Italská imigrační krize dosahuje bodu varu

Sarkis Zeronian
15.6.2015   AC24

Imigrační krize postihnuvší Itálii včera dosáhla bodu varu. Nahromadění žadatelů o azyl na hlavních nádražích v Římě a v Milánu vedlo ke srážkám s policií a k voláním rozzuřených politiků po pomoci EU.
  

AFP hlásí, že během týdne se na vlakových nádražích Miláno Centrum a na římském Tiburtina nahromadily stovky migrantů.

Normálně znamená Schengenská dohoda, že migranti po vylodění v Itálii volně cestují do jihoevropských a středoevropských zemí, jelikož se pokouší dostat se do Británie, Německa a Skandinávie.

Avšak další pohyb migrantů je teď zablokovaný kvůli dočasnému suspendování Shengenu a novému zavedení hraničních kontrol spuštěnému na pondělním summitu G7 v Německu. Toto spolu ještě se zvýšenými dopravními kontrolami na cestách znamená, že migranti zůstávají na nádražích, která teď „začala vypadat jako utečenecké tábory.“

Policie ve čtvrtek násilně vyklidila improvizovaný tábor v Římě poté, co si místní podniky stěžovaly na problémy s bezpečnostní a hygienou, které znamenají, že tato oblast se přeměnila takovou, do které normální člověk nezavítá. Do pátku se však velký počet převážně afrických migrantů pokusil postavit si totéž poblíž.

Jinde bylo přes noc více než 100 migrantů, převážně žen a dětí, vystěhováno z milánského nádraží Central a umístěno do záchytných center. Místní úřady v obavách z šíření svrabu nabídly migrantům lékařské prohlídky.

Doktor pracující v této stanici Giorgo Ciaconali řekl AFP: „Je mezi nimi sice spoustu svrabu a šíří se, když spolu spí takto pod širákem, ale lidé procházející přes nádraží se nemají čeho obávat.“

Million je 28 letý eritrejský migrant uvízlý v Miláně jako součást skupiny spící pod širákem v obvodu Porta Venezia. Připlul do země na člunu a nejdříve dojel až do Švýcarska, kde jej zadrželi a odlifrovali zpět do Itálie. V obavách z návratu do Eritree ze strachu, že by byl uvězněn, řekl AFP:

„Nemohu Italy úplně kritizovat, protože většině z nás zachránili na moři život. Teď jsme ale tady a nic tu pro nás nedělají. Nezbývá nám než spát pod keřem, jíst sušenky a vodu a žít jako trampové. To není vůbec žádný život tohle, ale když vám vezmou otisky prstů, tak už nikam nemůžete odjet.”

Vůdce Ligy severu Matteo Salvini obviňuje z této situace ministerského předsedu Matteo Renziho, že se mu nepodařilo ostatní členské státy EU přesvědčit, aby si vzaly svůj podíl na přicházejících migrantech.

Řekl: „Kdyby ve vládě měli nějaké koule, tak zajedou do Bruselu a řeknou EU, že z Itálie už neuvidí ani cent, dokud neuznají, že jsme součástí Evropy.“

Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
foto: Andreas Solaro / AFP / Getty