Odpůrci prezidenta na útěku, jasné prohlášení k zahraniční politice země a ztrapněný ukrajinský premiér. To byla další akce Zemana

14. 5. 2015  ParlementníListy
 

Ovace sklízel v lijáku na setkání s občany ve Zlatých Horách prezident republiky Miloš Zeman. S nadsázkou v debatě vysvětlil, jak by si představoval novou ústavu a k zahraniční orientaci České republiky zmínil: „Nechci ani na Západ, ani na Východ, chci na Sever.“
 

Darem dostal prezident také pivo Holba

Také vojáci regimentu Leopold Josef Maria von Daun No. 59 vítali ve Zlatých Horách prezidenta. Kromě nich přišly davy lidí, které se v lijáku pod deštníky tísnily kolem pódia, kde prezident Miloš Zeman začal svou řeč: „Chtěl jsem vám moc poděkovat, že jste i v tomto počasí přišli. Měli jsme připravenou mokrou variantu, ale tam se vejde jen sto lidí,“ vysvětlil na začátek setkání s občany Zeman. Objevil se také transparent s nápisem Sudety zdraví Krym, a tak prezident hned v úvodu ujistil dva nositele plakátu, že se dostanou v diskusi první ke slovu. Pak pokračoval v úvodním proslovu, kde se věnoval problematice zaměstnanosti i využívání místních zdrojů.
 
Nositelé transparentu neměli odvahu. Před Zemanem utekli

První dotaz měl směřovat k nositelům transparentu, jenže ti už byli pryč. „Nemám rád zbabělost,“ zhodnotil prezident a prostor dal otázkám z publika. „Chtěl bych se zeptat, proč našemu státu trvá tak dlouho odstranit škody na Ondřejovickém potoku?“ Prezident připustil, že neví, v jakém je přesně Ondřejovický potok stavu, a se smíchem řekl: „Ale pan hejtman to vědět musí!“ a rychle předal mikrofon hejtmanovi, který se k věci vyjádřil. Další z občanů se zajímal o to, zda se v naší zemi podaří zamezit rozkrádání a v této souvislosti Zeman upozornil také na zákon o prokázání původu příjmů a majetku, který už v době, kdy zastával post premiéra, několikrát předkládal a z publika se ozvalo souhlasné: „Prezident má pravdu.“

Z publika: Mám poslední přání. Pane prezidente, chci si s Vámi potřást rukou

„Pane Zemane, pane prezidente, držím Vám palce,“ zaznělo pak z publika. „Já vám hrozně děkuji a protože to nebyla otázka, tak když už zaznělo: Prezident má pravdu… Velmi rád bych navrhl změnu české ústavy, která by obsahovala pouze dva paragrafy. Paragraf číslo jedna: Prezident má vždy pravdu, paragraf číslo dvě: Nemá-li prezident pravdu, platí paragraf číslo jedna,“ reagoval Zeman a opět sklidil potlesk. „Pane prezidente, já jsem vám před pětadvaceti lety v Ostravě stiskla ruku, bylo to ještě s panem Komárkem. Teď mám poslední přání vám tu ruku stisknout znovu, protože za dalších 25 let už tu nebudeme ani já, ani Vy,“ žádala jedna z místních obyvatelek. „No, dovolte, 95 let je docela slušný věk. Buďte optimistka a to stisknutí ruky vyřídíme hned,“ reagoval Zeman a dotyčné paní potřásl rukou. Pak se objevili i další zájemci, kteří chtěli udělat totéž.
 
Zeman: „Nechci ani na Západ, ani na Východ, chci na Sever.“

A padla další otázka: „Jaký máte názor na postavení České republiky Západ versus Východ? Často cestujete do Ruska, posledně jste vynadal americkému velvyslanci, za což máte mé sympatie.“ Prezident reagoval nejdřív bonmotem, pak vážně: „Nechci ani na Západ, ani na Východ, chci na Sever, protože na severu jsou skandinávské země, které podle mého názoru představují vzor pro ČR. Je to model sociálního státu založený na vysokých daních, progresivním zdanění. Země jsou nejúspěšnější nejen v životní úrovni a konkurenceschopnosti, ale jsou také nejúspěšnější ve zdravotnictví, školství a dalších a dalších oblastech. To byl tedy bonmot. Protože skandinávské země jsou samozřejmě součástí kulturního Západu, tak pochopitelně jde o Západ, ale severním směrem.“

Z publika: Pane prezidente, jsem zmatený. Kdo nás osvobodil? Američané nebo Rusové?

V další otázce se věnoval jeden z občanů problematice ukončení II. světové války, v níž neměl zcela jasno: „Pane prezidente. Jak to bylo s osvobozením? Osvobodili nás Američané nebo Rusové? Jsem z toho nějaký zmatený, alespoň z toho, co říká pan Kalousek nebo paní Němcová. Buďte tak hodný a řekněte,“ požádal. „Každý, kdo zná dějiny, ví, že nás ze tří čtvrtin osvobodila Rudá armáda a západní část Čech, tam nás osvobodili Američané. Oběma armádám bych chtěl poděkovat. Dříve se tvrdilo, že nás osvobodila pouze sovětská armáda. Dnes to někdy vypadá, jako by celé Československo osvobodila americká armáda. Dokonce jeden ignorant napsal, že Rudá armáda nás okupovala a zřejmě nevěděl, že na podzim 1945 odešla, což okupační armáda nedělá, a v roce 1946 byly v Československu svobodné volby,“ uvedl Zeman.
 
Zeman: „Jsou lidé, kteří by u nás neobstáli se znalostí historie ani na základní škole a v jiných zemích dělají premiéra.“
Prezident také připomenul výrok čelního ukrajinského politika, který už před časem vyvolal rozruch. „Dokonce ukrajinský premiér Jaceňuk nedávno veřejně prohlásil, že v roce 1943 Sovětský svaz napadl Německo a cestou okupoval Ukrajinu. Řekl to do německé televize ARD. Ano, jsou lidé, kteří by u nás neobstáli se znalostí historie ani na základní škole a v jiných zemích dělají premiéra, ale to je věc těchto zemí,“ opřel se do ukrajinského premiéra Zeman. A poslední otázka z publika ve Zlatých Horách? Zda hodlá znovu kandidovat. „Odpovídám vždy stejně. Rozhodnu se rok před vypršením mého prvního mandátu, protože by bylo naprosto nezodpovědné, abych se rozhodoval už teď. Jsou faktory, které jsou nepředvídatelné. Představte si, že se mnou spadne letadlo a já v posledním okamžiku před tím, než dopadne na zem, prohlásím: Tak už asi kandidovat nebudu,“ odpověděl Zeman a opět sklidil potlesk. Ze Zlatých Hor pak zamířil do Jeseníku.

Foto: Daniela Černá
Další reportáže ČTĚTE ZDE