobře chápeme odmítnutí pobaltských zemí, které zažily represi v sovětské éře, a je jasné, že je nutné zajistit jejich bezpečnost. Ale mohou být garance tohoto zabezpečení spolehlivější, když bude Ruská federace součástí Evropy, nebo s Ruskem, uvrženém do izolace a obráceném směrem na východ?” shrnul politik.
Řím, 9. května. Korespondentka TASSu Věra Ščerbakova

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová